Jak vybrat šicí stroj: Vyznejte se v rozdělení i funkcích
J

Láká vás šití, ale ztratili jste se ve výběru šicích strojů? Není divu, když je na trhu takové množství modelů od různých výrobců, a to v opravdu velké cenové relaci. Proto nejprve pojďte zjistit, co při výběru šicího stroje potřebujete zohlednit.

Šicí stroj je domácí pomocník, který je dostupný prakticky každému. Pokud máte trochu zručnosti a chuť šít, rozhodně se vyplatí pořídit si ho i domů, kvalitní kousky se navíc dají sehnat už od nějakých 5 000 Kč. Jenže jak vybrat šicí stroj, který bude odpovídat vašim nárokům? Na to se podíváme v následujícím článku.

Základní otázky před výběrem šicího stroje

Ještě, než se pustíme do parametrů jednotlivých typů šicích strojů, pojďme si společně projít tu nejzákladnější věc. A to, k čemu vlastně stroj chcete využívat a jaký na něho máte rozpočet.

Co budete šít?

Chcete si stroj pořídit na šití dekorativních polštářků, patchworku nebo si chcete šít oblečení, které vám padne? Ne vždy je snadné si ujasnit, kam vás šití v následujících letech dovede, ale minimálně pro začátek je dobré si vybrat stroj, který odpovídá vaším současným potřebám. Pokud se šití budete věnovat více, pravděpodobně vám stejně jeden typ šicího stroje stačit nebude.

Z jakých látek budete šít?

Odpověď na tuto otázku vyplývá samozřejmě z toho, co budete šít. Zatímco nepružné látky hravě zvládne klasický šicí stroj, na úplety a jiné pružné látky je rozhodně vhodnější overlock. Je tedy velký rozdíl mezi tím, jestli budete šít bytový textil, nebo se vrhnete do šití oblečení pro celou rodinu.

shutterstock 364431509

Jak často plánujete šít?

Plánujete pořídit stroj jen na občasné šití a opravy? V tom případě nepotřebujete high-endový stroj za desetitisíce. Naopak pokud se chystáte šít denně, rozhodně se vyplatí investovat do kvalitnějšího šicího stroje, který bude rychlejší, plynulejší a pravděpodobně také méně poruchový a snadněji opravitelný.

Jaký máte rozpočet?

Teoreticky máte jasno, co by pro vás bylo nejvhodnější, teď je ještě potřeba na to nahlédnout realisticky. Pokud máte štědrý rozpočet, bude vybírání o něco jednodušší, jestliže máte jasněji ohraničený limit, budete se muset zamyslet nad tím, co na šicím stroji opravdu využijete a co by byl jen příjemný bonus navíc.

Na druhou stranu ale není potřeba kupovat hned ten nejdražší stroj s hromadou funkcí pro pokročilé švadlenky. V případě, že se šitím začínáte, kupte si nejlepší možný šicí stroj pro svou úroveň.

Vyznejte se v základním rozdělení šicích strojů

Už máte jasněji v tom, co a jak často budete šít, teď zbývá vybrat, na čem to provedete. Na otázku, jak vybrat šicí stroj, si budete moct lépe odpovědět, když pochopíte rozdělení jednotlivých typů strojů.

Abyste se v nabídce na trhu lépe vyznali, rozdělili jsme šicí stroje na několik základních typů. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby šlo koupit šicí stroj spojující vše do jednoho, to ale bohužel není technologicky možné, a proto je právě potřeba to zamyšlení, co vlastně chcete šít.

Klasické šicí stroje

Klasické šicí stroje jsou velmi univerzální a mívají řadu stehů, se kterými zvládnete šít pevné látky, některé si díky overlockovému stehu poradí i s látkami pružnými. Běžně používají jednu jehlu a dvě nitě (horní a spodní). Jejich základní dělení je na mechanické a elektronické.

Mechanické šicí stroje

Mechanické šicí stroje jsou naprostá klasika, kterou seženete i poměrně levně. Nebojte, nejedná se o historické šlapací stroje. Tyto šicí stroje jsou napájené elektřinou a ovládají se pedálem. Vše ostatní je však mechanické – stehy vybíráte ručně pomocí koleček, dále se nastavuje páčkami nebo posuvnými jezdci.

Pro začátečníky je vhodný díky nižší ceně. V nižších cenových relacích také nemívá zbytečně moc funkcí, které mohou být zejména ze začátku spíše matoucí. Pokud se nekamarádíte s elektronikou, bude se vám i lépe ovládat.

+ často nižší cena, vhodný pro začátečníky, u kvalitních značek menší poruchovost

– nižší uživatelský komfort, méně funkcí

shutterstock 1022891551

Elektronické šicí stroje

Elektronický šicí stroj má na rozdíl od mechanického displej, na kterém si vyberete požadované nastavení. Některé nemají dotykovou obrazovku a nastavení je potřeba provést pomocí tlačítek, i tak je ale jeho ovládání jednoduché.

Vybrané modely mohou dokonce radit, jakou patku při jakém stehu použít, případně zvládají šití bez pedálu – šijete pomocí tlačítka a navolené rychlosti. Výhodou bývá větší výběr stehů včetně různých tvarů knoflíkových dírek nebo dekorativních stehů.

U levnějších modelů může být nevýhoda větší poruchovost, přeci jen je elektronika náchylnější k problémům než mechanické ovládání.

+ uživatelsky přívětivé, větší výběr funkcí

– vyšší cena, větší poruchovost levných modelů, ne všechny modely umí zachovat nastavení

shutterstock 2216689887

Overlock

Overlock neboli obnitkovací stroj využijete zejména při šití oděvů z pružných materiálů. Oproti klasickému stroji používá dvě jehly a 3 až 5 nití.

Díky diferenciálu zajišťuje rovnoměrný posun sešívané látky a tím zabraňuje jejímu zvlnění. Šije velmi rychle a švy jsou pevné a nepopraskají.

Další výhodou je funkce automatického ořezu látky, díky které se začistí všechny stehy a výstup působí profesionálně – látky se sešívají z rubu, kde dojde zároveň k obnitkování a oříznutí materiálu.

Jestli máte dojem, že overlock je jasná volba, protože je podle popisu lepší, není to tak snadné. Nedokáže v řadě ohledů nahradit klasické šicí stroje, využijete ho hlavně při šití pružných látek. Například hobby overlock je vyloženě nevhodný pro softshell, který je příliš silný a stroj po nějaké době zničí. Proto bývá běžné, že švadlenky mívají několik typů šicích strojů.

+ rychlost, vysoká pevnost švů u pružných materiálů, profesionální vzhled výrobků

– vhodné zejména na pružné materiály, nelze s ním šít silnější materiály

shutterstock 1769436698

Coverlock

Coverlock má poměrně úzké využití – používá se na zapravování rukávů, nohavic a prošívání švů. Zatímco stehy na overlocku jsou funkční, estetika u nich nehraje prim. Jsou myšlené na to, aby byly na rubu látky. A právě u zakončování délky rukávů, trička nebo třeba tepláků je potřeba coverlock, který umí rovné a pevné stehy právě pro tento účel.

Pokud se šití nechcete věnovat profesionálně, můžete coverlock nahradit rovnostehem dvojjehlou na klasickém šicím stroji. Výsledek není tak profesionální, ale účel splní dostatečně.

+ rychlost, profesionální zakončení délek

– úzké využití, nevyplatí se hobby švadlenkám

shutterstock 570354145

Kombinovaný šicí stroj

Sice není možné zkombinovat všechny stroje do jednoho, ale momentálně je možné pořídit overlock s coverlockem dohromady, protože jsou technologicky poměrně blízké. Takový šicí stroj se nazývá kombinovaný.

Ač to zní skvěle, není to tak jednoduché, aby stačilo zmáčknout tlačítko a z overlocku bude v mžiku coverlock. Vždy budete muset přenastavit jehly, jinak navléct nitě a přenastavit ještě několik dalších úkonů. To zabere v řádu několika minut, ale pokud potřebujete mezi jednotlivými stroji přepínat často, je to poměrně obtěžující. Záleží tedy na vás, jestli je pro vás důležitější úspora místa nebo uživatelské pohodlí.

+ úspora místa, praktičnost

– nutnost přenastavování při přepínání z jednoho na druhý stroj

Další typy šicích strojů

Vyšívací stroj

Zatímco některé šicí stroje mají možnost vyšívání ozdobných stehů, čistě vyšívací stroje k běžnému šití používat nelze. Vyšívací stroj je tak dobrým doplňkem, se kterým můžete látky dekorovat.

Tyto stroje se dělí na pomalejší jednojehlové a rychlejší vícejehlové. U jednojehlových musíte při změně barvy převlékat nit, u vícejehlových je pak vícebarevné vyšívání výrazně komfortnější.

shutterstock 1356150551

Quiltovací šicí stroj

Pokud jste propadli kouzlu patchworku, u kterého se sešívají dohromady kusy látek, vyplatí se investovat do quiltovacího šicího stroje, který má silný motor, se kterým bez problému sešijete i více látek najednou.

Díky quiltovací patce je mezi látkou dostatečný prostor, takže s ní můžete hýbat do všech stran, což výrazně usnadní manipulaci.

shutterstock 712563178

Jaký je rozdíl mezi overlockem a overlockovým stehem?

Možná vás zmátlo, když jsme psali, že na klasickém šicím stroji je možné používat overlockový steh pro pružné látky a pak jsme pokračovali tím, že na šití pružných látek je vhodnější volit overlock než klasický šicí stroj. Pojďme si to tedy vysvětlit.

Overlockový steh a overlock jsou dva různé pojmy. Zatímco overlockový steh je speciální steh, který se provádí na klasickém šicím stroji a slouží k obšívání okrajů látek a k vytváření pružných švů, overlock je speciální šicí stroj, který okraje látek obšije a začistí zároveň. 

Pro uživatele je rozdíl především v tom, že overlock je na takové obšívání vyloženě stavěný a švy jsou tedy kvalitnější, pevnější a také vypadají profesionálně. Stroje s overlockovým stehem budou v tomhle ohledu vždy jakousi náhražkou.

Zaměřeno na klasické šicí stroje

Pokud jste se rozhodli, že pro vás bude nejvhodnější klasický šicí stroj, pojďte se na něj podívat podrobněji. Přeci jen je jich na trhu mnoho a rozdíly jsou mezi nimi obrovské.

Funkce a vlastnosti šicího stroje

Pro začátečníky a občasné švadlenky postačí, když bude mít šicí stroj v základní výbavě tyto stehy: rovný entlovací steh pro klasické šití, elastický steh pro šití pružných látek, neviditelný steh pro zajištění nenápadných stehů, cik-cak steh k začištění látek, aby se netřepily, a v neposlední řadě overlockový steh, který k sobě sešije dvě látky a zároveň je po okraji začistí.

Dále si můžete vybírat z dalších praktických funkcí:

  • Nastavitelná šířka a délka stehu: Díky této funkci snadno nastavíte rozestupy i velikost jednotlivých stehů.
  • Šití dvojjehlou: Tato vychytávka slouží k začišťování lemů triček, nohavic i třeba výstřihů. Funguje jako náhrada coverlocku.
  • Automatický navlékač nitě: Pokud máte s navlékáním nití potíže, určitě byste si měli pořídit stroj s touto funkcí, která si s navléknutím nitě poradí raz dva.
  • Ořez nitě: Pokud často ztrácíte nůžky, oceníte funkci ořezu nitě, díky které už neztratíte zejména nervy. Po dokončení šití látku i s nití povytáhnete a na boku šicího stroje nit seříznete.
  • Automatický odstřih nitě: Ještě o něco větší vychytávka je funkce automatického odstřihu nitě, kdy stroj po došití nit sám ustřihne.
  • Volné rameno: Tato vychytávka usnadní šití rukávů, kalhotových lemů, nohavic u dětského oblečení nebo jiných úzkých prvků. Jednu část pracovní plochy můžete totiž oddělit a pracovat na zbylé úzké části. Volné rameno je tak skvělý pomocník pro švadlenky, které se chystají na šití oblečení.
  • Rychloupínací systém výměny patek: Existuje několik typů patek a pokud je potřebujete častěji měnit, určitě oceníte rychloupínací systém, který vás ušetří zdlouhavého šroubování.
  • Regulace napětí nitě: Každý materiál vyžaduje trochu jiné napětí nitě, proto volte buď stroj s automatickým regulováním, nebo s možností manuálního nastavení napětí.
shutterstock 796806850
  • Automatické šití knoflíkové dírky: Pokud nechcete složitě obšívat knoflíkovou dírku, volte stroj s touto funkcí. Díky ní navíc bude každá dírka naprosto stejná a nebudete řešit, že některé knoflíky do ní nedostanete, zatímco ostatní se rozepínají.
  • Regulace přítlaku patky: Možnost regulovat přítlak patky oceníte zejména při šití z pružných a jemných látek, které se pod velkým tlakem deformují. Bohužel nestačí volit jen stroj s malým přítlakem patky, protože neklouzavé materiály naopak vyžadují vysoký přítlak. Špatný přítlak patky způsobí, že se látka krabatí a stehy jsou zdeformované. Takže tuhle vychytávku ocení nejen zkušené švadlenky, ale i začátečníci.
  • Regulace rychlosti: Většinou stroj šije tak rychle, jak moc mačkáte pedál. Pokud nemáte v noze dostatečný cit, oceníte možnost regulace rychlosti, kterou nastavíte přímo na stroji. Pak už na síle mačkání pedálu nezáleží.
  • Horní podávání: Při šití silné vrstvy nebo u kluzkých materiálů pomáhá horní podávání rovnoměrně podávat materiál shora i zdola a tím pádem eliminuje krabatění látky.
  • Funkce navinutí cívky: Do běžného vybavení pak patří usnadňovač života v podobě navíječe nití, díky kterému si z vybrané nitě navinete na spodní cívku dostatečné množství.
  • Funkce zapošití: Pokud chcete mít jistotu, že se váš výtvor nerozpáře, volte stroj s funkcí automatického zapošití neboli ryglování. U mechanických strojů je potřeba použít zpětný chod, elektronické mívají tlačítko pro změnu směru.
  • Vysoký zdvih patky: Některé tlustší materiály pod patku nedostanete bez trochy toho násilí. Pokud chcete šít více vrstev nebo šít z pevnějších látek, bude se vám hodit právě funkce vysokého zdvihu patky.
  • Šití bez nožního pedálu: Některé elektronické šicí stroje nabízí možnost šití bez nožního pedálu, šít budete pomocí stisknutí tlačítka. Tato funkce je vhodná pro hendikepované osoby, pro starší osoby, které mají s mačkáním pedálu problém, nebo třeba pro děti, které na pedál nedosáhnou. Sice tady nemůžete regulovat rychlost sešlápnutím pedálu, rychlost jde však nastavit pomocí tlačítek.
  • Funkce polohy jehly: Tato funkce vám umožní nastavit polohu jehly při zastavení buď v horní poloze či zapíchnutou v látce. Je na vás, co vám bude vyhovovat. U mechanických strojů jehlu však budete muset do požadované pozice dostat ručně pomocí otáčení kolečkem.
shutterstock 626468966

Kromě výše zmíněných funkcí vám mohou život usnadnit i následující vychytávky:

  • Přídavný stolek: Hodí se pro šití rozměrnějších projektů – rozšíří vám totiž pracovní plochu
  •  Kolenní páka: Pro případ, že byste chtěli zvedat a pokládat patku bez použití rukou, abyste nemuseli sundávat ruce z materiálu, je vhodné pořízení kolenní páky, kterou patku budete ovládat, jak název napovídá, pomocí zatlačení kolenem.

Kyvný vs. rotační chapač

Aby šicí stroj mohl sešít látky k sobě, slouží k tomu vrchní nit vedoucí ze špulky a spodní nit, která je navinutá na cívce. Cívka se ukládá do kovového pouzdra, a to se následně vloží do takzvaného chapače, který spodní nit prováže s tou horní.

Chapače se dělí na dva základní druhy:

  • Kyvný chapač: V domácích hobby strojích je mnohem častější kyvný chapač, který se kýve ze strany na stranu. Dobře se s ním reguluje rychlost, dělá hezký steh, není náchylný na rozštelování, je méně poruchový a lépe se s ním šijí těžší materiály. Na druhou stranu má poměrně limitovanou rychlost a při šití více vibruje a „poskakuje“ po stole. Pro začátečníky je však naprosto ideální.
  • Rotační chapač: Rotační chapač se nekýve ze strany na stranu, ale jak už název napovídá, rotuje dokola. Díky tomu méně vibruje a jeho chod je tišší. Tento typ chapače mívají průmyslové šicí stroje a lepší hobby stroje, které zvládají vysoký počet stehů za minutu. Nevýhodou však je, že jsou konstrukčně omezené jen na určité typy stehu. A také bývají citlivé na kvalitu použitých nití. U levnějších modelů se nekvalitní nitě mohou lehce zamotat.

Setkat se také můžete s rozdělením na horizontální a vertikální chapač. To je však pouhé doplnění toho, v jaké poloze se chapač (ať už kyvný, nebo rotační) nachází.

Pár slov o motoru

Srdcem každého šicího stroje je motor. Pravidlem bývá, že větší a těžší motory bývají výkonnější a popasují se i se silnými látkami. Pokud ale budete se strojem často manipulovat nebo ho převážet, je najednou těžký výkonný motor zároveň i nevýhoda. Rozhodně však nezkoušejte jít cestou kompromisu, kdy se hmotnost pokusíte snížit výběrem šicího stroje s plastovými, a tedy i lehčími díly. Plast nikdy nevydrží tolik co kovové díly.

shutterstock 2177064135

Hlučnost jako důležitý parametr

Pokud bydlíte na samotě, hlučnost šicího stroje vám vrásky dělat nemusí. Pokud chcete šít po večerech v paneláku, až vám děti usnou, mohl by už nastat problém. Proto je dobré si stroj vyzkoušet osobně.

K hlučnosti patří také vibrace, některé stroje vibrují opravdu hodně a zvuk se pak nese ze stolu až k sousedům. Méně vibrují stroje s rotačním chapačem.

Příslušenství

U výběru šicího stroje také záleží na jeho příslušenství. A to jak na tom, které je zahrnuté v ceně výrobku, tak i na tom, které lze dokoupit. Tady pak záleží zejména na jeho sehnatelnosti, kompatibilitě a také na ceně.

Patky

Každý šicí stroj má v základním vybavení univerzální patku. Pro pohodlné šití se však hodí i další patky na prošívání zipů, na knoflíkové dírky, obnitkování a podobně. Ujistěte se proto, jestli jsou k vašemu vybranému stroji takové patky k sehnání.

Dále je možné pořídit patku pro skrytý zip, patku pro přišívání knoflíků, lemovací patku, quiltovací patku, řasicí patku, overlockovou patku i řadu dalších.

Často je využívaná takzvaná kráčející patka, která zajišťuje rovnoměrný posun látky i více vrstev látky zároveň. Oceníte ji při šití pružných látek nebo látek, které by se jinak ke stroji přichytávaly.

TIP: Než si pořídíte určitou patku, ověřte si, že váš šicí stroj umí daný steh, pro který je určená.

Jehly

Důležitým příslušenstvím pro šicí stroje jsou jehly. Abyste koupili správnou jehlu, musíte znát její typ. Ten najdete na krabičce s náhradními jehlami, případně by tato informace měla být napsaná v manuálu. Protože zatímco k některým strojům dokoupíte jehly v galanterii za pár korun, jsou i výrobci, kteří mají svoje specifické jehly, za které si připlatíte.

U jehly je pak důležité vybírat podle materiálu, ze kterého budete šít. Jinou jehlu vyžaduje například tuhý denim než pružný úplet. Nevhodný výběr jehel se postará o jejich rychlejší opotřebení, případně se špatně vybraná jehla může i zlomit.

TIP: Nevhodně zvolenou jehlu lze poznat například podle toho, že vynechává stehy. Tupou jehlu pak podle toho, že s ní přejedete po napnutých silonkách nebo do nich bodnete. Pokud se materiál poškodí, je jehla tupá.

shutterstock 241119325

Cívky na spodní nit

Ke stroji je potřeba pořídit také vhodné cívky. Běžně bývají 3 až 4 cívky v základní výbavě, ale není na škodu jich mít i více. Zejména pokud se chystáte šít více barvami, nevyplatilo by se vám namotanou cívku vyvlékat a navlékat novou.

Nitě

K šití také potřebujete vybrat vhodné nitě. Existuje několik typů, z nichž každý je vhodné na něco jiného:

  • Stehovka: Tato bavlněná nit je poměrně slabá a slouží k pomocnému sešití – dobře se trhá nebo páře. Existuje i typ stehovky, který se rozpustí při praní nebo použitím parní žehličky.
  • Bavlněná nit: Poměrně univerzální nit na šití oděvů. Vhodná i pro šití oděvů, které se budou barvit až po ušití, nebo se budou žehlit na vysoké teploty.
  • Polyesterová nit: Univerzální nit pro všechny typy tkanin. Dají se sehnat různé barvy i síly. Oproti bavlněným nitím jsou odolnější, nemají však rády žehlení na vysoké teploty.
  • Neviditelná nit: Pevná nit z nylonu, kterou se pomocí skrytého stehu často šijí délky společenských oděvů.

Dále se můžete setkat s hedvábnou nití, která se používá zejména pro ruční šití hedvábných a vlněných oděvů, stejně jako s kovovou nití, která je vhodná na dekorativní šití.

Na nitích najdete veškeré potřebné informace od síly nitě (čím nižší číslo, tím je nit pevnější), barvy (každá má své číslování, takže nemusíte vybírat jen podle oka), délky návinu a materiálu.

shutterstock 217554115

Tipy závěrem

Vybrat šicí stroj je poměrně věda. Proto bychom ještě závěrem chtěli přidat několik tipů, které vám tento úkol mohou usnadnit.

Vyberte šicí stroj podle své úrovně

Nechat se zlákat nekonečným množství funkcí je opravdu snadné. Jenže místo toho, abyste díky tomu začali šít skvělé kousky, zaseknete se nejspíš na tom, že si nebudete vědět rady, co k čemu slouží. Proto pokud se šitím začínáte, ukousněte si jen takové sousto, na které stačíte.

Šicí stroj pro začátečníky pravděpodobně časem vyměníte za lepší model, ale kdybyste si koupili hned profesionální stroj, dost možná se k pořádnému šití ani nedostanete. A navíc si lépe ujasníte, jaké funkce opravdu využijete.

Kvalitní začátečnické stroje jsou jednodušší na údržbu a mají méně součástek, které se mohou pokazit, jsou tedy výrazně jednodušší i na servis.

shutterstock 292410140

Nezapomeňte si vyhledat recenze

Určitě je dobré vědět, jaké technické parametry od stroje čekáte. Nic ale nenahradí uživatelské recenze, které vám o produktu prozradí opravdu hodně. Proto si vyberte několik modelů, které zvažujete ke koupi, a vyhledejte si uživatelské hodnocení. Často není na škodu se podívat na recenze i na zahraničních serverech.

Zjistěte poruchovost stroje a dostupnost servisu

Problematičnost a poruchovost nejspíše zjistíte z recenzí. Ale to že některý šicí stroj je málo poruchový ještě neznamená, že vydrží všechno. Proto je dobré si zjistit dostupnost servisu.

Obecně je lepší volit šicí stroj, který má kovové tělo než takový, jehož „vnitřnosti“ jsou z plastu. Nejenže se plast rychleji opotřebuje, ale dost dobře vám takový stroj ani nebude chtít nikdo opravit. Tělem stroje máme na mysli vnitřek stroje, tedy to, co najdete pod plastovým krytem.

Také se informujte, na co se vztahuje záruka a na co naopak ne. Vždy je lepší tyto věci řešit předem, než být nemile překvapen.

Vyzkoušejte si stroj na prodejně

Můžete mít načtené desítky recenzí, ale nic nenahradí osobní zkušenost. Zatímco někomu se bude lépe obsluhovat elektronický šicí stroj, pro druhého bude technologie spíše za trest. Proto si ve specializovaných prodejnách vyzkoušejte několik modelů, abyste si vybrali ten, který vám vyhovuje nejvíc. Celková ergonomie by vám měla být příjemná, však se u něj nějakou tu hodinu ještě nasedíte.

Vyzkoušejte si navléknutí vrchní nitě, navíjení spodní nitě, nasazení pouzdra s cívkou do chapače a protáhnutí spodní nitě i výměnu jehel nebo patek. Určitě pak není na škodu vyzkoušet i další funkce, které stroj nabízí, abyste věděli, jak s nimi zacházet.

Nahlédněte do návodu

Každý šicí stroj má svoje specifika. Takže se při výběru šicího stroje zaměřte i na srozumitelnost návodu, do kterého budete v začátcích nahlížet opravdu často.

shutterstock 2122699535

Vyhněte se obchoďákům

Když si zajdete pro jídlo na večeři a odejdete s šicím strojem, můžete se spolehnout, že to žádné terno nebude. Tyto stroje bývají sice od známých značek, ale jejich vybavení je oproti stejným strojům zakoupeným ve specializovaných prodejnách poměrně osekané, aby se cena držela co nejníže.

Další nevýhodou je pak nulový zákaznický servis. Zatímco ve specializované prodejně se snadno doptáte na cokoli ohledně příslušenství nebo stroje samotného, tady nikoli.

Pořiďte si stroj od zavedené značky

Pokud chcete mít jistotu, že nekoupíte zajíce v pytli a váš stroj bude dobře servisovatelný, volte ověřené české nebo světové značky. Mezi ty nejznámější patří například Brother, Bernina, Lucznik, Janome a Singer, z českých pak Zetina.

Zjistěte si cenu příslušenství

Levný šicí stroj ještě neznamená, že na něj bude levné i příslušenství. Proto se ujistěte, že na vámi vybraný stroj jdou například použít běžné jehly z galanterie a nebude potřeba kupovat speciální jehly za výrazně vyšší cenu.

Pár slov o údržbě šicích strojů

Máte pocit, že je šicí stroj bezúdržbový? To neplatí ani pro ty nejdražší modely. Každý stroj je potřeba čistit od uvolněných vláken a také pravidelně promazávat. Některé stroje mají v návodu uvedené, že se promazávat nemusí, nicméně čistit je musíte i tak.

shutterstock 2063547581

Nezapomínejte proto pravidelně čistit mechanické pohyblivé části, chapač s cívkovým pouzdrem a věnujte se také oblasti okolo podstehové desky, kde se zachytávají různá vlákna. Pro takové případy bývá mnohdy v balení rovnou přiložený i speciální kartáček.

Téma, jak vybrat šicí stroj, je, jak vidíte, dost obsáhlé. Přesto věříme, že vám článek pomohl a se strojem, který si pořídíte, se vám bude dobře pracovat.

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here