Ploché střechy jsou oblíbené především díky tomu, že poskytují plnohodnotné využití prostoru, aniž vytvářely různé (často omezující) šikminy. Stejně jako i střechy klasické mají své výhody i nevýhody, které si v článku shrneme. Také vám poradíme, na jaké parametry se při výběru ploché střechy zaměřit a na jaké detaily byste si měli dát pozor.
Plochá střecha je praktická i jako dodatečná užitná plocha, například ve formě extenzivní nebo intenzivní zelené terasy. Je menší, a tak nevyžaduje velké množství tepelné izolace. Na druhé straně je plochá střecha vystavena velkým teplotním výkyvům, což může vést k jejímu roztahování, smršťování či praskání. Krytina proto určitě musí být kvalitní.
Skladba střechy je velmi důležitá
Začněme tím, že plochá střecha nemusí být zcela vodorovná. Střešní konstrukce vyžaduje minimální doporučený spád 2 %, optimální je však 3,5 % a více. Každá střecha totiž musí spolehlivě odvádět dešťovou vodu a být vodotěsná. Čím rychleji voda ze střechy odteče, tím je konstrukce z hlediska hydroizolačních vlastností bezpečnější, má delší životnost a je méně náchylná na různé poruchy.
Dostatečnou pozornost věnujte i technickým parametrům:
- parozábraně
- tepelné izolaci
- a hydroizolaci
Velmi důležité je, aby střecha odolávala různým povětrnostním vlivům.
U zelených střech jejich skladbu určuje využití. Může jít o pohledovou zeleň, střešní park. To, na co se bude plocha střecha využívat, ovlivňuje tloušťku substrátu, nároky na statiku, odvodnění, realizaci i údržbu.
Fólie nebo pásy? Záleží na typu střechy
Výhody mPVC fólií
- poměr kvality a ceny
- dlouhá životnost
- flexibilita i při nízkých teplotách
- rozměrová stabilita
- odolnost proti povětrnostním vlivům
Lze je jednoduše svařovat, jsou ohebné a tvárné v relativně širokém teplotním rozmezí a mají bezkonkurenční pevnost v tahu. Jejich nižší hmotnost je vhodná pro pochůzné či pojízdné střechy.
Pásy jako materiál pro ploché střechy
Při pásech na ploché střeše máte na výběr 3 možnosti.
Asfaltové pásy s hřebenovým profilem mají oproti pásům s hladkým povrchem lepší vodotěsnost a trvanlivost hydroizolační vrstvy. Spojení asfaltového pásu s podkladem po celé šířce pásu je pevné a rovnoměrné. Ve srovnání s mPVC fóliemi se vyznačují delší životností i mechanickou odolností.
Mikroventilační asfaltové pásy se používají na rekonstrukci plochých střech bez dodatečného zateplení. Plusem je:
- o polovinu menší spotřeba plynu
- o 70 procent rychlejší aplikace
- úspora nákladů
- zlepšená hydroizolační funkce pásů v porovnání s klasickými asfaltovými pásy
Termoplastické polyolefinové fólie jsou nejlepší volbou pro oblasti s nestabilním počasím. Jejich životnost je mnohem vyšší než v případě mPVC fólií. Oceníte také jejich elasticitu, pevnost a průtažnost. Jsou ekologické a recyklovatelné.
Zelená střecha je ekologická i ekonomická
Jaké jsou největší plusy vegetační střechy?
Nezanedbatelná je i ekonomická stránka. Její cena závisí od parametrů jako velikost či skladba střešního pláště. Na rozdíl od klasických plochých střech třeba počítat s hydroizolací odolnou proti prorůstání kořenů rostlin.
Pochozí střecha
Pochozí střecha musí odolávat i statickému působení a mechanické zátěži, proto jsou jako hydroizolace vhodné například střešní mPVC fólie vyztužené skelnou rohoží.
Při pochozí střeše můžete sáhnout i po termoplastické hydroizolační fólii na bázi polyolefinu s nízkým obsahem asfaltu. Větší tloušťka zaručuje fólii menší citlivost na poškození. Bezpečnější volbou je i dvouvrstvý systém s aplikací asfaltových pásů, který je nejméně náchylný na poškození.
Inovativní systémy snižují cenu
Realizaci vegetační střechy jednoznačně svěřte do rukou zkušené firmy. Mnohé z nich nabízejí komplexní systém zelené střechy od jediného dodavatele.
Kdysi byla zelená střecha považována za drahou z hlediska realizace i údržby. Inovace však tento nedostatek odstranila. U moderních zelených střech se nepoužívá žádný substrát ani zemina, váha celé skladby je tak menší i čas realizace se zkracuje, díky čemuž je možné zásadně ušetřit.