Praktické rady jak vybrat dětskou matraci
P

Potřebujete pomoct s výběrem matrace pro miminko, předškoláka, nebo pro puberťáka? Každý má jiné nároky a vyznat se v tom není hračka. My vám pomůžeme si v nich udělat jasno.

Neujde tomu žádný rodič – je čas vybrat matraci pro potomka. Dítě roste a vyvíjí se, potřebuje tedy pro svá záda adekvátní oporu. V každém věku jsou nároky na lůžko jiné a výběr špatné matrace by ho mohl poznamenat na celý život. Jak se v tom všem zorientovat a vybrat dobře? Poradíme vám, jak vybrat vhodnou matraci pro miminka, děti předškolního věku i adolescenty.

Matrace do dětské postýlky

Vybrat vhodnou matraci do dětské postýlky se jeví jako velmi náročný úkol. Aby ne, miminko tráví v leže v podstatě většinu dne a je proto důležité, aby leželo na vhodném povrchu. Na co tedy dbát při výběru matrace pro ty nejmenší?

olesia misty O26 pLuR0Is unsplash
  • Velikost: základní aspekt správného výběru matrace do dětské postýlky je její velikost. Z důvodu bezpečnosti musí do postýlky pevně zapadnout a nikde nesmí vzniknout mezery. Do prostoru mezi matrací a postýlkou byste neměli být schopní vsunout ani dva prsty.
  • Bezpečnost: malé děti jsou mimořádně citlivé, kupujte proto jen matrace s certifikáty kvality a nezávadnosti. Z tohoto důvodu jsou lepší matrace s nelepenou konstrukcí, při jejíž výrobě nebyla použita žádná lepidla.
  • Tvrdost: vhodné jsou tvrdší či středně tvrdé matrace, měkká matrace by mohla škodit při vývoji páteře a kostí. Příliš tvrdá matrace by naopak mohla vést k proleženinám.
  • Výška matrace: matrace by neměla být příliš nízká, ale ani vysoká. Ideální výška se udává mezi 6-10 cm. U vyšších matrací je třeba počítat s tím, že s nimi mohou hůře reagovat monitory dechu.
  • Hygiena: každá matrace by měla mít snímatelný potah, který je možný vyprat.
  • Materiál: materiálů výplně matrací do dětských postýlek lze najít nespočet, nejvhodnější jsou ale pěnové (studená pěna neboli HR pěna) a nebo z přírodního kokosového vlákna (často se používá ještě v kombinaci s pěnou a pohankou). Oba materiály jsou prodyšné a dobře odvádí vlhkost. Velmi často lze najít molitanové matrace, ty se ale rychle proleží a také neodvádí tak dobře teplo a vlhkost. Nepatří tak mezi vhodné materiály. Stejně tak nejsou vhodné ani matrace z paměťové pěny, protože ta se tělu přizpůsobuje až moc, což u tak malých dětí není vhodné.

TIP: pro ještě větší hygienu lůžka volte matrace se složkou na bázi stříbra, která působí antibakteriálně.

Matrace do první samostatné postele

Pořídili jste dítěti první postel a teď je na řadě i odpovídající matrace? Výběr matrace se odvíjí nejen od tvrdosti a materiálu výplně, prvním parametrem při koupi je velikost postele. Má klasickou dětskou postel, rostoucí postel nebo už rovnou „dospěláckou“ postel?

dakota corbin 5yUPFjGFJoI unsplash

U dětských a rostoucích postelích je výběr matrací menší, což nemusí být jen nevýhoda, máte menší šanci, že šlápnete vedle. U velkých postelí pozor, ne všechny matrace pro dospělé jsou vhodné i pro děti. Pro ty určitě nejsou vhodné matrace s anatomickými zónami. Vzhledem k tomu, že dítě stále roste, mohly by zóny spíše uškodit, než pomoct. Pro děti proto vybírejte celistvé matrace, které poskytnou rovnoměrnou oporu.

  • Tvrdost: vhodné jsou středně tvrdé či tvrdší matrace. Měkké neposkytují dostatečnou oporu páteři a ta by se zbytečně namáhala a hůře vyvíjela. Děti také často spí na břiše a do měkkých by se bořily.
  • Materiál: nejvhodnější materiál pro dětské matrace je tzv. studená pěna (HR pěna), která poskytuje dobrou oporu zádům a také velmi dobře odvádí vlhkost a je prodyšná. Studenou pěnu lze použít i v kombinaci s přírodními kokosovými vlákny a pohankou. Další vhodné materiály pro matrace jsou PUR pěna a pěna z přírodního latexu. Pro děti do 12 let nejsou vhodné matrace z paměťové pěny. Stejně tak nejsou vhodné molitanové, protože se rychle proleží a také tak dobře nevětrají a neodvádí vlhkost.
  • Hygiena: pro větší hygienu by matrace měla mít snímatelný potah, který lze snadno vyprat.
  • Jak často měnit: matraci je vhodné měnit každých 5-7 let. Maximální doba používání by neměla být vyšší než 10 let.
  • Nosnost: při výběru matrace zohledněte váhu potomka, matrace s výrazně vyšší nosností, než je jeho váha, by mohly být zbytečně tvrdé, protože se nepoddají. V opačném případě zase hrozí, že se rychle proleží.
  • Rošt: aby matrace sloužila dlouho a dobře, nezapomeňte pořídit kvalitní rošt. Na výběr máte z laťkového a lamelového. Laťkový má menší nosnost a méně pruží (proto je vhodnější pod vyšší matrace), pro děti je ale naprosto dostačující. Lamelový rošt je vhodnější i pod nižší matrace, protože lépe pruží a rozprostírá hmotnost. Aby dobře sloužil, měl by mít alespoň 28 lamel.

Matrace pro dospívající

Výběr matrací pro dospívající je největší, a to z důvodu, že spí na standardní velikosti jednolůžka – tj. 90 × 200 cm, či 80 × 200 cm. Ne všechny matrace pro dospělé jsou ale vhodné i pro děti. V období dospívání se celé tělo ještě vyvíjí. Matrace tak musí být dobrou oporou pro záda. Dbejte proto na následující body.

baby 1266117 1280
  • Tvrdost: Stále ještě platí pravidlo, že je nejvhodnější střední až tvrdší druh matrací. Ani u adolescentů ještě nejsou vhodné matrace s různými zónami tvrdosti.
  • Nosnost: při výběru přihlédněte k váze potomka a k nosnosti matrace. Matrace s výrazně vyšší nosností, než je váha dítěte, by mohla být zbytečně tvrdá a tím pádem nepohodlná. Naopak když bude nosnost moc nízká, mohlo by to způsobit propadnutí bederní páteře, což ke zdravému vývoji určitě nepomůže.
  • Materiál: v oblibě stále vedou matrace ze studené pěny (HR pěny), které dobře odvádí vlhkost, jsou vzdušné a poskytují dobrou oporu tělu. Kromě tohoto materiálu jsou vhodné například i taštičkové matrace. Mají jádro z ocelových pružin, kde každá pružina je zvlášť zabalená do tzv. taštiček. Jsou velmi odolné a mají dobré ortopedické vlastnosti. Další jejich výhodou je, že jsou velmi vzdušné a hygienické. Na rozdíl od menších dětí je možné pořídit adolescentům matrace z paměťové pěny. Dokud ale potomek roste, neměla by její vrstva být vyšší než 2 cm.
  • Rošt: aby matrace dobře a dlouho sloužila, je potřeba, aby byla položena na vhodném roštu. Matrace s vyšším jádrem mohou být jak na laťkovém, tak i na lamelovém roštu. U matrací s nižším jádrem je vhodnější lamelový rošt, který lépe rozprostírá váhu. Pokud má vás potomek problémy se zády, zajisté ocení polohovatelný lamelový rošt. Minimální počet lamel by měl být 28.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here