Oplocení slouží nejen jako ochrana pozemku a vašeho majetku, ale má také estetickou funkci. Proto by mělo korespondovat s typem stavby, aby nepůsobilo jako pěst na oko. Zároveň by však nemělo být náročné na údržbu. Zjistěte, které ploty platí za bezúdržbové, a navíc designové.
1. Moderní hliníkové ploty
Hliníkové ploty vyrábí například česká firma Novavisio. Oblibu si získaly nejen moderním vzhledem, nulovou náročností na údržbu, ale také díky vynikajícím vlastnostem. Hliníkové systémy, které zahrnují plotová pole a vstupní branku nebo elektrickou bránu, budou dobře vypadat několik desítek let, aniž byste se o ně museli starat.
Odolnost díky práškovému lakování
Jak je možné, že jsou hliníkové ploty bezúdržbové? Vděčí za to moderní povrchové úpravě, která spočívá v práškovém lakování. Práškové lakování funguje na principu statického náboje.
Elektricky nabitá prášková směs se pomocí stlačeného vzduchu nanáší na hliníkové části. Následně se plot vypaluje v peci, ve které dojde při teplotách 180–200 °C ke slití a vytvrzení práškové barvy. Tímto způsobem vznikne optimálně silná, rovnoměrná a kompaktní vrstva, která odolává nejen rozmarům počasí, ale také korozi.
Zpracování odpovídající typu stavby
Společnost Novavisio, která působí i na slovenském trhu, nabízí ploty nejrůznějších barev a zpracování. Snadno je přizpůsobíte barvě fasády domu a celkovému designu.
Pro moderní novostavby v minimalistickém pojetí je ideálním řešením kombinace skla a hliníku, nebo vzhled slunolamu či lamelový plot. Pro stavby v klasickém duchu se sedlovou střechou je ideální volbou hliníkový plaňkový plot, který svým vzhledem věrně připomíná dřevo, ovšem s nulovými nároky na údržbu.
2. Zděné a betonové ploty
Betonový plot vaší nemovitosti poskytne z hlediska bezpečnosti velmi dobrou ochranu. Musíte však počítat s tím, že nepatří mezi nejvzhlednější a jeho pořízení není nejlevnější.
Kromě plotu z betonových tvarovek se můžete setkat i se zděnými ploty (z pravých nebo umělých kamenů či cihel). Zděné ploty se pyšní svojí odolností, nenáročnou údržbou a při správné volbě materiálu i estetičností. Jejich nevýhodou je ovšem vyšší cena a delší doba stavby.
3. Plastové ploty
Mezi bezúdržbové ploty se řadí také ty, které jsou vyrobeny z plastu. Jejich předností je nízká pořizovací cena a variabilní vzhled, který může připomínat například ploty dřevěné. Plastové ploty jsou nenáročné na údržbu a mohou sloužit i několik let. Vyrábí se z recyklátu nebo PVC. U recyklátu je potřeba počítat s tím, že se po čase objeví skvrny a materiál se začne vydrolovat. Obecně je u těchto plotů problém s tvarovou i barevnou stálostí. I když se může plastový plot z dálky jevit jako dřevěný, při bližším pohledu je hned jasné, že se jedná o plast, který navíc působí levně.
Další typy plotů
Mezi další typy plotů, které jsou ale na údržbu náročnější, patří ploty pletivové, dřevěné, kované a živé. Každý typ má své výhody a nevýhody, liší se nároky na údržbu i pořizovací cenou.
Pletivový plot – levné řešení, žádná překážka pro zloděje
Pletivový plot je klasikou, která je u nás nejdostupnějším a nejlevnějším řešením. Jejich předností je snadná montáž a vysoká průhlednost. Jestliže si chcete hlídat soukromí, je však lepší zvolit jiné řešení oplocení. Pletivo je upravené buď poplastováním nebo pozinkováním, takže dobře odolává korozi. Nevýhodou je absence estetické kvality a to, že se přes něj snadno dostane zloděj, který je vybavený základním nářadím pro štípání kovu.
Dřevěné ploty – vděčná klasika
Klasika, která se neokouká. Dřevo je vděčný přírodní materiál, který ideálně koresponduje například s bezúdržbovou zahradou, ale nejen s ní. Dřevo je snadno tvarovatelné a disponuje neomezenými možnostmi povrchové úpravy. Mezi nevýhody dřevěných plotů patří výrazně nižší životnost a vyšší nároky na údržbu, které zahrnují broušení, impregnování, lakování a natírání barvou. Nátěr by se měl obnovovat každý rok před zimou. Po pěti letech by měla být provedena velká kontrola a údržba.
Kované ploty – řešení pro moderní i tradiční domy
Kované ploty jsou nadčasovým řešením, které se podle typu zpracování hodí jak k novostavbám, tak ke starším domečkům. Patří mezi odolné ploty, které si po dlouhou dobu zachovávají svůj vznešený a ušlechtilý vzhled. Díky moderním povrchovým úpravám poměrně dlouho odolávají korozi. Nicméně ta se po čase objeví, takže je potřeba plot správně ošetřit.
Svůj pozemek můžete oplotit i živým plotem. U tohoto řešení však musíte počítat s tím, že si poměrně dlouhou dobu počkáte na to, než plot vyroste do požadované výšky a bude dostatečně hustý. Důležitý je správný výběr dřeviny, který by se měl odvíjet do nároků na opadávání či neopadávání nebo rychlost růstu. Za zvážení stojí i sucho, což je problém, se kterým se potýkáme každé léto. O živý plot je potřeba pravidelně pečovat – zalévat jej, stříhat a tvarovat. Spodní část je lepší podsadit zábranou, kterou na vaši zahradu neproniknou menší zvířata.