Praní povlečení, to je ale otrava! Přesto raději každou noc spíte v čisté posteli. Převlékání postele je náročné. Většina lidí to nemá rádo. Zajímá vás, jak často je třeba měnit postel? Perete povlečení dostatečně často? A proč je lepší s výměnou postele příliš dlouho neotálet? Pak si přečtěte tento článek a dozvíte se více.
Jak často perete ložní prádlo?
Je důležité prát lůžkoviny alespoň jednou za čtrnáct dní. Ještě lepší je měnit postel každý týden. Proč? Vaše postel je totiž líheň plná bakterií, plísní a roztočů. Tyto bakterie zvyšují riziko vzniku ekzémů, pupínků a černých teček. Fuj! Tyto bakterie navíc mohou zhoršit stávající kožní problémy.
Věděli jste, že každou noc ztratíte až půl litru tekutin!
Také zbytky make-upu, odumřelé kožní buňky a další potvůrky se usazují ve vaší krásné péřové přikrývce, flanelu, matraci, prostěradle a dalších výrobcích. Útulné, ale zřejmě ne příliš svěží. Přemýšlejte o tom, když převlékáte postel maximálně jednou za měsíc. Ideální frekvence převlékání postele a praní špinavého povlečení je skutečně jednou týdně.
Faktory ovlivňující frekvenci praní
Jste alergičtí na roztoče? Trpíte přecitlivělou pokožkou? Nebo máte akné? Četnost praní ložního prádla ovlivňuje několik faktorů. V následujících případech je lepší prát povlečení a prostěradlo častěji než jednou týdně:
- Máte někdy v posteli domácí zvířata? Bohužel kromě chlupatého domácího mazlíčka se ve vaší posteli nachází ještě mnoho dalších bakterií a mikroskopických potvůrek.
- Častější praní ložního prádla je důležité také v případě, že máte akné, ekzémy nebo jiné kožní onemocnění. Pomůže to zabránit zhoršení příznaků.
- Při alergii na roztoče chcete mít vždy optimálně čisté lůžkoviny. Roztoči uhynou až po vyprání lůžkovin v pračce při teplotě nad 60 stupňů. Snažte se přikrývky denně větrat a o něco častěji je prát.
Co se stane, když nebudete pravidelně převlékat postel?
Na první pohled není hned vidět, co se stane, když odložíte praní lůžkovin. Jen nějaké skvrny nebo to, že nevoní svěže. Přesto se s postelí něco stane, když ji nezačnete včas převlékat.
Roztoči
Roztoči domácího prachu jsou drobné potvůrky, které nelze vidět okem. Tyto potvůrky vidí ve vašich odumřelých šupinkách kůže chutnou potravu. Proto často žijí ve vaší posteli. Čekáte s praním příliš dlouho? Pak začnou klást vajíčka i do vaší matrace!
Odumřelé kožní buňky, plísně a bakterie
Bakterie a plísně se ve vaší posteli také dobře orientují. A to hlavně kvůli vám. Jak? Jak už bylo řečeno, každou noc ztrácíme půl litru vlhkosti ve formě potu. Pot se vsakuje do přikrývky. Také make-up, šupinky pleti a zbytky kosmetických přípravků, jako jsou krémy a deodoranty, vytvářejí prostředí pro růst bakterií a plísní. Změna povlečení je tedy pro zdraví vaší pokožky výrazně lepší. Perte lůžkoviny v pračce při teplotě 60 stupňů. Všichni nechtění hosté tak zmizí.
3 tipy na praní ložního prádla
- Vyvětrejte lůžkoviny. Výměna povlečení je vždy dobrou volbou. Během praní můžete vyvětrat přikrývku, polštář a matraci. O to lepší je pak povléknutí čerstvého povlečení. V případě potřeby pověste a položte přikrývku a polštář ven, aby byly opět zcela čerstvé.
- Vyperte si polštář a přikrývku. Čas od času se rozhodněte vyprat také polštář a přikrývku. Tím se zajistí, že budou zničeny všechny zbývající roztoče a bakterie, které tam pronikly. Udělejte to například těsně před odjezdem na dovolenou. Až se vrátíte z dovolené, polštáře a peřiny budou suché a čisté a celý váš dům bude krásně a svěže vonět.
- Nové ložní prádlo také nejprve vyperte. Právě jste si koupili nové povlečení? Nejradši byste povlečení ihned povlékli. Přesto je rozumné je nejprve vyprat. Proč? Nové lůžkoviny totiž téměř neabsorbují vlhkost. Pokud už teď každou noc ztratíte půl litru potu, budete mít v posteli mokro. Praním nového ložního prádla aktivujete schopnost vláken absorbovat (více) vlhkosti.
Je rozdíl mezi letním a zimním praním lůžkovin?
Ano, rozhodně je rozdíl v praní přikrývek v létě a v zimě. Většina lidí pere lůžkoviny častěji v létě. To je logické a rozumné. V létě se potíte více než v zimě. V zimě ji lidé obvykle perou jednou za čtrnáct dní.
Alergie na roztoče
Roztoči jsou jedním z nejčastějších alergenů v České republice. Běžné alergické reakce poznáte podle častého kýchání, ucpaného nosu a svědění nosu a očí. Alergie se může rychle rozvinout kvůli roztočům, kteří se shromažďují ve vaší posteli. Abyste předešli co největšímu počtu stížností, je důležité často prát ložní prádlo. Nejlépe při minimální teplotě 60 stupňů. Tím se zničí roztoči a bakterie.
Přitom vyperte i přikrývku a polštář. Proč? Roztoči se nachází nejen v potahu, ale také v matraci, polštáři a přikrývce. Velké kusy textilu je nejlepší prát každých 6 týdnů. Roztoči totiž kladou vajíčka, která se líhnou po 6 týdnech. Flanel je lépe chráněn a nejlépe se pere třikrát ročně.
Výměna povlečení? Jak na to
- Sundejte z postele špinavé povlečení.
- Na matraci navlékněte čisté prostěradlo
- Vložte polštáře do čistých povlaků na polštáře.
- Vyměňte povlak na peřinu.
- Špinavé povlečení vyperte na 60 stupňů