Unavená vstáváte a po paměti zvedáte plačící dítko z dětské postýlky. Přebalíte, ale lítostivý pláč nepřestává. Už se rozednívá a potřebujete začít chystat snídani pro zbytek rodiny. S dítětem v rukách je to ale náročnější úkol. Jak si pomoci?
Vaše batolící dítě je vám pořád u nohou. Pobíháte po kuchyni a snažíte se uvařit večeři, ale nemůžete se soustředit. Máte strach, ať neublížíte vašemu nejmenšímu. V kuchyni by batole vůbec nemělo být, ale samotné v uzavřené postýlce bude plakat. To už moc dobře víte. Jak si pomoci?
Dětská lehátka
Lehátko s vibracemi je ideálním řešením v prvním případě. Na trhu existují tato lehátka zkombinovaná s dětskou houpačkou. Malé novorozeně jednoduše položíte do lehátka, nastavíte vibrace a můžete odejít chystat snídani. Dětské lehátko má multifunkční využití. Dítě v něm můžete uspat, ale i nakrmit, nebo pouze pohoupat, když brečí.
Součástí lehátek jsou často madla a dětské kolotoče umístěné na pevném, obvykle kovovém, rámu. Dětský kolotoč dítě zabaví, ale v případě nutnosti jej jde sundat.
Obvyklá nosnost lehátek bývá do 10 kg, tedy přibližně do 10 až 12 měsíců věku dítěte. Ještě nechodící vám z něj nevyleze ani nespadne. Při pořizování sledujte, z jakého materiálu je vyroben potah lehátka. Látkové budete muset prát. Plastové (tzv. vikslajvan) se naopak snáze udržuje – stačí ho po jídle setřít vlhkou hadrem.
Dětská hnízda
Odlišným řešením prvního problému je tzv. dětské hnízdo. Jedná se o vak, který svým poskládáním budí dojem “ptačího” hnízda. Vak stočíte a do jeho středu uložíte miminko. Díky tvaru vaku má dítě pocit, že je v bezpečí a teple náruče. Pořiďte si hnízdo z umělých vláken, vyhnete se tak alergickým reakcím na peří. Povlak odepnete zipem a snadno vyperete s ostatním prádlem.
Dětská ohrádka
Řešením druhého problému s batolícím nebo už chodícím dítětem je nákup ohrádky. Na trhu dětského zboží i v mimi bazárcích seženete hned několik variant. Pro menší dítě se může jednat o prostornější postýlku, která je zároveň hracím koutkem. U většího chodícího dítěte využijete plotu do dveří, který má dětskou pojistku na otevření.
Zmíněné branky se vyrábí kovové, plastové i dřevěné a jejich velkou výhodou je snadná montáž i následná demontáž. Umístit je můžete mezi futra dveří, nejčastěji právě do kuchyňských, ale existují i branky, které se dají přivrtat přímo do zdí.
V případě dětských ohrádek na odložení dítěte sledujte jejich rozměry a zda je pokládací rošt polohovatelný. S rostoucím dítětem budete chtít rošt umísťovat hlouběji, aby vám dítě nepřepadlo z ohrádky ve vaší nepřítomnosti. Pokud více cestujete a přesouváte se, užijete i lehkou skladnou dětskou ohrádku. Cestovní ohrádky bývají látkové s ochranou sítí proti hmyzu.
Každé malé dítě potřebuje zabavit i ve vaší nepřítomnosti, pořiďte do ohrádky rameno se závěsným kolotočem. Seženete i ohrádky, které ve své základní výbavě obsahují sadu barevných míčků. Může se jednat o jemné pěnové, nebo duté z plastu. V obou případech je riziko zranění nebo rozbití okolo stojících věcí minimální.
Máte rozlehlý byt nebo dům? Pak zvažte pořízení ohrádky s kolečky. Pouze při nákupu sledujte, jaký je bezpečnostní mechanismus brzdiček.