Jak správně pečovat o dřevěný plot, aby vydržel?
J

Pohled na nádherně natřený plot přináší radost, což je již samo o sobě důkazem toho, že mezi jeho role nepatří pouze ohraničení pozemku. Plní také estetickou funkci. Bohužel vnější vlivy v čele se slunečním svitem, deštěm a změnami teplot útočí na jeho životnost. Neméně závažným rizikem jsou pro plot také různé dřevokazné houby a hmyz. Pokud si přejete prodloužit životnost plotu až o desítky let, budete o něj muset pečovat.

– ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Výhody a nevýhody dřeva

Postupy udržující dřevo v dobré kondici by vás měly zajímat ještě dříve, než se pro vybudování plotu ze dřeva rozhodnete. Vzhled dřeva je originální a hodí se jak ke starším stavbám, tak k moderní architektuře. Dřevu hraje do karet také jeho nízká cena, ekologická nezávadnost a snadná opracovatelnost.

Na druhé straně je však nutné počítat s tím, že dřevo je relativně nestálé. Mění objem a reaguje na změny teplot. Je-li delší dobu vystaveno rozmarům počasí, ztrácí krásný vzhled a pevnost. Životnost dřeva je bez pravidelné péče poměrně krátká, a proto je nutné v pravidelných intervalech dřevo ošetřovat, barvit a konzervovat. Dřevěný plot tak nelze doporučit někomu, kdo není ochoten péči o něj věnovat čas. Stejně tak není vhodné stavět dřevěný plot na místech, kam za celý den nedopadá sluneční světlo. Dřevu nevyhovuje ani přítomnost hustého porostu.

Péče o dřevěný plot

Ještě před samotnou stavbou plotu si naplánujte prvotní ošetření dřeva. Základem je naimpregnování a použití fungicidních napouštědel na jednotlivé plaňky, které díky tomu budou více odolné proti houbám a plísním. Jakmile impregnace zaschne, můžete udělat další krok, kterým je nátěr barvy. Za předpokladu, že chcete zachovat strukturu dřeva, určitě nepoužívejte krycí barvy. Ty totiž vzhled dřeva zcela změní. Nátěr barvou si rozplánujte do více vrstev. Je to rozhodně vhodnější postup, než udělat jednu silnější vrstvu.

Na kdy údržbu naplánovat?

Jakmile plot stojí, naplánujte si pravidelný „servis“ alespoň jednou ročně. Ideálním obdobím je podzim, kdy můžete plot oživit novou vrstvou nátěru. Po dvou až třech letech bude pravděpodobně nutné nanést více vrstev. Velká prohlídka stavu plotu by měla proběhnout alespoň jednou za pět let. Zkontrolujete všechny části plotu a ty opotřebované či zničené nahradíte. Zároveň kompletně odstraníte starý nátěr. To jde nejlépe škrabkou, případně horkovzdušnou pistolí.

Dřevěný plot může vydržet

Za pravidelnou péči se vám dřevěný plot odvděčí prodlouženou životností, která může být v porovnání s neudržovaným plotem delší až o desítky let. Důležitá je hlavně pravidelnost, na to nikdy nezapomínejte.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here