Jak poznat neštovice
J

Plané neštovice jsou mylně považovány za dětskou nemoc. Sice je většina populace prodělá již v dětství, ale neznamená to, že by jimi nemohl onemocnět i dospělý. Velké problémy způsobují v těhotenství, kde postihují plod. Ale i v seniorském věku, kdy se projeví jako pásový opar vyžadující dlouhodobou léčbu. Jak odlišit plané neštovice od jiných nemocí s vyrážkou (především meningitidy), jak neštovice léčit a kdy proti nim očkovat? Má tu nějaký smysl prevence?

Plané neštovice jsou virové onemocnění napadající vnitřní orgány a vysévající se na kůži

Plané neštovice nejsou jen nevinné pupínky. Někdo má to štěstí, že u něj choroba proběhne mírně, jiní se perou s těžkými záněty vnitřních orgánů a nervové soustavy, někdy s doživotními následky. Neštovice dokáží i zabíjet: pokud onemocní těhotná žena, plod se může narodit s těžkými vývojovými vadami. Nebo infekci vůbec nepřežije.

Kdo prodělal plané neštovice, virus si už napořád nosí v sobě – a ten může zaútočit, jakmile je tělo oslabené (stresem, vážnou nemocí, ale především věkem). Tentokrát se projeví jako pásový opar, nikoliv jako běžné neštovice. Co tedy jsou plané neštovice a čím si vysloužily náš pocit, že „o nic nejde“?

shutterstock 1375701320

Co plané neštovice vyvolává

Plané neštovice způsobuje virus ze skupiny herpesvirů, pojmenovali jsme jej virus Varicella zoster. Jako u většiny dalších virů na něj nemáme lék. Pouze antivirotika, která vir částečně blokují. Proti neštovicím se však dá očkovat. Do těla se nejčastěji dostane dýchacími cestami (nosní a ústní sliznice), v těle se pak šíří krví.

Cestou napadá vnitřní orgány, především slezinu, játra, plíce, ledviny, srdce, mozek nebo lymfatické uzliny. Ke svému šíření mezi lidmi využívá tekutinu z puchýřků, které se po několika dnech od propuknutí nemoci tvoří na kůži. Ale i tělních tekutin (sliny, nosní sekret). Po prodělání zůstává virus v těle, díky čemuž na ně (většinou) získáme celoživotní imunitu. Člověka můžeme považovat za vyléčeného, jakmile mu zaschl i poslední pupínek (už nejsou žádné movavé puchýřky).

shutterstock 2159302069

Čím si plané neštovice vysloužily náš pocit, že „o nic nejde“?

Plané neštovice považujeme za drobnou dětskou nemoc, nad kterou můžeme s klidem mávnout rukou. Proč? Je to díky dětským kolektivům, většinou snadnému průběhu u menších dětí a díky následné celoživotní imunitě.

V dětském kolektivu se neštovice rychle šíří, a tak je prodělá většina populace již v předškolním věku. To je také věk, kdy mají neštovice většinou mírnější průběh. Obecně platí, že čím mladší pacient, tím lépe nemoc zvládá, proto si většina z nás na neštovice nenese výrazné negativní vzpomínky. A tak se jich příliš nebojíme.

Je však mnoho rodičů, kteří si s dětmi požili dlouhodobé hospitalizace a ještě delší rekonvalescenci při neštovicích. Nemoc se někdy táhne i rok.

Neštovice pravé a neštovice opičí

Běžná populace zná tři typy neštovic: pravé, plané a opičí.

O těch opičích jsme začali více slýchat v souvislosti s jejich propuknutím v Evropě během roku 2022. Ale nejsou tolik nakažlivé, žádnou epidemii nevyvolaly. Mají podobný průběh jako neštovice plané, víc se ale podobají chřipce (vyrážka nechybí ani zde). Neštovice se na člověka přenesou od zvířat – často se děje v afrických zemích. Se zvýšenou vlnou migrace posledních let byly tyto neštovice zavlečeny i do Evropy.

Pravé neboli černé neštovice naopak považujeme za vymýcené. Jednalo se o často smrtelné virové onemocnění, na které se ve 20. století podařilo realizovat celosvětovou očkovací kampaň, a tím virus v běžném prostoru vymýtit. Pravých neštovic se proto (v současnosti) netřeba obávat. První očkování proti neštovicím přitom pochází již z dob Marie Terezie (18. století).

shutterstock 1338554249

Jak se plané neštovice přenášejí

Pro přenos viru poslouží buď přímo tekutina z puchýřků, nebo kapénkový přenos slinami a nosním sekretem (stačí zakašlat nebo kýchnout). Infekční nejsou už zaschlé strupy na vyrážkách. Dokud nezaschne poslední pupínek, nemocný je stále vysoce infekční. Stejně tak jeho oblečení.

Vzhledem k přenosu i formou kapének je člověk infekční dokonce již 2 – 3 dny před výsevem prvních puchýřků. Tou dobou již po dlouhé inkubaci hoří v těle infekce naplno – a stěhuje se po vnitřních orgánech.

Inkubační doba planých neštovic

Virus planých neštovic potřebuje celkem dlouhou dobu k tomu, aby se po těle rozmístil a pak udeřil v plné síle. Proto je inkubační doba 10 – 21 dní.

Jaké mají neštovice příznaky, aneb jak poznat neštovice

Neštovice se zpočátku projevují únavou, bolestí hlavy, podrážděností. Postupně se přidávají další příznaky, jako je:

  • horečka
  • bolest svalů
  • zduřené uzliny
  • nechutenství nebo zažívací problémy
  • jako poslední nastupuje vyrážka, výsevy probíhají ve vlnách.

Vyrážka je nejprve červená, jen drobné skvrnky. Ty se postupně vyvinou v malé svědivé puchýřky. Virus se chce nechat přenést prostřednictvím tekutiny z puchýřků, a proto způsobuje značné svědění. Rozškrábání puchýřku a potřísnění rukou i dalších povrchů tekutinou z vyrážky značně zvyšuje „naději“ viru na přenos na nového hostitele.

shutterstock 723338824 1

Jak odlišit neštovice od dalších nemocí projevujících se vyrážkou

Dalších nemocí, které se projeví mimo jiné i výsevem vyrážky, je několik. Spolehlivě je diagnostikuje jedině lékař. Vzhledem k tomu, že například i meningitida je doprovázená horečkami a změnami na kůži, je vhodné navštívit lékaře s každou vyrážkou, která je zároveň doprovázená teplotou, horečkou, bolestmi hlavy, průjmem, dušností apod. Kombinace vyrážky a horečky by se nikdy neměla podceňovat.

Kdy při neštovicích navštívit lékaře

Máte-li podezření na neštovice, návštěvou lékaře nic nezkazíte. Jednak vám může doporučit (a předepsat) léky na celkové zklidnění, aby se dítě neškrábalo ze spaní, jednak vyloučí, že by se jednalo o jinou nemoc, která by vyžadovala zcela jiný přístup k léčbě.

Lékaře navštivte, i pokud se pacientův stav zhoršuje (přetrvávající bolesti hlavy, malátnost, třes, spavost, dlouhodobé odmítání pití i jídla). V takových případech je lépe pacienta hospitalizovat a mít jej „pod dohledem“. Pokud je napaden nervový systém, pacient se musí dlouhodoběji vyhýbat jakýmkoliv displejům.

shutterstock 1688767588

Zavádět doma preventivní opatření? Jaká?

Jestliže se ve vašem okolí vyskytnou neštovice, nemá smysl se jim úporně bránit, pokud ve vaší domácnosti nežije nikdo z rizikové skupiny. Kdo patří do rizikové skupiny? Těhotné ženy, které neštovice ještě neprodělaly, miminka do cirka roku věku a děti a dospělí – nad 10 let, kteří neštovice ještě neprodělali, a nejsou ani naočkováni.

Jaká preventivní opatření u rizikových skupin zavést? Podobná, jako známe z covidových období. I zde se jedná o virovou nákazu.

Jak dlouho neštovice trvají

Neštovice trvají cirka 2 týdny. Dítě se může do kolektivu vrátit po té, co zaschnul poslední puchýřek. Jednak v tomto stádiu nemoci už není infekční, jednak pominulo i nejsilnější oslabení organismu.

Nakazit či nenakazit, toť otázka!

Aby děti prodělaly nákazu neštovicemi v co nečasnějším věku (a tak s velkou pravděpodobností i s co nejsnazším průběhem), rodiče je někdy nechávají nakazit záměrně. Vedle snadného průběhu v dětském věku je k tomuto rozhodnutí vede i fakt, že pravděpodobnost prodělání neštovic během života je poměrně vysoká.

Lékaři s touto strategií příliš nesouhlasí, nikdy totiž nelze předem odhadnout, jaký průběh bude nemoc u dítěte mít. I malé dítě může jako následek neštovic prodělat zánět mozečku s léčbou a rekonvalescencí trvající téměř rok!

Raději než záměrné nakažení doporučí lékaři preventivní očkování proti této nemoci. Je s významně nižším rizikem a hlavně: snesou ho i lidé s dost oslabenou imunitou, s chronickými chorobami.

shutterstock 1520319041

Jak se léčí neštovice – jsou na ně vůbec léky?

Pacient musí především odpočívat. Rozhodně jej nevystavujte kolektivu a návštěvám, protože v době nemoci je velmi oslabený. Bojuje s virem útočícím na jeho vnitřní orgány, lymfatický systém, ale i nervovou soustavu. Výsev pupínků je až tím posledním projevem, nejméně závažným. Výsev se odehrává až po 2 – 3 dnech od akutního nástupu nemoci na vnitřních orgánech – proto jsou neštovice nakažlivé již před vypuknutím vyrážky.

A proto jsou děti několik dní před výsevem vyrážky unavené, mohou mít teplotu, celkově se necítí „ve své kůži“. V době, kdy se vysévá vyrážka, potřebují odpočívat po hlavním boji s nemocí. Pacient vystavený kolektivu by mohl chytit další infekci, a tím by se závažnost průběhu obou nemocí prohloubila.

Cílený lék proti neštovicím nemáme.

Co pomáhá na plané neštovice?

Plané neštovice znamenají silné svědění puchýřků. V začátku nemoci i horečku a bolest hlavy. Proto se při neštovicích pomáhá především:

  • proti horečce a bolesti hlavy – léky na horečku s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu
  • proti svědění – tekutým pudr, chladivý gel, mléko na neštovice. Pokud puchýřky začnou hnisat, ošetřete je antiseptickou mastí
  • proti svědění a pro celkové zklidnění i v noci – antihistaminika (na alergie), která tlumí pocit úporného svědění. Některá koupíte bez předpisu, ty účinnější jsou jen na předpis.

Konkrétní přípravky a způsob jejich použití vám poradí váš lékař nebo lékárník.

shutterstock 552488284

Typický průběh neštovic u dětí

Menší děti jsou většinou jen unavené, mají teplotu a bolí je hlava. Posléze se vysypou první vyrážky, z nich se později vytvoří puchýřky. Někdy je jich na celém těle jen několik, jindy postihnou celý povrch těla, včetně sliznic v ústech a na genitáliích. Vyrážka se vysévá ve vlnách. Pokud se nová vlna neobjeví, a zaschne i poslední puchýřek, dítě můžete považovat za vyléčené.

Jak zabránit zhoršenému průběhu u dětí? Stačí dodržet čtyři pravidla

Neštovice u dětí většinou komplikuje složité hojení puchýřků. Aby se hojily co nejlépe a dítě se během nemoci cítilo co nejkomfortněji, zaměřte se na následující čtyři pravidla:

1. Pravidelně natírat pupínky

Nenechávejte pupínky neošetřené. Několikrát denně (alespoň dvakrát) je mažte. A když zpozorujete nový výsev, namažte ho co nejdříve.

2. Čisté ruce a krátké nehty

To hlavní, čemu musíte zabránit, je kontaminace puchýřků bakteriemi zpoza nehtů nebo ze špinavých rukou. Proto si všichni doma pravidelně myjte ruce. A dítěti udržujte co nejkratší nehty.

shutterstock 95080585

3. Měkké bavlněné oblečení, které budete denně střídat

Být osypaný vyrážkou, a ještě spát nebo ležet v nepohodlném pyžamu z polyesteru, to je dost nepříjemná kombinace. Nemocný by měl být po celou dobu trvání vyrážky v čisté a měkké bavlně, která nebude ze spodní strany počesaná a ani s uzlíky.

Nejlepší budou bavlněné úplety, které jsou hladké, měkké a pružné. Oblečení denně střídejte, aby byl nemocný stále v čistotě. I tak snížíte pravděpodobnost zanesení bakterií do otevřených ran po prasklých puchýřcích.

4. Krátká sprcha a sušení jen přikládáním ručníku

Přehnané koupání a sprchování je u této nemoci spíše na škodu. Až přejdou horečky, stačí praktikovat jen krátké sprchy čistou vodou, po sprchování osušit jen přikládáním ručníku (nikdy třením). Pokud je puchýřků hodně a hůře se hojí, můžete uzdravovací schopnosti kůže podpořit krátkou koupelí v odvaru z heřmánku nebo v jemné koncentraci hypermanganu (jen lehce nafialovělá lázeň).

shutterstock 2066920130

I u malých dětí se ale může průběh neštovic kdykoliv zhoršit (vnitřně). Budou malátné, spavé, unavené, neschopné samostatného pohybu, mohou se třást apod. Na nic nečekejte a kontaktujte lékaře. Převézt do nemocnice vás s dítětem může i sanitka. Počítejte s dlouhodobější hospitalizací a následnou několikaměsíční rekonvalescencí.

Typický průběh neštovic u dospělých

Dospělí prožívají neštovice mnohem hůře než většina dětí. Vedle úporných bolestí hlavy a závratí se u dospělých přidávají záněty vnitřních orgánů, na něž neštovice cílí především. Například zánět mozečku, zánět mozkových blan, zápal plic, zánět jater, zánět středního ucha, encefalitida, meningitida, zánět srdečního svalu, krvácivé projevy, postižení ledvin, záněty reprodukčních orgánů.

Jak zabránit zhoršenému průběhu u dospělých

Zabránit zhoršenému průběhu se dá u dospělých jen stěží. Ulevit můžete natíráním puchýřků, ale ty nebývají u dospělých nejmarkantnější problém. Neštovice se často zkomplikují zánětem, jeho typy jsme uvedli o kapitolku výše. Při neštovicích u dospělého člověka nebo u staršího dítěte buďte vždy ostražití a jíž při začínajících komplikacích kontaktujte lékaře.

shutterstock 2083917922

Kdy očkovat proti planým neštovicím

Očkování proti planým neštovicím je dobrovolné. Zdravotní pojišťovny jej nehradí, ale mohou přispívat. Očkovací látku lze aplikovat již od necelého roku věku dítěte, ale očkovat se mohou i děti v pubertě nebo dospělí.

U dětí se očkování doporučuje především, pokud trpí atopickým exémem nebo chronickou chorobou vnitřních orgánů. Vhodné je očkování proti neštovicím i u dětí s oslabenou imunitou. Lékaři doporučují naočkovat proti neštovicím každé desetileté dítě, které tuto nemoc zatím neprodělalo. Existuje i test na protilátky, který ukáže, zda je jedinec proti neštovicím imunní, či zatím ještě ne.

Žena plánující otěhotnění, která doposud neprodělala plané neštovice (nebo si jejich proděláním není jistá), by se také měla očkovat. Nejpozději tři měsíce před plánovaným otěhotněním. V těhotenství už očkování možné není, neboť vakcína je živá, a mohla by poškodit plod.

Lenka Rutteová
Lenka Rutteová
Jsem běžná ženská s běžnými povinnostmi: péče o rodinu (dvě děti a manžel), péče o domácnost (v rodinném domě) a péče o zahradu (užitkovou). Profesně se věnuju finanční gramotnosti, kde tvořím vzdělávací texty pro širokou veřejnost. Velkým koníčkem je mi astronomie, vypomáhám na hvězdárně a v planetáriu se vzdělávacími programy pro školy. Stále víc mě uchvacují chytré technologie pro domácnost i osobní potřebu, věnuju se i jejich uživatelskému testování. A od toho už je jen krůček k vychytávkám a návodům nejen do domácnosti, které ode mě na těchto stránkách najdete. Vždy se špetkou osobní zkušenosti a se snahou o pojetí tématu v kontextu běžného života.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here