Dnešní doba umožňuje si v obchodě koupit rozličné druhy sušených plodů. Od exotického ovoce přes ořechy až po houby. Jsme národ houbařů a zahrádkářů. Rádi si pochutnáváme na výpěstcích po celý rok. Sušení je prastarou metodou, jak si uchovat potraviny chutné a neztratit cenné vitamíny.
Na vzestupu je rovněž RAW strava. K té je potřeba nejen kvalitní mixér (tzv. blender), ale také dobrá sušička ovoce. Ta zvládne usušit vše kromě malin, jahod a ostružin, které obsahují velké množství vody. Ale co si budeme povídat, vlastnoručně nasbíraným houbám a jablíčkům se nic nevyrovná.
Na co vše myslet před koupí sušičky?
- objem;
- příkon;
- výkon;
- časovač;
- termostat;
- co na ní chcete sušit.
Při výběru sušičky nedejte jen na její objem. Důležitý je také výkon a spotřeba energie. Optimální výkon se uvádí okolo 500 W. Pro komerční sušení se využívají sušičky s výkonem až 1000 W.
Příkon určuje spotřebu. Ideální příkon pro sušení je 400 až 500 W. Sušičky s menší hodnotou neutáhnou přídavná plata. Vyšší příkon zaručuje vyšší spotřebu energií. Pokud ale hodláte sušit velké množství surovin zároveň, je to pro vás důležitý údaj při koupi.
Termostat pomůže s kvalitním usušením. Jednotlivé typy sušiček se liší nastavením přesné teploty a délkou sušení. Nejmodernější jsou vybaveny termostaty s plynule regulovanou teplotou. Samy se po skončení vypnou. Pro RAW stravování je důležité, aby sušička měla nastavení na sušení s teplotou okolo 42 °C.
Velkým pomocníkem je časovač, který vypne sušení bez vaší spolupráce. Takže si můžete jít klidně na nákup a nestrachovat se, že se vám něco spálí.
Sušením to nekončí
Pokud usušené nesníte ihned, je potřeba potraviny dobře uskladnit. Na to se skvělé hodí sklenice s klipem, které jsou velmi elegantní a stanou se stylovou dekorací ve vaší domácnosti. Co se sušičkou po zbytek roku, pokud nejste RAW strávnici? Sušit můžete maso nebo domácí těstoviny. Za pomocí sušičky vyrobíte dokonce i jogurt.
Příslušenství umožňuje variabilitu. Velkým pomocníkem jsou různé druhy plat, se kterými se nemusíte zaměřovat pouze na sušení křížal. Nejdůležitější jsou náhradní plata, která vám umožní usušit více potravin zároveň.
Milovníci divokých bylin jistě ocení plata na bylinky. Maminkám přijde vhod teflonová podložka, která se hodí k usušení ovocných placek například z jablíček, hrušek nebo švestek. Děti je milují.
Pro výrobu jogurtu potřebujete sadu skleniček. Ne každý typ sušiček ovoce nabízí všechny výše zmíněné komponenty. Proto zvažte, co vlastně od sušičky očekáváte. Cena nemusí být vždy určující. Dražší typu mívají více náhradních komponent. Investice do koupi dražšího stroje se vám vrátí v jeho variabilitě a kvalitě usušení.