Chystáte se na koupi či prodej bytu nebo domu? Pak berte v potaz inspekci nemovitosti, která vám může pomoci ušetřit zbytečné výdaje. Inspekce nemovitosti odhalí závady při koupi bytu nebo domu. O tom, co přesně zahrnuje a co vám může zaručit, jsme si povídali s předním odborníkem na nemovitosti, inspektorem Richardem Kratochvílem.
Inspekcí nemovitosti se zabývá kvalifikovaný inspektor Richard Kratochvíl s dlouholetou praxí, který nám rovněž prozradil, jak technická inspekce probíhá, jak moc je důležitá a jaká úskalí klienta čeká, pokud by na ní třeba chtěl ušetřit.
Jak dlouho pracujete v oboru pozemních staveb a proč jste se rozhodl právě pro tuto oblast?
V oboru pracuji od ukončení Stavební fakulty ČVUT v roce 1983. Většinu své praxe jsem pracoval jako projektant a rozpočtář pozemních staveb, ale nějakou dobu jsem pracoval i jako přípravář staveb, nebo jako vedoucí oddělení Péče o základní fondy a investice. V roce 2015 mě zaujal inzerát Dekprojektu, kde hledali pro pobočku Nemopasu nové kolegy na pozici inspektora nemovitostí. Popis činnosti mě zaujal a tak jsem se po absolvování kvalifikačního kurzu začal této činnosti věnovat. Od roku 2017 pak tuto činnost vykonávám samostatně.
Jak inspekce nemovitosti probíhá? Je třeba, aby se klient domluvil na osobní schůzce s inspektorem ještě před samotnou inspekcí?
Při úvodním rozhovoru požádám klienta o základní informace k posuzovanému objektu a upřesnění účelu, pro který bude inspekce prováděna. Dále pak záleží na výběru varianty, která se liší rozsahem a podrobností zpracování. Ideální je třeba i zaslání odkazu na inzerát realitní kanceláře, kde je popis a fotografie, nebo popis a soubor standardů od developera, případně další podklady, jako je Průkaz energetické náročnosti budovy, projektová dokumentace, nebo revizní zprávy, či odhad. Toto se samozřejmě liší dle dostupnosti těchto dokumentů.
Co zahrnuje kompletní inspekce nemovitosti?
Na základě poskytnutých informací a ještě před samotnou prohlídkou nemovitosti si předem ověřuji informace z Katastru nemovitostí, informace o podloží a výskytu radonu a další dostupné informace dle konkrétního objektu.
Co je předmětem inspekce?
Předmětem inspekce je zjištění technického stavu nemovitosti, jeho skrytých i zjevných vad. Posouzení poruch, rizik a jejich projevů neinvazivními měřícími přístroji včetně projevů, které se mohou projevit až následně při dalším užívání nemovitosti. Případně doporučení dalších odborných měření či průzkumů. Inspektor posuzuje u nemovitosti více než 120 možných rizik, poruch a vad v následujících technických oborech:
- Statika konstrukcí
- Povrchy konstrukcí
- Izolace proti hluku
- Izolace proti vodě
- Izolace tepelné
- Technická zařízení budovy – instalace
- Bezpečnost při užívání nemovitosti
- Požární bezpečnost
- Zdravé bydlení – výskyt škodlivých látek a hygienické parametry nemovitosti
- Umístění stavby s hodnocením pozemku
Nabízí se standardně základní inspekce nemovitosti, jejímž výsledkem je technický průkaz nemovitosti obsahující grafické vyhodnocení, popis nemovitosti a jejich případných problémů a seznam hodnocených rizik. Každá vada či riziko je podrobně analyzována na samostatném listě.
Kompletní inspekce nemovitosti obsahuje navíc ke každé vadě či riziku návrh způsobu sanace, případně doporučené diagnostiky, které jsou orientačně naceněny. Na titulní straně je uvedena celková orientační cena všech sanací a doporučené diagnostiky na nemovitosti.
Je inspekce nemovitosti povinná, případně kdy by si o ni klient měl požádat?
Inspekce zatím povinná není tak jako například u vozidel, ale vzhledem k tomu, že prodávající ze zákona odpovídá kupujícímu i za skryté závady po dobu pěti let po prodeji, je nanejvýš doporučena pro prodávajícího.
Pro kupujícího je pak doporučena (zejména pokud sám není odborníkem ) pro již samotný zájem o nemovitost a pomůže nejen v rozhodnutí o koupi, ale i pro představu jaké další prostředky bude muset do nemovitosti vložit, v jakém časovém období, nebo zda jsou jeho představy o změnách a přestavbách k jeho záměrům vůbec reálné. Samozřejmě je to vždy individuální a poplatné jak konkrétní nemovitosti, tak i dohodnutému rozsahu zpracování. Může se jednat od pomoci při technické přejímce od developera pro jednotlivce, až po vyhodnocení celého areálu budov se zpracováním výhledu na opravy a údržbu v budoucím období například pro bytové družstvo nebo firmu.
Musí být klient přítomen u inspekce?
Jsem vždy raději, ale samozřejmě podmínka to není. Výsledek dostane v tištěné, elektronické, nebo v obou podobách dle dohody.
Zpracováváte i další posudky, např. energetickou náročnost nemovitosti?
Dost často mám zadání i na zpracování chybějícího Průkazu energetické náročnosti budovy, který k prodeji či pronájmu ze zákona povinný je.
Jaká bývá standardní záruka posudku? Co nám zaručuje?
Záruka posudku je samozřejmě do okamžiku dalšího zásahu do nemovitosti. Nelze samozřejmě předjímat případné další devastace z neodstraněných závad či dalších vnějších vlivů. Inspekce je prováděna na základě vizuální prohlídky doplněné neinvazivními měřícími přístroji a posuzuje u nemovitosti více než 120 možných rizik.
Pokud je třeba další upřesňující diagnostiky (zkušební laboratoře pak provádějí odborná měření od zjišťování hladiny hluku až po mykologický průzkum) je součástí inspekce jejich doporučení i zprostředkování. Nezřídka se setkávám s případy, kdy se prodávající na pohled efektními úpravami snaží navýšit cenu a prodejnost nemovitosti ve špatném technickém stavu. Na pohled exkluzivní objekt tak mnohdy vykazuje řadu skrytých závad, kdy se pak nový majitel nestačí divit, když mu po první zimě dojede například faktura za energie.