Jak vyčistit odpad
J

Ucpaný odpad v kuchyni, v koupelně? Zapáchající odpad? Nebo jen běžná rutina, ale v nové domácnosti se do ní pouštíte poprvé? Přinášíme ozkoušené tipy pro čištění odpadu nejen v domácnostech napojených na obecní kanalizaci. Ale i tam, kde máte domácí čističku nebo septik, případně čističku přírodní – kořenovou. Co budete potřebovat, jak při čištění postupovat, či jak minimalizovat zanášení odpadu? Vše najdete zde.

Jak poznat, že odpad potřebuje vyčistit?

Asi zbytečná otázka, ale přece jen se na ni podívejme: ucpaný odpad se pozná snadno: buď neodtéká vůbec, nebo extrémně pomalu. Voda může při odtékání bublinkovat, nebo probublávat ve větších nárazech, které pak zastříkají celé okolí.

Ale odpad potřebuje vyčistit i tehdy, když v místnosti cítíte neidentifikovatelný, nepříjemný pach. A aby toho nebylo málo, identifikátorem k čištění odpadu by měl být i kalendář. Opravdu. Právě odpad byste totiž měli čistit pravidelně. Tím si ušetříte spoustu budoucích nepříjemností a neplánovaných výdajů.

shutterstock 2116352183 1

Proč se odpad zanáší

V koupelně je nejčastější příčinou zanesení odpadu především lidské (nebo zvířecí) ochlupení, zejména vlasy. Především ty dlouhé. Ale i krátké vlasy se dokáží v odpadu usadit, stačí jim k tomu dopřát vhodného „sparing partnera“. Třeba mýdlo. Nebo pravidelněji splachované větší kousky nečistot.

V kuchyni se odpad nejčastěji zanese mastnotou a kousky jídla, které do odpadu odtečou spolu s vodou z mytí nádobí – ať už ze dřezu, nebo z myčky. Usazují se tu však i kousky mycích pomůcek – houbiček, drátěnek a spol. Zkrátka: je čím ucpávat. Vždycky.

Proč odpad zapáchá

Zápach vzniká ze samé podstaty usazenin v odpadu: ihned je osídlí bakterie, které se jimi živí – a pak produkují hnilobný zápach. Bakterie se dokáží živit čímkoliv, takže se nedivme, že se pasou na usazeném mýdle nebo (původně) dobrotách z našich talířů.

Co si připravit, než se do čištění pustíte

Než začnete s ucpaným odpadem cokoliv podnikat, napřed si promyslete, zda vám bude stačit cesta mechanická, nebo se do něj pustíte cestou chemickou. Anebo kombinací obojího.

IMG 20230512 1428014571 1

Chemická cesta? Řiďte se pokyny od výrobce

Ať už je to louh nebo aktivní kyslík nebo speciální přípravky na čištění odpadu, vždycky bude na přebalu uvedeno, jak je během čištění používat, co dalšího budete při čištění potřebovat a hlavně: jak si při použití daných látek chránit nejen domácnost, ale především své zdraví. Vdechnout výpary louhu není úplně dobrý nápad – ale zalít ho musíte vřelou vodou, aby v potrubí působil, jak má.

Mechanická cesta?

Když chcete odpad vyčistit pomocí nějakého nástroje, jako je třeba gumový zvon, štětka nebo kanalizační pero, vystačíte si s daným nástrojem a gumovými rukavicemi. Nezapomeňte, že štětka vytahovaná z úzkých prostor odpadu, bude stříkat všude okolo. Mechanické čištění je rychlé a efektivní, ale vyžaduje si větší „zapojení“ lidského faktoru.

Cesta babských rad?

Na prášek do pečiva, kyselinu citronovou a ocet vám bude stačit konvice s horkou vodou, štětka, kartáček, gumové rukavice a trocha času.

shutterstock 1943077864

V čem se liší čištění odpadu vedoucího do kanalizace, a když nejste napojeni na kanalizaci?

Hlavní rozdíl najdete v zástupu chemických přípravků, které smíte použít. Zatímco v domácnosti, jejíž odpad ústí do veřejné kanalizace, můžete nalít jakýkoliv čisticí prostředek, včetně louhu nebo přípravků s chlorem, u domácích čističek musíte být mnohem opatrnější.

Jinak si zabijete bakterie, které odpadní vodu čistí. Nebo zlikvidujete rostliny, jejichž kořeny v symbióze (zase s bakteriemi) čistí vše, co z domácnosti vypustíte. Tady je možné se pustit jen cestou aktivního kyslíku nebo přírodních tenzidů, které s čištěním velmi pomáhají. Ale máme pro vás dobrou zprávu: i ekologické prostředky dokáží odpad vyčistit dobře. Jen ne tak rychle jako louh.

Už se ale pojďme podívat, jak vyčistit ucpaný odpad.

Jak vyčistit odpad mechanicky

Než se pustíte do chemického čištění, když se odpad ucpal a voda odtéká podezřele pomalu, nejprve sáhněte po mechanické pomoci. Třeba se jen někde něco vzpříčilo, a vystačíte si s pošťouchnutím. Tedy za předpokladu, že jinak odpad čistíte pravidelně. A jak na to?

První pomocí je gumový zvon

Jestliže se odpad najednou ucpal, nebo se už druhý, třetí den zpomaluje odtok vody, pomozte si nejprve gumovým zvonem. Měl by být běžnou výbavou každé domácnosti, neboť jeho mechanickou sílu ničím nenahradíte. Na ucpaný odpad je zkrátka machr!

Podstatou účinku gumového zvonu je podtlak a přetlak. Ten s ním střídavě tvoříte, takže odpadem prostrčíte, co v něm překáží, a později nasátou vodou ze sifonu ještě propláchnete kritické místo. Podtlak i přetlak, co při práci se zvonem vznikají, jsou silnější, než si možná myslíte – a dokáží ze stěn odpadu sloupnout opravdu kde co. Především poté, co jste zanesené stěny odpadu postříkali nějakým čističem.

Aby gumový zvon fungoval, musíte ucpat přepad. Místo, kterým se do odpadu přisává vzduch, kdykoliv odtéká větší množství vody najednou. Nejlépe kusem hadru (vyrobíte přepadu roubík), nebo gumovou destičkou, pokud je přepad za mřížkou. Když to neuděláte, nedovolíte zvonu, aby vytvořil přetlak a podtlak, a veškerá vaše práce se mine účinkem.

shutterstock 2248620021

Jak pracovat s gumovým zvonem

Jak postupovat? Do dřezu, vany či umyvadla napouštějte vodu, držte ucpaný přepad a zvon postavte tak, aby guma překrývala celou plochu odtoku do odpadu. Začněte pumpovat dolů a nahoru – nejprve opatrně, abyste zjistili, že to půjde a že se nikde nic „osudově“ neseklo, poté razantně tak, aby síla, kterou zvonem vytvoříte, zvládla pomocí vody obrousit stěny odpadu od nečistot a usazenin.

Zápachu se nelekejte, brzy zmizí. Sem tam zvon nadzvedněte tak, abyste pod něj nabrali novou vodu, kterou odpadem propumpujete. Jakmile voda odtéká zase normálně, máte hotovo.

S odolnými nánosy mastnoty, pomůže štětka či kanalizační pero

Někdy je potřeba pomoci i zvonu a nejprve nánosy rozbít štětkou s drátěným základem. Nebo se dostat hlouběji do odpadu pomocí kanalizačního pera. S ním se otáčí proti směru hodinových ručiček – a lépe se s ním pracuje ve dvou. Ale pomůže i s ucpaným záchodem, nejen sprchou či dřezem.

Jak vyčistit odpad chemicky

Chemická cesta musí respektovat vlastnosti chemikálií, po kterých sáhnete. Návod je vždy uveden na obale, tady zmíníme jen to hlavní.

Louh neboli hydroxid sodný

Louh je žíravina, která extrémně rychle naruší povrch usazenin v odpadu, a tím je pomůže odbourat a spláchnout. Louh se sype do odpadu a zalévá vroucí vodou. Vždycky musíte dokonale vyvětrat a během práce s louhem počítat s tím, že bude chrlit a prskat daleko okolo odpadu. Jeho účinky jsou však neoddiskutovatelné.

shutterstock 2161962575

Aktivní kyslík

O něco slabší, ale našim plicím, prostředí i bakteriím v čističce příznivějším je aktivní kyslík. Používá se dost podobně: nasypat a zalít. Ale tady horkým octem, nikoliv vodou. Skvělý je pro pravidelné použití tak, aby nevznikaly silnější a kompaktnější vrstvy usazenin v odpadu.

V toaletní míse se používá s horkou vodou: do mísy nejprve vlijete horkou vodu, pak vsypete výrobcem doporučené množství kyslíku. Necháte působit, nejlépe přes noc, ale stačí i jen čtvrthodinka. Pak vydrbáte štětkou, a je hotovo. Kyslík pomáhá i s vodním kamenem, ale potřebuje k tomu čas.

IMG 20230512 145305499 1

Kyselina citronová, ocet a prášek do pečiva

Tyhle patří spíš mezi babské rady, ale také fungují. I když jen na menší usazeniny, spíš na průběžné čištění než na řešení ucpaného odpadu. Jak je použít? Podobně jako louh. Jedlou sodu nasypete do odpadu, prolijete octem a hned poté vroucí vodou. Postup bude nutné dva- až třikrát zopakovat. Jedlá soda v kombinaci s octem a horkou vodou je sice silná, ale louhu se samozřejmě nevzrovná.

Jak odstranit z odpadu velké kusy – musíte do sifonu

Pokud se v odpadu usadily věci, co do něj ani náhodou nepatří, a rozhodně jím neprojdou, nezbývá než rozšroubovat sifon a věci vyndat.

Jak vyčistit odpad od záchodu

Odpad toalety také čistíme průběžně, spolu s jejím mytím. Většina WC čisticích prostředků, včetně ekologických, stačí na udržení průchodného odpadu tak, aby s ním při splachování nebyly žádné problémy, a aby ani nezapáchal. Ale někdy se odpad ucpe i přes tuto péči.

Nejvíce záleží na tom, co je příčinou ucpání

Začala hůře odtékat voda. Co s tím? Jestli jste si jistí, že se v odpadu nezasekly žádné věci (třeba předměty, co tam naházelo nezbedné dítko), zkuste nejprve použít větší množství čisticího prostředku a později důraznější čištění WC štětkou. Možná pořiďte štětku se dvěma částmi – jednou z nich se dostanete hlouběji do odpadu – kam už nedohlédnete.

Pokud důrazné pohyby štětkou nepomohou, možná vám nezbude než se vybavit opravdu vysokými rukavicemi – do mísy, resp. do odpadu sáhnout. Díky tomu zjistíte, zda není příčina ucpání hned za okrajem a zda by nešla vytáhnout. Jestliže nic nenahmatáte, bude příčina hlouběji. Pak pomůže půjčit si (nebo koupit) kanalizační pero, případně tlakovou a čisticí pumpu. Ta uvolní ucpané WC sací silou. Nebo si objednat profesionály, kteří dokáží zjistit, co se stalo, a problém vyřešit.

shutterstock 1900957330

Příčinou ucpání záchodu může být i „jen“ vodní kámen

V oblastech s opravdu tvrdou kohoutkovou vodou se odpad během let zanese vodním kamenem. Jestliže v noci navštěvujete WC – nesplachujete příliš důkladně, abyste neprobudili ostatní osazenstvo domácnosti, může se kámen vodní posílit ještě o usazeniny z moči.

Tady pomůže jen důrazný mechanický zásah, který jste předtím podpořili vydatným množstvím octa, ale pozor, toho dvanáctiprocentního.

Prevence zanesení a ucpání odpadu

Odpady v domácnosti je potřeba čistit pravidelně, a tím je udržovat v dobrém stavu. Nebudou zapáchat a nebudou vám dělat starosti s odtokem. Ale i při pravidelném čištění si můžete pomoci, když dodržíte následující tři zásady prevence zanesení odpadů:

Do odpadu nelijte nic mastného

Mastnota se usazuje rychleji, než mnozí předpokládají. Především rostlinné tuky extrémně snadno oxidují a tuhnou, do velmi pevných struktur. Proto do odpadu nikdy nelijte mastnotu. Vše stírejte do lahví a vyhazujte do k tomu určených kontejnerů. Jestli ve vaší obci nejsou kontejnery na odpadní tuky, tak holt do popelnice, v lepším případě do sběrného dvora.

Když vyléváte vodu s mastnotou, nejprve do ní vmíchejte prostředek na mytí nádobí. A do myčky vkládejte jen nádobí setřené gumovou stěrkou.

Filtrujte větší kousky – ty vyhazujte do koše

Na všech odtocích mějte sítka, z nichž pravidelně vysypete všechny větší nečistoty, zbytky jídla, co se tu zachytily. Co se do odpadu nedostane, to ho nemůže ucpat, no ne? Sítko nejvíce oceníte na odpad u dřezu.

Odpad čistěte průběžně – pomoci mohou bakterie a enzymy

Pravidelné pročištění odpadu je základem, to už víte. Možná ale netušíte, že vám s tím dokáží pomoci speciální bakterie a enzymy. Jde o čištění odpadu biologickou cestou – a je spíše preventivní. Ale při pravidelném použití velmi účinné.

Bakterie rozpustíte ve vodě, vlijete do odpadu, nejlépe na noc, a necháte je pracovat co nejdéle. Jde o bezpečné bakterie, které nám nijak neuškodí, ani zvířecím mazlíčkům. Nepoškodí dokonce ani materiál, ze kterého jsou odpady vyrobeny. Živí se jen usazeninami, efektivně je rozkládají. Následující den odpad jen propláchnete, probubláte gumovým zvonem, a je hotovo.

Lenka Rutteová
Lenka Rutteová
Jsem běžná ženská s běžnými povinnostmi: péče o rodinu (dvě děti a manžel), péče o domácnost (v rodinném domě) a péče o zahradu (užitkovou). Profesně se věnuju finanční gramotnosti, kde tvořím vzdělávací texty pro širokou veřejnost. Velkým koníčkem je mi astronomie, vypomáhám na hvězdárně a v planetáriu se vzdělávacími programy pro školy. Stále víc mě uchvacují chytré technologie pro domácnost i osobní potřebu, věnuju se i jejich uživatelskému testování. A od toho už je jen krůček k vychytávkám a návodům nejen do domácnosti, které ode mě na těchto stránkách najdete. Vždy se špetkou osobní zkušenosti a se snahou o pojetí tématu v kontextu běžného života.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here