Také neodoláte křupavé topince se šťavnatým tatarákem? Na tuhle lahůdku nemusíte nutně chodit do restaurace, připravit si ji můžete i doma, není na tom nic těžkého.
Chcete rozšířit svůj repertoár pokrmů? Naučte se připravovat tatarský biftek, který bude minimálně tak dobrý jako ten, který dostanete ve vyhlášené restauraci. Naučíme vás přípravu pravého tataráku z hovězího i alternativ z lososa nebo avokáda. Je to hračka.
Jaké maso je nejlepší na hovězí tatarák?
Základem každého dobrého tataráku je kvalitní vyzrálé hovězí maso. Správně se používá pravá svíčková, která je jemná a libová. Ale je také dost drahá. Levnější maso s výraznější chutí pak nabízí hovězí zadní kýta, respektive její nejlibovější část nazývaná hovězí ořech. Chybu neuděláte ani když zvolíte falešnou svíčkovou nebo nízký roštěnec.
Protože budete konzumovat syrové maso, kupujte ho vždy od prověřených prodejců. Nejlepší maso na tatarák pořídíte u řezníka nebo lokálních farmářů.
Umlít, naškrábat nebo nakrájet?
Při přípravě tataráku neexistují žádné striktní návody, co je dobře a co je špatně. Proto až tak nezáleží na tom, jestli maso nakrájíte ručně na drobné kostičky nebo ho projedete mlýnkem.
A že se bojíte nákazy tasemnicí? V tom případě maso škrábejte špičkou nože. Tímto způsobem vám pod rukama projde opravdu každý kousek masa a případné zárodky snadno odhalíte. Nevýhodou škrábání je jeho náročnost a také to, že je maso déle vystavené působení vzduchu a po čase hnědne.
Každopádně maso z kvalitního chovu by mělo být bezpečné pro jakýkoli způsob přípravy. Záleží hlavně na vašich chuťových preferencích.
Čím tatarský biftek dochutit
Tatarák lze dochutit na spoustu způsobů. Neobejdete se bez soli a pepře, to je jasná věc. Dále se používá cibule nebo šalotka a kečup s hořčicí. Ale tím to nekončí, s chutěmi si můžete i trochu pohrát.
Máte rádi pálivé? Přidejte si do tataráku poctivé chilli. Fandíte spíš bylinkové chuti? Nebojte se použít pažitku nebo petržel. Mezi oblíbené přísady patří worcesterská omáčka, sójová omáčka, tabasco, kapary nebo třeba okurky i trocha olivového oleje. Vždy záleží na vašich chuťových preferencích.
Mějte ale na paměti jednu věc – dochucovadla nikdy nesmí přebít chuť masa, ta musí zůstat vždy dominantní. Další přísady ji jen vhodně dokreslí.
Jak připravit ty nejlepší topinky
Neumíte si představit tatarský biftek bez křupavé topinky? To my také ne. Proto vám rovnou prozradíme, že z topinky nemusí nutně téct olej na všechny strany. Připravit si ji totiž můžete i nasucho na pánvi nebo v troubě.
Troubu stačí rozehřát na 250 °C a vložit do ní plátky chleba naskládané na plechu. Přibližně po pěti minutách by měly zezlátnout a je čas otočit je na druhou stranu, kterou také nechte opéct dozlatova. Raději pečte kratší dobu, ať vychytáte čas, kdy budou topinky krásně zlaté a nevysušené.
A jaký chleba je na topinky nejlepší? Použít lze tmavý i světlý chléb, záleží, který vám více chutná. Naprostá jistota je poctivý řemeslný kváskový chléb. Vždy je potřeba nakrájet krajíce rovnoměrně, ideálně na tloušťku 1 cm.
Recept na tatarák z hovězího masa
Na tatarský biftek potřebujete jen několik surovin a přibližně půl hodiny času. Maso můžete zvolit od pravé svíčkové přes ořech až po nízký roštěnec. Ale dost povídání, jdeme na to.
Ingredience na 4 porce:
- 600 g hovězího (počítá se 100–150 g na porci)
- 4 žloutky
- šalotka
- kvalitní kečup
- worcesterská omáčka
- dijonská hořčice
- sůl
- pepř
- 4 stroužky česneku
- 8 krajíců chleba
Postup:
Maso necháme přibližně půl hodiny v pokojové teplotě a pak ho nameleme nebo případně nakrájíme najemno či naškrábeme.
Mezitím je čas nakrájet najemno šalotku, nasekat kapary a připravit si ostatní dochucovadla.
Připravené maso pak promíchejte s šalotkou, kapary a žloutky. Podle chuti osolte, opepřete a přidejte trochu dijonské hořčice, worcesterské omáčky a kečupu. Vždy je lepší začít s menším množstvím a případně dochucovat, ať nepřebijete chuť masa.
Teď už stačí jen připravit topinky na pánvi s olejem nebo nasucho v troubě.
Topinky potřete česnekem a můžete podávat. Dobrou chuť!
Recept na tatarák z lososa
Hovězí tatarák vás tolik neláká? Vyzkoušejte recept na tatarák z lososa. I tady doporučujeme používat jen čerstvé nerozmražené maso z ověřených zdrojů. Hodí se jakákoli část ryby, nejméně tuku pak najdete na ocasní části. Nevýhodou je, že je tam také nejvíce kostí.
A jak na přípravu? Filet z lososa zbavíte kůže a naškrábete na jemné kousky. Oproti hovězímu jde škrábání opravdu lehce. Chybu neuděláte ani když rybu nakrájíte na malé kostičky.
K dochucení pak klasicky slouží sůl a pepř. Dále se přidává najemno nakrájená šalotka a citronová šťáva. Podle chuťových preferencí lze použít také čerstvý kopr, kapary i třeba dijonskou hořčici.
Suroviny dobře promíchejte s nakrájeným/naškrábaným lososem. Před servírováním nechte směs chvilku odležet, aby se chutě spojily, a podávejte buď s čerstvým pečivem nebo opečenými toasty.
Recept na falešný tatarák z avokáda
Pokud se na konzumaci jakéhokoli syrového masa necítíte, máme pro vás vegetariánskou variantu této lahůdky – a to falešný tatarák z avokáda. V tomto případě nemusíte postupovat podle přesného receptu, ale spíše dejte na svoje chutě.
Pro přípravu budete potřebovat avokádo zbavené slupky a pecky, které nakrájíte na jemné kostičky. Další nezbytné ingredience jsou sůl, pepř a najemno nakrájená šalotka. Přidat lze také najemno nakrájená cherry rajčata nebo sušená rajčátka. Pokud si potrpíte na výraznější chutě, doporučujeme ještě použít chilli papričky nebo koriandr.
Aby avokádo neoxidovalo a nehnědlo, přidejte 2 lžíce šťávy z limetky a trochu olivového oleje. Vše dobře promíchejte a podávejte s opečenými toasty nebo čerstvým pečivem.
TIP: Variací na vegetariánský a veganský tatarák existuje mnoho. A tak při výběru té hlavní suroviny záleží hlavně na tom, co vám chutná. Použít se dá například také lilek, červená řepa nebo brambory.
Tipy pro profesionální servírování
Tradičně se tatarák podává s opečenou topinkou, skvěle chutná ale také na nasucho opečeném toastovém chlebu nebo bagetě.
Pokud připravujete tatarák většímu množství strávníků, nejlépe uděláte, když maso naservírujete doprostřed talíře, uděláte do něho malý dolíček, na který umístíte vaječný žloutek, a veškerá dochucovadla rozmístíte v malých mističkách okolo. Díky tomu si každý bude moct zamíchat tatarák podle svých chuťových preferencí.
Abyste jednoduše vytvarovali maso na talíři, můžete použít kulatou formičku.
Pro odlehčení doporučujeme přidat i oblohu z čerstvé nebo nakládané zeleniny a čerstvé bylinky na dochucení.
K tatarskému bifteku perfektně sedne lehké šťavnaté červené víno nebo rosé. Pokud preferujete mastné topinky s pořádnou dávkou česneku, chybu rozhodně neuděláte vychlazeným světlým ležákem.