Upravená zahrada je vizitkou každého domu. A protože o trávník se musíte starat zhruba polovinu roku, je dobré si vybrat takovou sekačku, která vám práci usnadní co nejvíce. Jak na to?
Přemýšlíte, jakou sekačku zvolit pro svou zahradu? Položte si nejprve základní otázky, od kterých se budete moct odrazit dál:
- Jak velký trávník plánujete sekat?
- Kolik času jste ochotni sekání věnovat?
- Jaký máte rozpočet?
Výběr sekačky podle velikosti sečené plochy
Velikost trávníku je pro výběr sekačky naprosto klíčová. Na malé plochy do 50 m2 vám postačí elektrická, aku nebo ruční sekačka. Do 100 m2 pak elektrická nebo aku. Při ploše od 200 m2 už můžete uvažovat i nad benzínovou sekačkou. S tou zvládnete poměrně pohodlně posekat plochu do 1400 m2. Na větší plochy okolo 800 m2 je ale praktické už zauvažovat nad pořízením zahradního rideru nebo traktoru.
Kromě druhu sekačky je důležitá i šíře záběru:
- na plochu menší než 250 m2 stačí šíře záběru zhruba 30 cm
- na plochu do 500 m2 doporučujeme šíři záběru přibližně 45 cm
- na plochu do 1000 m2 je vhodné zvolit šíři záběru zhruba 50 cm
- plocha nad 1000 m2 potřebuje šíři záběru nad 50 cm.
Výběr sekačky podle druhu pohonu
Elektrická, benzínová nebo traktor? Pojďte se podívat na klady a zápory jednotlivých druhů zahradních sekaček.
Elektrické travní sekačky
Evergreen péče o trávníky. Elektrické sekačky jsou poměrně levné, lehké, tiché a snadno ovladatelné. Snadno ji nastartujete, a navíc jsou ekologické. Vhodné jsou ale spíš pro menší zahrady, protože nepatří mezi nejvýkonnější. Nevýhodou je i jejich kabel, který se může zamotat mezi stromy a keři. Vhodné jsou pro častější sekání, protože s vysokým trávníkem si neporadí.
Travní sekačky na akumulátorový pohon
Tento druh sekaček je velmi tichý, lehký a snadno ovladatelný. Odpadají problémy s kabely, a díky tomu, že obsahují většinou i jednu náhradní baterii, jsou stále připraveny k použití (pokud baterii nezapomenete nabít). Jejich použití je ekologické, ale patří mezi ty méně výkonné sekačky. Nevýhodou pak také jejich vyšší cena oproti elektrickým. Vhodné jsou také spíše na častější sekání nižšího trávníku.
Benzínové travní sekačky
Na rozdíl od elektrických a aku sekaček jsou benzínové výkonnější. Díky vysokému počtu otáček sečou rychle není pro ně problém ani vyšší trávník. Nemají kabely, které by překážely a nejsou závislé na elektrických přípojkách. U sekaček s elektrickým startérem odpadá náročné startování pomocí lanka. Na druhou stranu jsou poměrně hlučné a méně ekologické. Kvůli jejich vyšší hmotnosti je těžší i jejich ovládání. To u kvalitních modelů řeší pohon kol, který posouvání sekačky výrazně usnadňuje.
Výběr sekačky podle typu
Rotační
Nejběžnější typ sekaček pořídíte v elektrické podobě už okolo 2 000 Kč. Pokud plánujete sekat větší plochy a vyšší trávu, doporučujeme si trochu připlatit. Rotační sekačky sekají pomocí rotujících nožů na výšku okolo 3 až 5 cm.
Bubnové
Na stejném principu jako rotační sekačky pracují i bubnové. Jedná se ale o robustnější stoje, které si poradí i s menšími křovinami. Sekací prostor není ale zakrytý, takže je potřeba zvýšené opatrnosti. Takto posekanou trávu je možné sušit.
Vřetenové
Vřetenová sekačka neseká, ale stříhá. Za pomoci protiostří ustřihne stébla čistým řezem. Díky tomu se hodí na kvalitní trávníky, protože zabraňuje žloutnutí trávy. S tímto typem je ale potřeba sekat často, protože vysokou trávu posekat nezvládne.
Robotické
Díky robotické sekačce na trávu si během sekání můžete hodit nohy nahoru. Tento typ funguje samostatně. Jen je potřeba sekačce vymezit prostor k sekání, aby nevjela do záhonu, jezírka nebo třeba bazénu. Při výběru se zaměřte na výběr baterie, aby sekačka zvládla posekat bez problému celou plochu trávníku. Vhodné jsou pro pravidelnou péči nízkých trávníků.
Strunové sekačky a křovinořezy
Strunové sekačky jsou vhodné spíš k dosekání špatně přístupných míst. Trávu sečou pomocí silonového lanka navinutého ve spodní části. Jsou poměrně lehké a levné. Pro zarostlejší plochy s náletovými dřevinami se rozhodně více hodí výkonný křovinořez.
Zahradní traktory a ridery
Ideální volba pro větší zelené plochy od přibližně 600 až 800 m2. Sekání je rychlé a poradí si s vyšším porostem. Rozdíl mezi riderem a traktůrkem je v tom, že rider je čistě jednoúčelový, zatímco traktůrek nabízí i další příslušenství jako sněhová fréza, sypač a podobně.