Sychravo a vlezno v zimních měsících může pořádně zamrazit. Pokud toužíte po idylické atmosféře chmurných večerů ve vašem útulném doma, kde si v klidu a hlavně v teple zachumláte a bude vám příjemně, začtěte se do našich tipů, jak vykouzlit útulnou a hřejivou atmosféru, která nedá šanci ani těm největším zimomřivkám.
Hřejivo a útulno chce mít doma snad každý. Kromě toho, že zapnete topení na maximum (což není úplně ekonomicky nejvýhodnější), ale můžete teplo domova podpořit i zdánlivými maličkostmi, které dokáží divy. A pak věřte, že každý večer s plískanicí za oknem bude příjemnější a vy si tak doma budete libovat v teple a klidu. Tak vydechněte, odprostěte se od stresu a na chvíli se zastavte u našich tipů.
1. Nejdříve se zaměřte na okna
Pokud máte doma méně stupňů, než byste chtěli, nejdříve zkontrolujte, zda vám okna dobře těsní, abyste netopili Pánubohu do oken. Pokud zjistíte, že by to chtělo kompletní výměnu, pak si buďte jisti, že tato vyšší investice v počátcích se vám v průběhu let vrátí. Zvolit ale můžete i nízkonákladové řešení. Izolační vlastnosti oken můžete zlepšit nalepením pěnového nebo pryžového těsnění na vnitřní stranu křídla. Odborníci radí utěsnit vždy tu nejvnitřnější hranu křídla. Koupit můžete i oboustranné samolepicí těsnění. Pokud potřebujete utěsnit spár mezi oknem a zdí, nejvhodnější je aplikace polyuretanové pěny. Řešení je ale daleko více. Od termoizolační fólie, která patří k low-costovějším řešením, až po výměnu skel, což už vyžaduje větší finanční investici.
Teplo pomohou ušetřit i termoizolační závěsy, jejichž základem je hustě tkaný závěsový materiál (samet, žinylka). Dalším řešením jsou meziokenní polštáře se speciální náplní, které poslouží jako izolace a dekorace zároveň.
2. Zachumlejte se do peřin
I vaše postel si zaslouží zimní kabátek. Protože teplota v místnosti, ve které uleháte ke spánku, by se měla pohybovat mezi 16–18° (tedy obecně méně, než v jiných obývacích místnostech), měli byste teplo dohnat pořádnou přikrývkou s povlečením. Peřiny si můžete zakoupit speciální letní, zimní nebo univerzální. Největší zmrzlíci ocení právě pokrývky určené na zimu díky vysoké gramáži výplňového materiálu.
Řešení ale existuje i v podobě povlečení a prostěradla na zimu. Spolehlivě vás zahřeje mikroflanel nebo flanel, mikroplyš, nebo bavlněný satén. Pro větší pocit útulna a tepla se zaměřte i na polštářky, plédy a přehozy na postel, které teprve vykouzlí to pravé hřejivé místo, do kterého se chcete “zababušit”.
3. Svíčky hrají prim
Období, kdy využijete veškeré svíčky, aromalampy a lucerničky je tady. Jemný plamínek svíček dokáže zahřát na těle i na duši, provoní místnost a navíc přispějí k té pravé domácí atmosféře. Svíčky jsou dostupné pro každého, pořídíte si je za pár korun a máte o pár hezkých večerů se svíčkou vystaráno.
Zastánci přírodních produktů se ale těchto výsad vzdávat nemusí, nevyhovují-li jim sériově vyráběné svíčky z velkých obchodních řetězců. Klasické parafínové svíčky mohou nahradit svíčky z včelího vosku, ještě lepší varianty jsou svíčky ze sojového vosku, které vydrží hořet až o 50 % déle, než klasický. Na trhu naleznete ale i další varianty, třeba svíčky, při jejichž výrobě byl použit použitý rostlinný olej z restaurací, jsou šetrné, ekologické a navíc krásně voní.
4. Koberce dokáží divy
Koberec je nutnost! Zejména pokud je vám neustále zima na nohy. A nemusíte si jej kupovat v metrážovém provedení do celé místnosti. Postačí menší koberečky k posteli, které vám zpříjemní ranní vstávání, kdy nebudete muset ihned šlapat na studenou podlahu. Účel splní i koupelnové předložky, kusové koberce do obýváku anebo běhouny na schody.
Hřejivé atmosféře ale můžete pomoci i dalšími kousky. Ať už to budou tlusté pletené ponožky, které vás zahřejí, šálek horkého čaje nebo kakaa nebo župan, do kterého se zachumláte, budete mít z domova místo, které bude hřejivé, útulné a zabydlené. Tak svařák na to!