Přemýšlíte o tom, že byste svou domácnost vyzdobili dekorovaným sklem nebo například kamenem? Nebo sháníte účinnou metodu na čištění fasád či opravu plotu? Chcete odstranit původní nátěry i korozi? Pískováním docílíte skvělých výsledků, ke všemu rychle a levně.
Jak metoda pískování funguje?
Pískování neboli tryskání je širokospektrální technika tryskání různými druhy abraziv, například pískem, broky nebo korundem (trigonální minerál). Jde o proces, díky kterému lze odstranit mastnotu, staré nátěry, povrchové nečistoty, ale také vyrýt nápis, dekorovat sklo, kámen či plast. Rovněž dokáže vyhladit povrch, nebo ho naopak zdrsnit. Pískování bývá jednou z finálních úprav před konečným lakováním nebo metalizací. Zároveň ovšem samo může být finální úpravou, a to v případě, chceme-li docílit konečného efektu jako matování nebo signování.
Jaké jsou její hlavní výhody?
Jde o metodu velmi rychlou, účinnou a mnohem levnější, než bývá ruční opracování materiálů. Díky tomu si získala oblibu nejenom v technických oborech, ale také při uměleckých činnostech a nejrůznějších řemeslech. Pískováním lze docílit krásných dekorací do bytu, rodinného domu i do zahrady.
Nejčastěji se pískují tyto materiály:
- • plast
- • dřevo
- • sklo
- • beton
- • hliník
- • kov
Pískování/tryskání lze použít k nepřebernému množství účelů, těmi nejčastějšími bývají:
- • čištění cihel a fasád domů, hal aj.
- • odstranění starých nátěrů a omítek
- • čištění čalounění a potahů u starožitného nábytku
- • příprava podkladů pro aplikaci nátěrových systémů
- • čištění dřeva a dřevěných konstrukcí
- • zhotovení ornamentů, portrétů či písma jako designových v prvků do domácnosti i na zahradu
Proces tryskání je možné aplikovat na zahradní ploty, nejrůznější konstrukce, různé druhy zámků a mnoho dalšího.
Co znamená stupeň čistoty povrchu?
Během tryskání můžeme dosáhnout několika stupňů čistoty povrchu a to při čištění kovových předmětů v domácnostech i na zahradě. Dle norem existují stupně čistoty Sa1, Sa2, Sa2,5 a Sa3. Nejběžnějším stupněm čistoty bývá S 2,5. Ale jaký je mezi stupni rozdíl?
Sa1 – lehké tryskání
Povrch je zbaven viditelných nečistot jako mastnoty, olejů, málo přilnavých okují, rzi či nátěrů.
Sa2 – důkladné tryskání
Při tomto stupni čištění postupujeme dle Sa1 a následně je povrch zbaven většiny rzi, zbytků nátěrů nebo okují. Nečistoty, které na povrchu zbydou, jsou silně přilnavé.
Sa2,5 – velmi důkladné tryskání
Tento stupeň čistoty obsahuje stupně Sa1 a Sa2 a zároveň je povrch zbaven všech přilnavých zbytků olejů, mastnoty a dalších nečistot, rzi, nátěrů a okují. Na povrchu se však objevují nečistoty ve formě tmavších skvrn či pruhů.
Sa3 – tzv. tryskání až na kov
Tento stupeň čistoty povrchu se používá zejména pro zinkování nástřikem neboli metalizaci. Při tomto procesu je kov zbaven naprosto všech nečistot, rzi, nátěrů a má jednotný stříbrný lesk.
Existují další oblíbené dva způsoby tryskání, a to balotinou nebo suchým ledem. Slouží jak pro dekorační účely, tak pro čištění a úpravu nejrůznějších povrchů.
1. Tryskání balotinou – je moderní způsob finální úpravy povrchu, při kterém se používají skleněné kuličky, jež dokážou zjemnit materiál a dodat mu jednotný vzhled i lesk. Tato metoda úpravy povrchu se však používá zejména na úpravu nerezových povrchů a barevných kovů. Naopak je naprosto nevhodná k čištění rzi a dalších nečistot. Tryskání balotinou nemá však jen dekorativní efekt, neboť může zároveň posloužit ke zpevnění povrchu nebo k odstranění vad způsobených galvanickým zinkováním. Je rovněž oblíbené zejména proto, že skleněné kuličky nevytvářejí žádnou chemickou reakci, díky čemuž jsou zdravotně nezávadné. Proto se tento způsob úpravy povrchu hodí zejména do domácností s malými dětmi a domácími mazlíčky.
2. Tryskání suchým ledem – se používá, na rozdíl od tryskání balotinou, pro odstranění nečistot. Výborně se hodí rovněž k obnově starých potahů a čalounění nebo k ošetření zašlého žulového kamene. A protože se jedná o suchou metodu, nevznikají louže, lze ji použít i na čištění elektroniky. Další výhodou je, že při tryskání suchým ledem nedochází k úbytku materiálu jako při klasickém pískování. Nedoporučujeme však tuto metodu aplikovat na odstranění rzi.