Jak vybrat běžky – kompletní průvodce
J

Zasněžená krajina, slunce nad horizontem, pořádná běžkařská túra a hlavně v cíli nějaká chutná odměna. Taky už jste si dosyta užili všech zimních domácích činností a netrpělivě čekali na sněhovou sezónu? Jestli se letos chystáte pořídit nové běžky, rozhodně čtěte dál. A to ať už jste začátečník nebo ostřílený běžec. Běžky jsou totiž investice, kterou se vyplatí dobře zvážit. Máme pro vás kompletního průvodce, jak vybrat běžky a hole pro vás i vaše děti a taky jak se na běžky správně obléct, aby se vám jezdilo co nejpohodlněji.

Jak vybrat běžky krok za krokem

Na začátek je potřeba si odpovědět na několik otázek, abychom mohli vybrat ten správný typ běžek. Potřebujete vědět především:

  • Jaká je vaše běžkařská úroveň? Pokud s běžkami začínáte nebo na ně vyrazíte jen párkrát za sezónu, bude vhodnější zvolit stabilnější běžky s širší skluznicí. Pak jsou tím pravým turistické běžky. Jako zkušený běžec pak můžete vybírat z ostatních typů běžek.
  • Jaký preferujete styl? Pro klasický styl budete volit běžky na klasiku. Pokud chcete bruslit, pak běžky na bruslení – skate. Možná je i kombinace, pak je ale dobré si alespoň určit preferovaný styl, který si zjednodušíte zvolením správné délky běžek.
  • V jakém terénu chcete běžky používat? Budete jezdit po upravených tratích (ve stopě), nebo se chcete vydat neprobádanou cestou? Pro objevování přírodních neupravených tras zvolte běžky typu backcountry.

Toto jsou ty nejzákladnější údaje, od kterých se dále můžete odpíchnout. Všechny typy běžek si ale představíme blíže.

shutterstock 1902030145 1
Foto: Shutterstock.com

Turistické běžky

Jak už název napovídá, turistické běžky jsou určené především pro občasné běžkaře. Pokud tedy jezdíte hlavně pro potěšení a nepotřebujete lámat rekordy, turistické běžky jsou pro vás to pravé. Jsou o něco širší a měkčí než běžky pro zapálené sportovce. To je dělá stabilnější, ale taky o něco pomalejší. Budou pro vás skvělou volbou, pokud s běžkami začínáte, nebo se na nich chcete cítit jistěji.

OW SMAGAN
Bezky.net

Jak dlouhé by turistické běžky měly být?

Co se týká správné délky, turistické běžky je ideální volit o 15–30 cm delší, než je výška postavy. Kratší lyže budou pro začátečníka jednodušší, na druhou stranu je potřeba ale zohlednit také váhu. Pokud jste těžší, je lepší zvolit delší běžky, abyste je dostatečně prošlápli a nepodkluzovaly vám.

Běžky na klasiku

Tento typ běžek je určený výhradně pro jízdu v upravené běžecké stopě klasickým stylem. Běžky jsou tvrdší a užší než výše zmíněné turistické. Taky jsou více klenuté, aby ve středu běžky vznikla tzv. stoupací komora. V tomto místě jsou buď vyřezané šupiny, zasazen stoupací pás, nebo musíte na stoupací komoru pravidelně nanášet vosk. O typech skluznice a jejich výhodách si ale povíme ještě podrobněji dále.

0af89fed8160bdf53bdc8c7fe2c125d6ae1cf114
Lyzelyze.cz

Co přesně je stoupací komora? Je to část lyže pod vázáním, která přichází do kontaktu se sněhem pouze pod zatížením. Je důležitá pro odraz.

Jak dlouhé běžky na klasiku vybrat?

Pro klasický styl jsou potřeba běžky o 15–25 cm delší, než je vaše výška. Běžky na klasiku jsou tvrdé, proto je zásadní zohlednit i vaši váhu, abyste běžku prošlápli až na zem a nepodkluzovala vám. Tvrdost běžek se u různých modelů a značek může lišit, proto je potřeba řídit se podle tabulky výrobce. Tam najdete, na jakou váhu je daná délka běžek vhodná.

Opět platí, že krátká běžka je lépe ovladatelná, pro vyšší váhu ale budete potřebovat běžku delší. Ta vám také dopřeje lepší a rychlejší skluz.

shutterstock 1902030145 2
Foto: Shutterstock.com

Běžky na bruslení (skate – volný styl)

Bruslení je oproti klasickému stylu náročnější, ale taky mnohem rychlejší. Běžky na bruslení jsou tak volbou především pro ostřílené sportovce. Jsou kratší, mnohem tvrdší a méně prohnuté než ostatní typy běžeckých lyží. K pohybu vpřed se nepoužívají stoupací vosky ani pásy, ty by vás zbytečně brzdily. Vpřed se pohybujete odrazem z celé délky běžky. Proto mají u hran pevnější část pro lepší odraz. Při tomto stylu také mnohem více využijete hole, které je potřeba mít delší než na klasiku.

rossignol delta sport skating ifp 0 rotated e1643289381123
Sportisimo.cz

Jak dlouhé běžky na bruslení vybrat?

Jestli jsou běžky na klasiku tvrdé, ty na bruslení jsou ještě o poznání tvrdší. Správná délka je asi o 5–10 cm delší než vaše výška. Opět je potřeba zohlednit váhu a při vyšší váze zvolit delší běžky. Ty oceníte také v případě, že jste zdatnějším bruslařem a chcete si užít lepší skluz a vyšší rychlost.

shutterstock 1902030145 3
Foto: Shutterstock.com

Kombinované běžky

Kombinované běžky jsou kompromisem mezi klasikou a běžkami na bruslení. Jsou pro vás vhodné, pokud chcete využívat oba dva styly a zároveň máte větší sportovní ambice než občasný turista. Tyto běžky jsou o něco tvrdší než ty turistické. Podle toho, který styl jízdy u vás bude převládat, zvolíte délku běžek, abyste si ho usnadnili.

61090 400
topski.cz

Jak dlouhé běžky zvolit na kombinovaný styl?

Délka kombinovaných běžek by se měla pohybovat mezi 10–15 cm nad vaši výšku. Jestli budete častěji jezdit klasicky ve stopě, volte běžky delší. Pokud preferujete bruslení, oceníte naopak běžky kratší.

shutterstock 1933297907
Foto: Shutterstock.com

Backcountry běžky

Tyto běžky využijete, pokud se chcete vydávat do neprobádaných míst mimo běžeckou stopu. Zkrátka do horského terénu. Běžky jsou výrazně širší, mají okolo 55 mm a více. Jsou také těžší a mnohem odolnější. Většina modelů má pevné kovové hrany, aby držely i na zledovatělém povrchu nebo v hlubokém sněhu. Backcountry běžky je nejlepší používat se speciálními backcountry botami a vázáním.

61619
Topski.cz

Jak dlouhé backcountry běžky vybrat?

Backcountry běžky volte asi o 10–15 cm vyšší, než je vaše postava. Opět platí, že pro vyšší váhu jsou potřeba delší běžky, ty kratší se ale budou o něco snadněji ovládat.

3 typy skluznic a jejich výhody

Už víte, jaký typ běžek pořídíte? Pak je na řadě výběr skluznice. Některé běžky nabízí pouze jeden typ skluznic, který je pro daný styl nejvhodnější. Backcountry běžky jsou nejčastěji vybaveny stoupacím pásem, v ojedinělých případech šupinami. Běžky na bruslení nebo kombinované mají hladkou skluznici, kterou je potřeba voskovat. A konečně běžky turistické a klasické nabízí všechny tři typy skluznic. Pojďme se na ně podívat.

Hladké skluznice s nutností voskování

Na hladkou skluznici nanášíte vosk. Její výhodou je, že si běžky můžete navoskovat přesně podle venkovních podmínek a také vás potěší nižší cenou. Nevýhodou je, že musíte vědět, jak běžky namazat, a hlavně tento proces podstoupit ideálně před každou jízdou. Pro bruslení a klasický styl je navíc budete mazat odlišným způsobem. Po jízdě pak musíte skluznici důkladně vyčistit, aby byla připravená na další voskování.

Podívejte se, jak namazat běžky jako skutečný profesionál. V následujícím videu vás to naučí běžkařský mistr světa Martin Koukal.

Běžky se stoupacím pásem

Říkáme jim taky skinové nebo mohérové. Do skluznice je v místě stoupací komory vlepený tzv. skin – pás s chlupy, které jsou po směru skluzu hladké, ale proti směru drsné. Pás je naprosto univerzální a funguje za všech venkovních podmínek, nemusíte se tak o něj starat. Jedinou nevýhodou je o něco vyšší pořizovací cena.

Počítejte s tím, že u turistických běžek mají pásy větší záběr (grip), aby nepodkluzovaly. U sportovních běžek je záběr menší, aby měly rychlejší skluz. Pásy se časem opotřebují, dají se ale nahradit novými. Díky jejich praktičnosti jsou běžky se stoupacími pásy nejoblíbenější variantou pro turisty i sportovce.

Běžky se šupinami

V místě stoupací komory jsou do skluznice běžky vyřezány drobné šupinky, které umožňují pohyb vpřed. Šupiny jsou pomalejší než dobře namazaná běžka nebo běžka s pásem, proto jsou charakteristické pro turistické běžky. Sportovní běžce by mohly trochu brzdit ve skluzu. Běžky se šupinami jsou zpravidla o něco levnější než ty se stoupacími pásy.

A jak vybrat běžky pro děti?

Běžky pro děti jsou o poznání lehčí, širší a měkčí, aby jim pomohly udržet správnou rovnováhu a usnadnily odraz. Vyrábí se v délce od 100 cm, a tak s vámi děti mohou začít běžkovat už od čtyř let. U dětí ještě nemá smysl řešit techniku, běžky mají proto univerzální tvar podobný turistickým běžkám. V naprosté většině případů jsou také vybaveny šupinami, a tak máte výběr poměrně jednoduchý. Stačí se řídit výškou vaší ratolesti.

Pro nejmenší děti, které se s běžkami teprve seznamují, budou nejvhodnější běžky o 5–10 cm delší, než je výška postavy. Pro větší děti (zhruba od 10 let), které už si běžkování osvojily, můžete běžky vybírat stejně jako pro sebe. Tedy podle preferovaného stylu jízdy a doporučené délky pro daný typ běžek.

shutterstock 1933297907 2
Foto: Shutterstock.com

Jak dlouhé hůlky na běžky pořídit?

Už víte, jak vybrat běžky, tak se pojďme podívat na běžkařské hůlky. Pro správnou délku hůlek existuje jednoduchý výpočet. Vycházet musíte z toho, jaký máte typ běžek a jaká je vaše výška. Obecně platí, že na bruslení jsou potřeba delší hole než na klasiku. Proto na bruslení vybírejte délku holí odpovídající asi 90 % vaší výšky a na klasiku 85 % vaší výšky. Výpočet pak může vypadat takto:

  • Hůlky na klasiku: výška (cm) x 0,85 = délka hůlek
  • Hůlky na bruslení: výška (cm) x 0,90 = délka hůlek

Ukážeme si konkrétní příklad. Pokud měříte 170 cm, délku hůlek vypočítáte takto:

  • Hůlky na klasiku: 170 x 0,85 = 145 cm
  • Hůlky na bruslení: 170 x 0,90 = 153 cm

Pro kontrolu by běžkařské hůlky na klasiku měly končit přibližně ve výšce ramen nebo podpaží, pokud jsou hůlky zapíchnuté ve sněhu. Hůlky na bruslení by pak měly dosahovat přibližně k bradě nebo ústům, maximálně k nosu.

shutterstock 1933297907 3
Foto: Shutterstock.com

Hole vybírejte i podle materiálu

Při výběru věnujte pozornost nejen délce, ale i materiálu holí. Těmi nejběžnějšími jsou:

  • Hliník – levnější a odolnější, ale o poznání těžší.
  • Karbon – výrazně lehčí, ale také křehčí a dražší.

Karbonové hole tak budou ideální volbou, pokud vám jde především o sportovní výkon. Jestli je pro vás prioritou dlouhá výdrž, sáhněte po hliníkových.

Jak se obléct na běžky

Na běžkách se určitě zapotíte. Proto abyste si neuhnali nachlazení a běželo se vám pohodlně, volte vždy funkční oblečení, které vás ochrání před nepřízní počasí, spolehlivě zahřeje, ale také bude odvádět pot. Tady jsou základní pravidla, kterých se držet.

Funkční prádlo je základ

Spodní termoprádlo vám pomůže udržet tělesnou teplotu, a tak neprochladnete, ani když se zpotíte. Skvělou volbou je prádlo s merino vlnou. Ta je příjemná na dotek a má velmi dobré hřejivé vlastnosti. Vždy noste horní i spodní díl.

Druhá horní vrstva

Pro horní část těla je jako druhá vrstva ideální funkční hřejivá mikina, například z fleecu. Důležité je, aby dobře odváděla pot. V případě, že vám bude horko, ji jednoduše odložíte.

shutterstock 1278815548
Foto: Shutterstock.com

Druhá spodní vrstva

Pokud příliš nemrzne, na termoprádlo by vám měla stačit jedna vrstva, a to sportovní funkční kalhoty. Volte vždy ty přímo určené na zimní sporty. Neprofouknou, mají hřejivou vrstvu, ale jsou přiléhavé, a tak se budete pohodlně pohybovat. Pokud jsou teploty hluboko pod bodem mrazu, přidejte pod kalhoty ještě jednu vrstvu termoprádla.

Spolehlivá bunda

Bunda na běžky musí odolat větru i dešti, zároveň ale být prodyšná, aby odváděla pot z prvních dvou vrstev. Taková kritéria splní například softshellová bunda s odvětráváním v podpaží.

Nezbytné zimní doplňky

Na běžkách vám nesmí chybět funkční čepice nebo čelenka a nákrčník z rychleschnoucího materiálu. Z oblasti krku a hlavy totiž uniká velká část tělesného tepla. Samozřejmostí jsou prstové rukavice z voděodolného materiálu s hřejivou vrstvou. Rukavice by neměly být příliš robustní, abyste si v rukou uchovali dobrý cit pro úchop hůlek.

shutterstock 2058625847
Foto: Shutterstock.com

Přibalte i brýle

Nejen slunce, ale i ostrá bílá barva sněhu je pro oči nepříjemná. Brýle vás taky ochrání před větrem při sjezdech. Není to naprostá nutnost, sami ale poznáte, že se vám s brýleni na běžkách jezdí mnohem lépe. Volte ideálně sportovní brýle, které spolehlivě drží a chrání vaše oči i ze stran.

Vrstvěte a počítejte s ochlazením

Ideální je vydat se na běžky s pocitem, že je vám trochu zima. Až se dáte do pohybu, rychle se zahřejete. Vždy s sebou ale mějte dostatek vrstev, abyste se mohli přiobléknout, kdyby se ochladilo nebo když vás bude čekat delší sjezd. V mrazivém počasí můžete klidně navrstvit dvě termotrika a termokalhoty a do batohu přibalit sportovní vestu.

Sportování v zimním čase vyžaduje dobrou výbavu, abyste si ho užili hezky v teple a pohodlí. Tak ji nepodceňte, ať vás horská příroda nepřekvapí. Přejeme vám spoustu najetých kilometrů zasněženou krajinou!

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here