Jak na smradlavé boty + tipy, jak zápachu předejít
J

Bojíte se po dlouhém dni v práci nebo po sportu zout boty, aby se z nich nezačal linout nepříjemný zápach? Zjistěte, co ho způsobuje, i jak se ho účinně zbavit.

Věděli jste, že jen na nohou zvládnete za den vypotit až 0,5 litru potu? Samozřejmě záleží na vaší konstituci i okolní teplotě. Každopádně to není zrovna zanedbatelné množství. A jakmile nemá pot kam odejít, zaděláváte si na problém v podobě nepříjemného zápachu z bot.

Co způsobuje zápach z bot?

Typický smrad z bot mají na svědomí bakterie, kterým vyloženě svědčí vlhké prostředí obuvi. Nejhůře na tom jsou syntetické materiály, které nedýchají. Častěji vám také začnou zapáchat boty, ve kterých sportujete než společenská kožená obuv, ve které se sotva zapotíte.

shutterstock 639997960

Pokud si ale všimnete, že vám začaly zapáchat nohy, i když jste tento problém nikdy neměli, ujistěte se, že za tím nestojí zdravotní problém. Zápach z bot mohou způsobovat kvasinky a plísně. Projevují se také svěděním a pálením a na pohled je kůže zarudlá a olupuje se. Plísní se naštěstí zbavíte i volně prodejnými mastičkami z lékárny. Kdybyste nezaznamenali zlepšení, navštivte lékaře.

Jak zápachu z bot předcházet                        

Než řešit zapáchající boty, je samozřejmě lepší prevence. Co tedy dělat, abyste se nemuseli stydět zout ani na návštěvě?

Noste vhodnou obuv

Naprostý základ proti zápachu nohou a posléze bot je volba vhodné obuvi. Nejlepší jsou přírodní a prodyšné materiály a funkční obuv, která myslí na odvod potu. Ale i tak je dobré nenosit stejnou obuv celý den. Jakmile dorazíte do práce nebo domů, přezujte se do otevřené obuvi.

V letních měsících se také zbytečně nepařte v uzavřené obuvi, pokud si to společenská událost nežádá. Rozhodně uděláte lépe, když budete mít více párů bot, abyste je mohli střídat a ostatní se mezitím pořádně vyvětraly.

Používejte deodorant na nohy

Jestli se vám nohy potí v jakémkoli ročním období nehledě na to, jak moc se namáháte, zvažte používání deodorantu nebo antiperspirantu na nohy. Deodorant se postará o to, že vám nohy a posléze obuv nezačnou zapáchat, antiperspirant pak sníží i samotné pocení. Také můžete použít zásyp na nohy s antimikrobiálními přísadami nebo koloidní stříbro ve spreji, které zmírňuje pocení a také rovnou působí dezinfekčně.

Noste ponožky z přírodních materiálů

Nejen materiál a prodyšnost bot má na vznik zápachu vliv. Záleží také, jak (ne)kvalitní ponožky nosíte. Místo syntetických materiálů, které špatně odvádí vlhkost, raději sáhněte po prodyšné bavlně nebo po ponožkách z přirozeně antibakteriálního bambusového vlákna. Vhodné jsou také ponožky z vlny merino – to v zimě zahřeje a v létě chladí. Merino navíc umí výborně odvádět vlhkost a díky přirozené vrstvě lanolinu chrání vlákna proti tomu, aby nezačala zapáchat. Na trhu také najdete ponožky s ionty stříbra, které působí antibakteriálně a tím pádem i proti zápachu.

TIP: Pokud se potíte hodně, berte si s sebou náhradní ponožky a přes den si je převlékněte. Samozřejmostí by měla být i výměna ponožek po jakémkoli sportu.

Boty před uskladněním vyvětrejte

Častým nešvarem je, že po vyzutí obuv putuje hned do uzavřeného botníku. Tam nemá šanci dobře proschnout a vytváříte příhodné podmínky pro množení bakterií způsobujících onen nelibý odér.

Také jakmile se vrátíte ze sportu, nezapomeňte obuv hned vybalit z tašky a nechat vyschnout, při dalším obutí byste jinak mohli být nemile překvapení. Ideálně boty rozvažte a nechte je otevřené, aby mohly vyschnout co nejlépe.

TIP: Pořiďte si na boty napínáky z cedrového dřeva. Cedrové dřevo z bot vytáhne vlhkost a také je příjemně provoní.

Pořiďte si antibakteriální vložky do bot

Proti zápachu z bot slouží i speciální antibakteriální vložky s aktivním stříbrem. Ty nejen dobře sají pot, ale díky obsahu stříbra zabraňují množení bakterií.

Jak se zbavit zápachu z bot, když už je pozdě na prevenci

Použijte sprej na obuv

O odstranění zápachu a dezinfekci bot se postarají speciální spreje do bot. Ty pořídíte v drogerii, případně v lékárně. Díky svému složení zabraňují množení bakterií a působí tak i preventivně. 

shutterstock 1794348598

Pohlcovače pachu

Na trhu najdete spoustu pohlcovačů pachu do bot, které si poradí s různě intenzivním zápachem. U lehce zavánějící obuvi stačí botu provonět, u silněji zapáchajících bot volte pohlcovače, které nejen hezky voní, ale odstraňují vlhkost, ničí bakterie, a jak už název napovídá, pachy nejen překrývají, ale také pohlcují.

shutterstock 772631056

Vyperte boty nebo vložky

Jsou boty skrz na skrz propocené a nejraději byste je hodili do pračky? Pokud se jedná o textilní nebo sportovní kecky, čištění v pračce by měly bez potíží zvládnout. Než se do toho ale dáte, přečtěte si, jak prát boty v pračce tak, abyste si je nezničili:

  1. Vyčistěte dobře podrážku a gumový lem boty, aby na nich nezůstaly kamínky a bahno. Tím se vyhnete ještě většímu znečištění bot.
  2. Vyndejte z bot tkaničky a vložky, které vyperete zvlášť.
  3. V případě, že jsou boty hodně znečištěné, nejprve je odmočte v lavoru s mýdlovou vodou (žlučové mýdlo odvede perfektní službu).
  4. Boty vložte do sáčku na praní jemného prádla, který chrání jak boty, tak i pračku. Aby se v bubnu boty tolik netloukly, můžete do pračky přidat například starší ručníky nebo deku, které nepouští chloupky.
  5. Perte s tekutým pracím prostředkem maximálně na 30 °C a zvolte co nejnižší otáčky ždímání, nebo ideálně neždímejte vůbec a mokré boty pouze vysušte čistým ručníkem, případně pak zbytek vody odsajte pomocí novin.
  6. Boty nikdy nedávejte do sušičky. Nejlépe je nechte vyschnout na slunci nebo v blízkosti topení.

Pokud materiál bot nedovoluje jejich vyprání, vyperte aspoň vložky. Ty doporučujeme prát pravidelně i jako prevenci. Některé zvládnou v pohodě praní v pračce, jiné budete muset vyčistit ručně mýdlem, případně roztokem octa. Jestli jsou vložky ve špatném stavu, místo praní raději pořiďte nové.

Babské rady

Na internetu najdete spoustu babských rad od použití octa a citronu až po vkládání mýdla dovnitř bot. Než se do nich pustíte, zvažte, jestli vám za to rizika stojí. Produkty dostupné na trhu jsou účinné a jejich cena není nijak závratná. Takže pokud nehledáte okamžitou záchranu ze surovin, které máte běžně doma, raději se držte ověřených produktů.

Bezpečné rady

Mezi nejbezpečnější babské rady, jak odstranit zápach z bot, patří jedlá soda, která je v domácnosti nenahraditelný pomocník. V případě, že trochu jedlé sody nasypete do bot, postará se o neutralizaci pachů. Doporučujeme nechat přes noc působit a ráno sodu vyklepat.

Další z rad doporučuje boty dát do mrazáku. Ten vám sice boty nijak nepoškodí, ale žádný zázrak v podobě voňavých bot neočekávejte.

Co raději nezkoušet

Méně vhodné je pak použití alkoholu, který dáte do rozprašovače a vnitřek bot postříkáte. Alkohol sice ničí bakterie, ale také ničí koženou obuv, respektive by ji mohl na místech odbarvit. Sporné je i použití kočkolitu, kterým botu vysypete, aby na sebe navázal pachy. Pokud tuto možnost zvažujete, doporučujeme kočkolit nejprve nasypat do ponožky a vložit ho do bot společně s ponožkou, abyste ho pak neměli plné boty. Vyloženě pak nedoporučujeme použití soli. Ta na sebe váže vlhkost, a všichni víme, jak to s vlhkou solí dopadá. Rozhodně to není zdravé pro nohy ani pro materiál bot.

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here