Venkovní osvětlení může sloužit praktickým, ale i čistě estetickým účelům. Některé je vhodné pro osvětlení bazénu, jiné se bude dobře vyjímat na příjezdové cestě či na terase. Důvodů pro koupi může být spoustu, jenže jaké kusy vybrat?
Kam a na co?
Vše se odvíjí od toho, kam budete chtít svítit. Pokud budete chtít zdroj světla umístit na přístupovou či příjezdovou cestu, mělo by světlo opravdu dobře svítit, především z důvodu bezpečnosti. Zároveň by mělo něco vydržet, protože bude vystaveno různým povětrnostním podmínkám a klimatickým vlivům. Na terase by mělo být světla také dostatek, abyste mohli s přáteli po večerech vysedávat, povídat si a přitom na sebe viděli. Zde ale není nutná žádná speciální ochrana proti vodě či prachu, pokud bude zařízení pod střechou. Čistě dekorativní kousky, třeba na vaši skalku, nemusí tolik zářit, ale opět je potřeba, aby něco ustály.
Jak poznat, že něco vydrží?
Jak již bylo zmíněno, odolnost svítidel může být opravdu zásadní, a je tedy potřeba umět najít takové, které nepodlehne prvnímu jarnímu deštíku. A jak to poznat? Velmi snadno. Zpravidla se odolnost zařízení proti vniknutí cizího tělesa označuje zkratkou IP (ingress protection) a dvěma číslicemi. Tedy třeba IP 33. První z číslic pak označuje stupeň ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím cizích pevných těles. Tedy zjednodušeně do jaké míry hrozí, že se do tělesa dostanou třeba drobné kamínky nebo prach a poškodí jej. Čím větší číslice je, tím lepší ochrana. Nejvyšší odolnost je značena číslem 6. Takové zařízení je úplně prachotěsné. Druhé číslo pak označuje stupeň ochrany proti vodě a maximální hodnotou je zde 8. Zařízení s tímto označením pak vydrží i trvalé ponoření do vody. Podle toho, kam tedy budete světlo umisťovat, můžete předvídat určitá rizika a podle toho zvolit i potřebnou ochranu.
Možnosti ovládání
Venkovní osvětlení je možné ovládat několika způsoby. Buďto klasicky pomocí manuálních vypínačů pro daná světla, ale jde to i jinak. Zařízení se může například spustit samo vždy po setmění, což se hodí zejména pro dekorativní osvětlení. Zařízení se ale může rozsvítit třeba tehdy, pokud detekuje pohyb. Tyto kousky se hodí zejména na příjezdové a přístupové cesty. A některé můžete naprogramovat na dálku přesně podle svých aktuálních potřeb.
Na stylu záleží!
Dbejte také na styl osvětlení. Proto pokud máte domek zařízený v rustikálním stylu, co sáhnout po vkusných a starodávně vyhlížejících lucernách? A pro moderní či industriální obydlí by se mohly hodit nějaké extravagantnější a neotřelé kousky třeba z betonu či mědi.
Věříme, že se vám tedy podaří najít takové světlo, s nímž vaše zahrada zazáří. Tak tedy: budiž světlo!