Jak se zbavit pálení žáhy: Léčba a pomoc
J

Mnoho lidí pálí žáha. Přestože je pálení žáhy považováno za běžný problém v lidském těle, může signalizovat i velmi závažná onemocnění. Jak si všimnout, že k němu dochází, a jak mu předcházet?

Obsah článku ukázat

Pálení žáhy, pyróza, je nepříjemný pocit, který vychází z břicha a šíří se nahoru, pod hrudní kost. Jedná se o problém, který postihuje 20–30 % populace.

Příčiny pálení žáhy

Hlavní příčinou pálení žáhy je reflux, zpětný tok žaludeční kyseliny. K tomuto procesu dochází, když se žaludeční kyselina vrací zpět do jícnu. Jedná se především o kyselinu chlorovodíkovou, která má kyselé pH a obsahuje pepsin, vodu, chymosin a lipázu.

Reflux a pálení žáhy

Reflux je hlavní příčinou pálení žáhy. Ale proč k tomu dochází? Příčinou refluxu je narušení antirefluxní bariéry, kterou otevírá jícnový svěrač ohraničující žaludek.

shutterstock 1329210926
Zdroj: Shutterstock.com

Rozdíl mezi pálením žáhy a refluxem

Pálení žáhy je stav, při kterém cítíte pálení za hrudníkem. Může být tedy příznakem refluxu. Na druhou stranu reflux je lékařský termín používaný pro obsah žaludku, který se dostává do jícnu.

Nemoci, které mohou způsobovat pálení žáhy

Kromě refluxu se na vzniku pálení žáhy může podílet i řada dalších onemocnění.

Onemocnění žaludku jako příčina pálení žáhy

Jednou z hlavních příčin pálení žáhy je také onemocnění žaludku. V tomto případě se však jedná o velmi závažné onemocnění. Pálení žáhy může být způsobeno gastritidou, žaludečním vředem, rakovinou žaludku nebo pylorostenózou, která často postihuje novorozence.

Onemocnění jícnu jako příčina pálení žáhy

Stejně závažné je i onemocnění jícnu. V tomto případě se může jednat o infekční zánět jícnu, korozivní zánět jícnu, rakovinu jícnu nebo jícnové varixy.

Další příčiny pálení žáhy

Pálení žáhy může mít i řadu dalších příčin. Často postihuje těhotné ženy, obézní osoby, osoby s ascitem a osoby ve stresu.

Pálení žáhy v těhotenství

Těhotenství je jednou z hlavních příčin pálení žáhy u žen, a to v důsledku hormonálních změn. V pokročilých stadiích těhotenství může být za vznik pálení žáhy zodpovědný také vyvíjející se tlak plodu na žaludek, který způsobuje návrat žaludečního obsahu do jícnu, tedy pálení žáhy v těhotenství.

shutterstock 531052939
Zdroj: Shutterstock.com

Pálení žáhy při obezitě

Při obezitě se objevují zažívací potíže, které jsou spojeny s pálením žáhy. Také při obezitě dochází k tlaku na žaludek. Dalším faktorem je také nesprávná strava, která podporuje vznik refluxu.

Pálení žáhy a stres

Lidé vystavení stresovým situacím se často setkávají s různými zažívacími problémy, jako je zácpa, průjem, nadýmání, zvracení a také pálení žáhy.

Víte, jak se zbavit stresu? Napsali jsme vám o tom článek.

Pálení žáhy a ascites

Ascites se vyskytuje především při onemocnění jater a způsobuje hromadění volné tekutiny v břišní dutině. To opět vyvolává tlak na břišní dutinu, který se projevuje zažívacími potížemi, nevolností, zvracením a pálením žáhy.

Příznaky pálení žáhy

Pálení žáhy se projevuje několika příznaky. Příkladem může být hořká nebo kyselá chuť v ústech nebo bolest, která se zhoršuje při předklonu nebo vleže. Za zmínku stojí také bolest v oblasti hrudníku, která se objevuje po jídle nebo v noci.

shutterstock 1997776421
Zdroj: Shutterstock.com

Kdy je nutné navštívit lékaře kvůli pálení žáhy?

Přestože pálení žáhy je běžný problém, existují některá onemocnění, která lze rozpoznat podle pálení žáhy a dalších příznaků. V tomto případě je již nutné vyhledat lékaře.

Pálení žáhy jako příznak nemoci

Pálení žáhy je nejčastěji vyvoláno nadměrnou konzumací nevhodných potravin nebo přejídáním. Pokud s tím však nemáte problém, může se jednat o jiné závažné onemocnění.

Pálení žáhy a GERD

GERD neboli gastroezofageální refluxní choroba je porucha trávení, která postihuje především dolní jícnový svěrač spojující jícen a žaludek. Toto onemocnění má stejné příznaky jako pálení žáhy, a proto je obtížné je rozlišit. Dolní jícnový svěrač slouží v podstatě jako bariéra, která má zabránit úniku trávicí kyseliny ze žaludku do jícnu. Pokud je narušen, může se kyselina dostat do jícnu a způsobit záchvaty pálení žáhy.

Pálení žáhy a potíže s polykáním

Pálení žáhy je také spojeno s obtížemi při polykání. Pokud se u vás tento problém vyskytne, je opět vhodné navštívit lékaře, protože bolestivé polykání může souviset s oesophagitidou, zánětem tkáně jícnu.

Pálení žáhy a bolesti břicha

Pociťujete silné bolesti břicha při pálení žáhy? Může se jednat o gastritidu, zánět žaludeční sliznice způsobený infekcí, bakteriemi nebo alkoholem či léky. Příznaky tohoto onemocnění jsou také nadýmání a chronické zvracení.

Pálení žáhy a nevolnost

Nevolnost a zvracení, odborně nazývané regurgitace, mohou být příznaky GERD nebo ezofagitidy. Projevuje se tím, že zvracení často vyvolává „kyselou chuť“, která způsobuje nevolnost nebo nechutenství, podobně jako při pálení žáhy. Je důležité tyto problémy rozlišovat, protože nadměrné zvracení a nevolnost mohou vést k srdečnímu infarktu.

Pálení žáhy a silná bolest na hrudi

Opatrnosti je třeba také při kombinaci několika příznaků, jako je pálení žáhy, tlak a bolest za hrudní kostí nebo bolest krku, zad a čelisti, spolu s dýchacími obtížemi a také zvracením. Právě tato kombinace je příznakem infarktu myokardu.

shutterstock 1044903559
Zdroj: Shutterstock.com

Jak se zbavit pálení žáhy? Co pomáhá?

Existuje několik způsobů, jak se pálení žáhy zbavit. Může se jednat například o léčbu pomocí léků.

Léky na léčbu pálení žáhy

Léky na pálení žáhy jsou užitečné a jejich účinky nastupují velmi rychle. Lze je rozdělit do tří skupin, a to na antacida, blokátory H2 receptorů a inhibitory protonové pumpy.

Antacida pro léčbu pálení žáhy

Antacida jsou léky, které neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludku. Ačkoli je jejich účinek velmi rychlý, jejich ochrana je poměrně krátká. Obvykle jsou antacida účinná při pálení žáhy po dobu 1-3 hodin. Při jejich užívání je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože se mohou vzájemně ovlivňovat s jinými léky. Proto se před jejich užitím poraďte s lékařem. Protože jejich účinek je velmi krátký, je třeba je užívat 4-5krát denně.

Blokátory H2 receptorů pro léčbu pálení žáhy

Užívání blokátorů H2 receptorů je složitější léčba, protože jsou dostupné pouze na lékařský předpis. Tato konkrétní forma je však poměrně účinná. Po jeho užití se příznaky zmírní již za půl hodiny. Jejich ochrana trvá 6 až 12 hodin.

Inhibitory protonové pumpy k léčbě pálení žáhy

Nejúčinnějšími léky na léčbu pálení žáhy jsou inhibitory protonové pumpy. Jsou velmi účinné, mají až 24hodinovou ochranu, a proto je stačí užívat pouze jednou denně.

Co dělat při pálení žáhy?

Při pálení žáhy můžete také vyzkoušet tipy, jako je vypití sklenice mléka nebo zázvorového čaje před spaním. Můžete také vyzkoušet šťávu z aloe vera, žvýkat mandle bez slupky nebo chlebové kůrky nebo užívat neochucené žvýkačky.

První pomoc při pálení žáhy

Při pálení žáhy mohou pomoci i jednoduché recepty. Nejprve můžete vyzkoušet psyllium, které se doporučuje užívat na lžičce a zapít sklenicí vody. Dalším způsobem je žvýkat 2 – 3 hřebíčky, které přinášejí okamžitou úlevu, stejně jako jedlá soda.

Pomáhá pití vody při pálení žáhy?

Vzhledem k tomu, že při pití vody se do těla dostávají důležité živiny a dochází k odplavování usazenin, tak ano, pití vody na pálení žáhy pomáhá. Měla by to však být zásaditá, tzv. „živá voda“, která se získává z filtrované pitné vody. Některé druhy čaje jsou stejně vhodné.

shutterstock 1164569053
Zdroj: Shutterstock.com

Prevence pálení žáhy

U všech nemocí a zdravotních problémů je vždy lepší jim předcházet než je následně léčit. Proto se i v souvislosti s pálením žáhy preventivně vyhněte potravinám, které tento nežádoucí stav podporují. Po jídle nenoste těžké věci a nepředklánějte se, poslední jídlo snězte alespoň 4 hodiny před spaním a nenoste volnější kalhoty.

TIP: Vytvořte si zdravé návyky.

Operace pálení žáhy

Pokud k odstranění pálení žáhy nepomohou preventivní opatření ani úprava stravovacích návyků, lze problém řešit i chirurgicky. Jedná se však o zákrok, který se vyskytuje u pacientů, u nichž se medikamentózní léčba neosvědčila, které trápí reflux způsobující chrapot nebo zápal plic, nebo u pacientů s Barrettovým jícnem.

Dieta při pálení žáhy

V současné době neexistuje dieta, která by pomohla vyléčit pálení žáhy. Proti pálení žáhy je třeba ovlivnit životní styl konzumací vhodných potravin, které v těle nevytvářejí kyseliny, a snížením nadváhy.

Potraviny, kterým se vyhnout při pálení žáhy

Lidé, kteří nadměrně konzumují určité druhy potravin, mají problémy s pálením žáhy. Jakým potravinám se vyhnout při pálení žáhy? Jedná se především o potraviny s vysokým obsahem tuku, smažená jídla, kořeněná jídla, citrusové plody, čokoládu, sladké pečivo, alkohol nebo kávu a sycené nápoje.

Potraviny, které pomáhají při pálení žáhy

Existují však i potraviny, které byste měli zařadit do svého jídelníčku, a to spirulina, brokolice, paprika, špenát, zelí, celer, brambory, avokádo, hroznové víno, meruňky, jablka, broskve, borůvky, tvaroh, libové maso a celozrnné pečivo.

Špatné stravovací návyky a pálení žáhy

Kromě jídla je důležité myslet i na zásady zdravé výživy, které je třeba dodržovat při pálení žáhy. Patří mezi ně pomalé polykání a důkladné žvýkání, konzumace malých porcí, pravidelný a dostatečný pitný režim a nepřejídání se pozdě večer.

shutterstock 2039879552
Zdroj: Shutterstock.com

Jídlo na lačno a pálení žáhy

Pálení žáhy může vyvolat i konzumace správných potravin v nevhodnou dobu. Patří mezi ně mléko, ořechy, citrusové plody, fazole, jogurt, jablka, sladkosti, rajčata, banány nebo čaj. Tyto potraviny by se neměly konzumovat nalačno.

Odpovědi na často kladené otázky o pálení žáhy

V tomto článku jsme zodpověděli důležité otázky týkající se pálení žáhy. Nabízíme vám také odpovědi na nejčastěji kladené otázky týkající se tohoto tématu.

Existují nějaké staré babské recepty na léčbu pálení žáhy?

Na internetu najdete mnoho receptů, které mohou pomoci při pálení žáhy. Tyto recepty však nemusí být pro každého stejně účinné.

Odejde pálení žáhy samo?

Pálení žáhy je obvykle velmi krátký proces, který sám odezní. Pokud vás však trápí často a pravidelně, musíte vyhledat lékařskou pomoc.

Jak diagnostikovat pálení žáhy?

K diagnostice pálení žáhy je nutné podstoupit lékařské vyšetření, které lze provést pomocí rentgenu, endoskopie, elektrokardiogramu nebo jícnové manometrie.

shutterstock 1131953909
Zdroj: Shutterstock.com

Může pálení žáhy ovlivnit spánek?

Pálení žáhy má velký vliv na kvalitu spánku. Kyselina může při ležení velmi rychle stoupat ze žaludku do krku.

Má poloha při spánku vliv na pálení žáhy?

Zůstaneme spát. Při pálení žáhy se nedoporučuje spát na pravém boku. Pokud máte postel, která se dá sklopit, doporučujeme při pálení žáhy mírně zvednout horní část těla.

Pomáhají doplňky stravy při pálení žáhy?

Existují doplňky stravy, které podporují trávení a správnou funkci žaludku. Pokud vás pálení žáhy trápí občas nebo častěji, vyzkoušejte doplněk stravy obsahující mast, která má silné protizánětlivé účinky.

Jak vláknina pomáhá při pálení žáhy?

Konzumace vlákniny podpoří zdraví vašeho jícnu. Proto se doporučuje konzumovat probiotickou vlákninu, která se nachází v zelenině, ovoci a luštěninách.

Jaké osobní návyky ovlivňují pálení žáhy?

Patří mezi ně konzumace těžkých tučných jídel, častá konzumace alkoholu, kouření, úzkost nebo nedostatek pohybu a spánku.

Kdy je třeba navštívit lékaře kvůli pálení žáhy?

Na tuto otázku jsme již několikrát odpovídali. Občasné a zřídkavé pálení žáhy není pro tělo rizikové. Pokud vás však pálí žáha pravidelně, je návštěva lékaře na místě.

shutterstock 1075590962
Zdroj: Shutterstock.com

Závěr

Pálení žáhy je běžná nepříjemnost, ale může být také příznakem většího zdravotního problému. Pokud pálení žáhy neustále narušuje váš každodenní život, obraťte se na svého lékaře.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here