Usušte si vlastní pochoutku
U

Taky jste si na delší cestu do zahraničí sbalili jerky neboli nasušené kousky masa? Jsou sice populární zejména v Americe, ale i čeští cestovatelé si tyto proužky masa v marinované omáčce značně oblíbili. Nezaberou příliš mnoho místa a s dnešními sušičkami si pytlíčky s masem snadno připravíte sami doma.

Jerky neboli nasušené kousky masa
Jerky neboli nasušené kousky masa

Nehledě k tomu, že sušení potravin je jeden z nejzdravějších způsobů vaření. Při sušení, zejména pak ovoce a zeleniny, se do hotových balíčků nepřidávají žádná aditiva, jako například: konzervační látky, sůl nebo barviva. Dávno se ale nesuší pouze ovoce. Blíží se podzim a s ním období, kdy rostou houby. Nasušené hříbky užijete v zimě do polévky.

Jak si vybrat sušičku

Možná si pamatujete dobu, kdy rodiče rozmísťovali plechy s houbami nebo plátky jablek (známé po usušení jako křížaly) po parapetech. S dnešními moderními sušičkami na to zapomeňte. Potraviny usušíte rychleji a ještě uspoříte místo ve vašem bytě. Na trhu spotřebičů existuje nepřeberné množství druhů sušiček. Podívejme se, na co se zaměřit při jejich výběru.

Klarstein Fruit Jerky 9 sušička ovoce, časovač, 9 poliček, 600–700 W, černá barva
Klarstein Fruit Jerky 9 sušička ovoce, časovač, 9 poliček, 600–700 W, černá barva

Princip, jak jednotlivé sušičky fungují, je víceméně obdobný. Vevnitř spotřebiče se nachází pláty, na které se kladou potraviny. Těchto plátů je v sušičce několik řad. Kolem plátů pak cirkuluje ventilátorem ohřívaný vzduch. Ventilátorů může být v jedné sušičce více, klidně i dva. Horký vzduch prochází i skrze jednotlivé pláty se sušenou potravinou.

Při výběru sušičky hleďte na potřeby vaší rodiny. Položte si otázky:

  • jak často a v jakém množství budete sušit
  • co všechno plánujete sušit – dneska se nemusíte zdaleka omezovat na zeleninu a ovoce

Podle odpovědí pak zvolíte příslušný výkon spotřebiče a množství obsažených plátů ve stroji. Není neobvyklé mít při dostatečném výkonu i 30 plat.

Jaký zvolit výkon

Bohužel údaj o výkonu (příkonu) sušičky nebývá na krabicích často uváděn. Přitom se jedná o důležitou informaci. Každopádně jeho hodnoty se pohybují od 250 do 1000 W. Jaký je mezi nimi rozdíl? Značný.

Klarstein Fruitower M sušička ovoce, 35–70 °C, 5 poliček, 200–240 W, ušlechtilá ocel
Klarstein Fruitower M sušička ovoce, 35–70 °C, 5 poliček, 200–240 W, ušlechtilá ocel

V případě příkonu okolo 250 W bude stroj schopen usušit až 5 plátů s potravinami. Ale nečekejte žádné zázraky. Pokud sáhnete po spotřebiči s příkonem 1000 W, pak v pohodě usušíte i 30 kousků. Užijete zejména při sušení drobných bylinek nebo velké úrody či sběru hub. Ale zlatým a rozumným středem pro běžnou domácnost je přístroj s výkonem okolo 500 W.

Přiberte pomocníky

Sušička za vás udělá hodně práce, ale pořád musíte vynaložit jistou námahu s nakrájením ovoce nebo vypeckováním třešní. Ale i tady na vás mysleli výrobci různých vychytávek. Leckteré z “udělátorů” využijete i při běžných domácích prací.

První velkou skupinou jsou různé kráječe, které vám rychleji naporcují daný plod ovoce nebo zeleniny. Mnohdy jen vložíte kus ovoce do strojku, zmáčknete pružinky a plod je rozkrájený. Něco podobného jako máte pro vajíčko na tvrdo. Dále existují speciální plátkovače. Například ten na banán či ananas. K duhu vám přijdou i nůžky, co třeba na bylinky? Nemusíte je krouhat nožem.

Bojujete se slupkami u jablka? Potom sáhněte po speciálním přístroji, který vám ji pomůže odstranit raz dva. V neposlední řadě jistě užijete i vypeckovávač třešní nebo švestek. A to nejenom v případě sušení, ale až budete péct třešňovou bublaninu.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here