Co způsobuje zvýšenou hladinu kyseliny močové v těle a jaké jsou její příznaky? Jak můžete upravit svůj jídelníček nebo změnit návyky, abyste ji snížili? Pokud vám byla diagnostikována vysoká hladina kyseliny močové v krvi, je dobré zahájit prevenci dříve, než vás začnou trápit bolesti kloubů. V tomto článku si vysvětlíme, co je to kyselina močová, a povíme si o způsobech, jak ji snížit. Tipy zahrnují zejména úpravu stravy a životního stylu.
Co je to kyselina močová?
Kyselina močová vzniká při odbourávání chemických látek zvaných puriny v těle. Měla by být odpadním produktem v těle. Rozpouští se v krevním řečišti, prochází ledvinami a po filtraci je z těla vyloučena močí.
Pokud z nějakého důvodu není kyselina močová v krvi účinně filtrována, může dosáhnout vysokých hodnot a způsobit ledvinové kameny nebo dokonce dnu. Stav, kdy se v krvi objeví vysoké hladiny kyseliny močové, se také nazývá hyperurikémie.
Co způsobuje zvýšenou hladinu kyseliny močové?
Vysokou hladinu kyseliny močové způsobují především potraviny s vysokým obsahem purinů. Mezi ně patří např:
● červené maso,
● mořské plody,
● vnitřnosti (např. játra),
● alkohol,
● nealkoholické pivo,
● kukuřičný sirup,
● potraviny s vysokým obsahem fruktózy.
Pokud máte problémy se zvýšenou hladinou kyseliny močové, měli byste tyto potraviny omezit nebo se jim zcela vyhnout.
Jaké jsou příznaky vysoké hladiny kyseliny močové?
Zvýšenou hladinu kyseliny močové můžete zjistit tak, že požádáte svého lékaře o krevní test nebo si všimnete specifických příznaků. Ty se však objevují pouze u třetiny lidí s hyperurikémií. V některých případech může vysoká hladina kyseliny močové vést k onemocněním, jako je dna a ledvinové kameny. Příznaky těchto onemocnění se projevují následujícím způsobem:
Dna
Dna se vyskytuje až u 20 % lidí s hyperurikémií. Je způsobena krystaly kyseliny močové, které se usazují v kloubech. Někdy může být kromě vysoké hladiny kyseliny močové vyvolána i rychlým poklesem její hladiny v těle. Proto se při výskytu dny doporučuje postupný přechod na jinou stravu. Dna může postihnout kterýkoli kloub v těle.
Pokud si myslíte, že máte dnu, zkontrolujte si palec u nohy. To je část těla, kde se obvykle objeví první příznaky. U pacientů s dnou se nejčastěji objevují následující příznaky:
● otok v oblasti kloubu,
● pocit tepla v oblasti kloubu,
● ztuhlost kloubu,
● zarudnutí a otok,
● potíže s pohybem,
● deformované klouby.
Ledvinové kameny
Krystalky kyseliny močové mohou způsobit usazování kamenů v ledvinách. Kameny jsou obvykle malé, procházejí ledvinami a vylučují se močí. Někdy jsou však příliš velké a zablokují močové cesty. Ledvinové kameny často způsobují příznaky, jako jsou např:
● bolest v dolní časti zad, boku nebo břicha,
● častější močení,
● nevolsnost,
● bolest při močení,
● krev v moči,
● zapáchající moč.
Jak snížit hladinu kyseliny močové?
Trpíte zvýšenou hladinou kyseliny močové v těle nebo dokonce nemocemi, které s ní souvisejí? Existuje několik jednoduchých způsobů, jak ji snížit. Klíčová je zejména změna životního stylu.
Omezte potraviny s vysokým obsahem purinů
Puriny jsou sloučeniny, které se přirozeně vyskytují v běžných potravinách. Některé potraviny jich obsahují méně, jiné více. Tělo puriny rozkládá a vytváří kyselinu močovou.
Celý proces metabolismu potravin, které mají vysoký obsah purinů, způsobuje produkci velkého množství kyseliny močové, a proto je lepší je omezit. Jejich omezení se doporučuje zejména u pacientů s dnou nebo ledvinovými kameny.
Některé velmi výživné potraviny obsahují také velké množství purinů. Právě ty byste neměli zcela vylučovat. Doporučuje se pouze jejich omezení.
Pokud trpíte vysokou hladinou kyseliny močové, snižte příjem potravin, jako jsou:
● alkoholické nápoje (zejména pivo a lihoviny)
● pstruh, treska, sardinky, mušle, tuňák,
● telecí maso,
● slanina,
● zvěřina,
● vepřové maso,
● mořské plody,
● uzeniny,
● potraviny s vysokým obsahom tuku (také některé mléčné výrobky),
● masné orgány,
● sladké potraviny a nápoje.
Konzumujte potraviny s nízkým obsahem purinů
Pokud potřebujete snížit množství kyseliny močové v krvi, je dobrou strategií snažit se jíst co nejvíce potravin s nízkým obsahem purinů a omezit ty, které jsou na puriny bohaté. Mezi příklady potravin s nízkým obsahem purinů patří např:
● mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku,
● několik druhů ořechů,
● káva,
● celozrnná rýže,
● brambory,
● celozrnné obilniny,
● sójové výrobky,
● vajíčka,
● luštěniny,
● zelenina a ovoce.
Jezte mléčné výrobky
Několik studií prokázalo, že mléčné výrobky mohou pomoci snížit obsah kyseliny močové. Proto se předpokládá, že by mohly také snižovat riziko dny.
4. Vychutnejte si třešně
Na základě neoficiálních důkazů se třešně již několik let používají k léčbě dny. Několik studií zjistilo, že třešně mají antioxidační a protizánětlivé účinky, které by mohly být užitečné při snižování kyseliny močové v krvi. Jezte proto denně čerstvé třešně nebo pijte třešňový džus. Vyhněte se však třešňovému džusu obsahujícímu cukr. Přidaný cukr může vést ke zvýšení hladiny kyseliny močové.
5. Vyhněte se stresu
Byla zjištěna souvislost mezi stresem a kyselinou močovou. Pravidelný emoční stres může vést ke zvýšené hladině kyseliny močové. Stres obecně negativně ovlivňuje jakoukoli nemoc nebo zdravotní stav celého těla. Lidé, kteří prožívají stres, jsou vystaveni vyššímu riziku zánětu, který může vyvolat vysokou hladinu kyseliny močové.
Naučte se zvládat stres pomocí správného řízení času a relaxačních metod. Velmi účinnou metodou pro snížení stresu je meditace. V případě potřeby vyhledejte odbornou pomoc terapeuta nebo psychologa. Pro snížení stresu je dobré vést zdravý životní styl, který zahrnuje pravidelný pohyb, dostatek spánku a vyváženou stravu.
6. Udržujte si optimální hmotnost
Udržování zdravé tělesné hmotnosti pomáhá snižovat riziko dny. Některé studie naznačují, že obézní lidé a lidé s nadváhou mají vyšší riziko vzniku dny. Zaměřte se na dlouhodobé a trvalé změny životního stylu, abyste předešli nadváze i obezitě.
Pravidelně se věnujte fyzické aktivitě. Může to být sport, chůze, domácí cvičení nebo fyzická práce. Pomoci může také vyvážená strava a potraviny bohaté na živiny. Udržování optimální hmotnosti zlepšuje váš celkový zdravotní stav a může snížit hladinu kyseliny močové v krvi.
7. Zvýšení příjmu vitaminu C
Vitamin C pomáhá snižovat hladinu kyseliny močové v těle. Snažte se přijímat co nejvíce vitaminu C ze stravy. Pokud to není možné, pomozte si doplňky stravy. Vybírejte si však kvalitní a osvědčené doplňky stravy. Pro přirozené doplnění vitaminu C jezte potraviny, jako např:
- pomeranče,
- citróny,
- grapefruity,
- zelená paprika,
- jahody,
- červená paprika,
- kiwi,
- růžičková kapusta,
- karfiol,
- brokolice,
- meloun.
Pokud se rozhodnete užívat doplňky stravy k doplnění vitaminu C, poraďte se předem se svým lékařem. Zeptejte se ho, které doplňky jsou nejvhodnější a jaké množství vitaminu C je pro vás vhodné.
8. Pijte kávu
Běžná káva a dokonce i káva bez kofeinu mohou snížit množství kyseliny močové v těle. Pijte 1 až 2 šálky kávy denně. S kávou to však nepřehánějte, protože při nadměrné konzumaci by mohla způsobit další zdravotní problémy nebo poruchy spánku. U některých lidí dokonce způsobuje nervozitu. Pokud patříte do této skupiny, doporučujeme zvolit kávu bez kofeinu.
9. Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny mají schopnost absorbovat a odplavovat kyselinu močovou. Vláknina udržuje trávicí systém v pohybu a pomáhá mu přirozeně vyplavovat odpadní látky. Chcete-li proto snížit obsah kyseliny močové, snažte se konzumovat dostatek vlákniny z potravin, jako jsou např:
- zelenina,
- ovoce so šlupkou,
- brambory,
- mrkev,
- brokolice,
- růžičková kapusta,
- hrášek,
- fazole
- celozrnné pečivo a těstoviny,
- luštěniny,
- ořechy.
Dospělým ženám se doporučuje přijímat alespoň 25 gramů vlákniny denně. Pro muže je tato dávka vyšší a činí 35 gramů. Doporučená dávka se může lišit také v závislosti na výšce a hmotnosti člověka.
10. Omezte nápoje a potraviny s vysokým obsahem fruktózy
Při zpracování fruktózy v těle se fruktóza přeměňuje na purin, který zvyšuje hladinu kyseliny močové. Tento účinek mají nejen zpracované cukry, ale i přírodní cukry obsažené v ovoci. Přesto není vhodné ovoce z jídelníčku vyřazovat. Má antioxidační a protizánětlivé účinky, které pomáhají při snižování kyseliny močové. Důrazně se však doporučuje vyhýbat se zpracovaným cukrům, zejména konzumaci kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy.
11. Vyhněte se alkoholu
Většina alkoholických nápojů, zejména pivo a lihoviny, zvyšuje obsah kyseliny močové. Jejich vyřazení vám může pomoci rychleji snížit její hladinu a také riziko vzniku dny. Doporučujeme, abyste alkohol ze svého „jídelníčku“ vyřadili úplně, ale pokud se ho nemůžete vzdát, je víno ve srovnání s jinými alkoholickými nápoji lepší volbou.
12. Užívání léků na snížení hladiny kyseliny močové
Pokud se vám nedaří snížit množství kyseliny močové přirozenou cestou, může vám lékař předepsat léky, které pomáhají tělu vylučovat kyselinu močovou nebo blokují její produkci. Předepsané léky užívejte pravidelně. Může trvat nějakou dobu, než se hladina kyseliny močové ve vašem těle vrátí k normálu.
13. Nechte si zkontrolovat hladinu cukru v krvi
Výzkum ukázal, že hyperurikémie souvisí s rozvojem diabetu. Lidé s vysokou hladinou cukru v krvi jsou vystaveni zvýšenému riziku negativních důsledků hyperurikémie. Při návštěvě lékaře si nechte preventivně zkontrolovat hladinu cukru v krvi a v případě potřeby přijměte opatření k jejímu snížení. O kontrolu hladiny cukru v krvi požádejte i v případě, že cukrovkou netrpíte.
14. Vyhněte se některým lékům
Některé léky a doplňky stravy mohou přispívat k hromadění kyseliny močové v krvi. Patří mezi ně např:
- aspirin,
- lék na léčbu tuberkulózy,
- vitamin B-3,
- léky na odvodnění,
- diuretika,
- lék na léčbu Parkinsonovy choroby,
- léky na krevní tlak.
Pokud musíte užívat některý z těchto léků a byla u vás diagnostikována hyperurikémie, poraďte se se svým lékařem. Jistě vám rád pomůže najít alternativní řešení.
15. Dodržujte pitný režim
Voda ředí kyselinu močovou a podporuje funkci ledvin. Chcete-li snížit obsah kyseliny močové, zvyšte příjem tekutin, které jsou potřebné k jejímu odplavení. Přijímejte tekutiny ve formě čisté vody nebo jiných neslazených nápojů, jako je kokosová voda, citronová voda nebo zelený čaj. Denně vypijte alespoň 3-4 litry tekutin. Zvýšíte tak šanci na vyloučení kyseliny močové z těla.
Zapamatujte si
- Kyselina močová je odpadní látka, která vzniká při odbourávání purinů v těle.
- Měla by být účinně filtrována ledvinami a vylučována močí.
- Pokud se nevylučuje správně, může se v těle hromadit a způsobovat zdravotní problémy, jako je dna nebo ledvinové kameny.
- Zvýšenou hladinu kyseliny močové způsobuje například konzumace potravin bohatých na puriny (některé druhy masa, alkohol, některé druhy ryb).
- U některých lidí se objeví příznaky hyperurikémie, ale většina z nich žádné příznaky nepociťuje.
- Mezi rady pro snížení hladiny kyseliny močové patří změna životního stylu, omezení konzumace potravin bohatých na puriny, zvýšení spotřeby mléčných výrobků a udržování zdravé tělesné hmotnosti.