Jak posílit imunitu: Tipy pro lepší zdraví
J

Imunitní systém zajišťuje nepřetržitou ochranu našeho těla před škodlivinami z vnějšího i vnitřního prostředí. V případě, že máte dobrou imunitu, onemocnění se vám vyhýbají. Pokud ale máte imunitu oslabenou, dochází k alergickým reakcím či různým opakujícím se a chronickým onemocněním. Jak si udržet pevné zdraví a posílit imunitní systém?

Jak funguje imunitní systém

Úkolem imunitního systému je bojovat proti škodlivým vlivům z vnějšího, ale i vnitřního prostředí, a zajišťovat tak zdraví člověka. Chrání nás před bakteriemi, viry a dalšími škodlivinami, které by nám mohly uškodit a způsobit různá onemocnění či infekce.

Imunita je neustále ve střehu a při prvních známkách hrozby spustí imunitní reakci, kterou zmíněné hrozby zničí. Uvolňuje různé protilátky, které se na tyto patogeny jednoduše navážou a zneškodní je.

O imunitě můžeme mluvit jako o přirozené a získané. Přirozená imunita je ta, se kterou se rodíme. Získanou získáváme během života vystavením různým onemocněním, případně očkováním.

Podpora imunity v 7 krocích

Každý z nás si už prošel onemocněním. Někteří jsou náchylnější a jiné jen tak něco neskolí. Pokud patříte k těm, jejichž imunita nepracuje tak, jak by měla, je třeba s tím něco dělat. Pravidelné mytí rukou či omezení kouření a alkoholu jsou jen začátkem. Co všechno můžeme udělat pro naši imunitu?

Podívejte se na náš seznam tipů, jak zlepšit svůj imunitní systém přirozenou formou.

1. Kvalitní strava

Dbát na pestrou a kvalitní stravu je vhodné nejen během chřipkových sezón. Do vašeho jídelníčku je třeba zařadit všechny potřebné živiny. Konzumací většího množství ovoce a zeleniny nabudete mít dostatečné množství vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Výborným způsobem, jak doplnit do těla potřebné živiny, je zejména konzumace lokálního ovoce a zeleniny.

young woman preparing food kitchen 1303 24799

V případě, že nepokryjete dostatek vitamínů stravou, je vhodné sáhnout i po výživových doplňcích. Pokud ale můžete, upřednostněte vitamíny v jejich přirozené formě.

2. Zdravé tuky

Kromě vitaminů a minerálních látek je vhodné dbát i na dostatečný přísun zdravých tuků. Jaké to jsou? Jde o takzvané nenasycené mastné kyseliny, primárně omega-3, které jsou pro tělo a jeho funkci opravdu potřeba. Hrají totiž důležitou roli v prevenci proti chronickým zánětlivým onemocněním.

Příkladem na zdravé tuky je olivový olej. Omega-3 mastné kyseliny se ale nacházejí také v rybách (například v lososu), v ořechách či v avokádu.

3. Vláknina

Ovoce a zelenina nehrají důležitou roli pouze u příjmu vitaminů a minerálních látek, ale také při příjmu dostatečného množství antioxidantů a vlákniny. Ta zaručí kvalitní mikroflóru ve střevech, čímž je přímo ovlivňován i náš imunitní systém. Kromě ovoce a zeleniny ji najdete například v oříškách, semínkách, luštěninách či obilovinách.

4. Důležitý pitný režim

O dodržování pitného režimu jste už jistě slyšeli. Jak to souvisí s imunitou? Dehydratace způsobuje nejen bolesti hlavy, ale také problémy s trávením, čím nás oslabuje. Následkem toho jsme náchylnější na různá bakteriální a virová onemocnění.

A kolik bychom měli během dne pít? Doporučuje se vypít alespoň dva litry tekutin denně, nejlépe ve formě čisté vody či neslazených bylinných čajů.

water 791235 1920

5. Pravidelný pohyb

Co takhle vyměnit schody za výtah, auto za kolo? Už jen pravidelné procházky vám mohou v budování imunitního systému výrazně pomoci. Pobyt na čerstvém vzduchu je v jakémkoliv ročním období to nejlepší, co pro sebe můžeme udělat. A to nemluvíme o udržování si kondice a optimální hmotnosti.

6. Dostatek spánku

Vlivem spánku na náš imunitní systém se zabývá velké množství studií. Nejedna z nich přitom potvrzuje, že spánek je pro iniciování imunitních reakcí obzvlášť důležitý a jeho dostatečné množství vede k dlouhotrvající imunologické paměti.

V další studii zase zjistili, že spánek kratší než 6 hodin vede k větší náchylnosti k onemocněním, například i k obyčejné rýmě. Dopřejte si proto každý den dostatek spánku a nezapomeňte i na přiměřenou teplotu v pokoji, která by měla být okolo 20 ° C.

sleep 1209288 1920

7. Vyhýbání se stresu

U posledního bodu si řekneme o tom, jak si udržet optimální pohodu. Protože chronický stres také nabourává rovnováhu imunitního systému. Pokud vás trápí neustálý stres, pomoci vám mohou meditace, oblíbené koníčky či fyzické aktivity, jako například jóga. Přečtěte si dobrou knihu, setkejte se s přáteli, prostě cokoliv, při čemž zapomenete na všechno, co vás stresuje.

Vaše imunita – jak ji budujete?

A jak budujete váš imunitní systém vy? Máte další tipy, kterými si upevňujete zdraví? Dejte nám o nich vědět.

coffee 1276778 1920

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here