Železo je minerál nezbytný pro správné fungování lidského těla. Stručně řečeno, vaše tělo ho potřebuje k tvorbě hemoglobinu a myoglobinu. Pokud nemáte dostatek železa ve stravě, může vám lékař doporučit užívání doplňků stravy. Víte, jak doplnit železo? Konkrétně síran železnatý, který se také běžně používá k léčbě anémie. Obecně se může dodávat ve dvou formách – v tekuté nebo tabletové. Kromě nesporných výhod však může způsobit i určité zdravotní komplikace. V následujících řádcích se podíváme na obě strany mince.
Co je to železo?
Jak jsme již zmínili na začátku, železo je v těle nesmírně důležité. Je potřebný pro tvorbu hemoglobinu a myoglobinu.
Nezapomeňte: Hemoglobin je bílkovina v červených krvinkách. Pomáhá krvi přenášet kyslík z plic do všech tkání a orgánů v těle. Myoglobin je bílkovina ve svalech, která pomáhá dodávat kyslík do svalových buněk.
Anémie z nedostatku železa v těle
Pokud nemáte dostatek železa, vaše tělo si tyto bílkoviny nedokáže vytvořit. To může vést k anémii, známější jako chudokrevnost. Jedná se o onemocnění, při kterém se v těle, konkrétně v krvi, nenachází dostatek červených krvinek.
Co je to síran železitý?
Síran železnatý je doplněk železa. Veškeré železo, které potřebujete k normálnímu fungování organismu, obvykle získáváte z potravin, které jíte.
Doplňky s obsahem železa
Lékař vám může doporučit užívání síranu železnatého, pokud vaše strava neobsahuje dostatek železa nebo pokud nejste schopni užívat doporučenou denní dávku železa. Doplňky železa mohou být prospěšné zejména pro ženy.
Jak doplnit železo?
Pokud jde o doplňování železa v těle, máte v zásadě dvě možnosti. Zatímco prvním je konzumace potravin bohatých na železo, druhým je užívání doplňků stravy s obsahem železa.
Potraviny bohaté na železo
Železo se nachází v mnoha potravinách. Kromě toho mohou být některé potraviny obohaceny železem. Pokud jde o konkrétní potraviny, železo se nachází v:
- libovém mase a drůbeži
- mořských plodech a rybách (např. losos),
- fazolích, čočce a hráchu,
- ořechách a sušeném ovoci,
- zelené listové zelenině (např. špenát),
- chlebu a cereáliích.
Nezapomeňte: Vstřebávání železa z rostlinných potravin je lepší, pokud se konzumuje s masem, drůbeží, mořskými plody a potravinami obsahujícími vitamin C (např. pomeranče, jahody, rajčata a brokolice).
Perorální suplementace železa
Železo se nachází také v mnoha doplňcích stravy. Kromě konzumace potravin bohatých na železo vám lékař může doporučit perorální doplňování železa. Jeho výhodou je, že dokáže účinně léčit nedostatek železa v těle – zvyšuje hladinu železa a hemoglobinu v krvi.
Věděli jste, že železo v těle se nazývá „elementární železo“?
Perorální doplňky železa obsahují různá množství elementárního železa. Když si vyberete konkrétní doplněk stravy, nezapomeňte zkontrolovat jeho etiketu. Podle toho zjistíte, kolik obsahuje elementárního železa.
Pozor, více elementárního železa znamená, že vaše tělo absorbuje více železa!
Jaké jsou tipy síranu železitého?
Síran železnatý je k dispozici ve formě tablet nebo v tekuté formě.
Tablety
Nejběžnější velikost tablet je síran železnatý 325 miligramů. Tablety se dodávají ve standardním formátu nebo s postupným uvolňováním.
Tekutá forma
Například tekutý síran železnatý může mít podobu sirupu nebo kapek.
Jak užívat doplňky železa?
Pokud vám lékař doporučil užívat doplněk stravy obsahující železo, vždy se řiďte jeho pokyny. Obecně však platí, že byste měli přípravek užívat nalačno. Proto užívejte lék alespoň jednu hodinu před jídlem nebo dvě hodiny po jídle. Doplněk stravy uchovávejte při pokojové teplotě a mimo dosah dětí.
Které doplňky železa jsou nejlepší?
Váš lékař by vám měl poradit, jaký doplněk železa a v jakém množství bude nejvhodnější pro vaše potřeby. V zásadě je však nejlepší rozdělit suplementaci železem do dvou nebo více dávek, nejlépe užívaných 2 krát nebo vícekrát denně. Doplňky železa s postupným uvolňováním by se však měly užívat pouze jednou denně.
Tabletová vs. tekutá forma
Při užívání tablet spolkněte celou tabletu. Nepokoušejte se ji drtit, žvýkat ani lámat. Pokud užíváte tekutou formu, pečlivě odměřte každou dávku – nejlépe pomocí odměrky nebo injekční stříkačky. Dávkování pomocí lžičky totiž nemusí být přesné.
Další důležité pokyny
- Přestože doplňky železa nejlépe působí na lačný žaludek, je možné, že je budete muset užívat s jídlem, aby vám nezatěžovaly žaludek.
- Doplňky železa by se neměly užívat s mlékem, kofeinem, antacidy nebo doplňky vápníku.
- Zkuste užívat doplněk stravy s vitaminem C (například ho zapijte sklenicí pomerančového džusu), abyste zvýšili vstřebávání železa.
Kdy se začnete cítit lépe?
Může to trvat asi 1 až 4 týdny od doby, kdy začnete užívat doplňky stravy. Nadále však sledujte svůj zdravotní stav a případné příznaky a poraďte se se svým lékařem.
Nedostatek železa a jeho příznaky
Pokud trpíte pouze mírným nedostatkem železa, nemusíte mít žádné příznaky. U závažnějších stavů se však mohou objevit následující příznaky:
- únava,
- bledá kůže,
- problémy s dýcháním,
- bolest v hrudi,
- rychlý tep,
- závrtě,
- bolest hlavy,
- pocit chladu (ruce a nohy chladnější než zbytek těla),
- infekce,
- neklidné nohy (nutkání pohybovat nohama).
Doporučená denní dávka železa
Následující údaje jsou pouze informativní. Konkrétní hodnoty vhodné pro vaše potřeby vám sdělí váš lékař.
Děti
- Děti ve věku 7 až 12 měsíců – 11 mg/den.
- Děti ve věku 1 až 3 roky – 7 mg/den.
- Děti ve věku 4 až 8 let– 10 mg/den.
- Děti ve věku 9 až 13 let – 8 mg/den.
Ženy
- Ženy ve věku 14 až 18 let – 15 mg/den.
- Ženy ve věku 19 až 50 let – 18 mg/den.
- Ženy ve věku 51 let a více – 8 mg/den.
- Těhotné ženy – 27 mg/den.
- Kojící ženy mladší 19 let – 10 mg/den.
- Kojící ženy ve věku 19 let a víc – 9 mg/den.
Muži
- Muži ve věku 14 až 18 let – 11 mg/den.
- Muži ve věku 19 let a více – 8 mg/den.
Pozor, ve vysokých dávkách je železo toxické! Pro dospělé a děti od 14 let je horní hranice 45 mg denně. Děti do 14 let by neměly užívat více než 40 mg železa denně.
Koho může trápit nedostatek železa v těle?
Problémy s nedostatkem železa mohou postihnout prakticky každého. Mezi rizikové skupiny však patří:
- menstruující a těhotné ženy,
- časté dárcovství krve,
- lidé s onemocněním ledvin,
- předčasně narozené děti a novorozenci s nízkou porodní hmotností,
- lidé trpící některým druhem rakoviny a srdečními problémy,
- striktní vegetariáni.
Nežádoucí účinky a rizika spojená s doplňky železa
Jak jsme se již zmínili výše, síran železnatý může způsobit i některé zdravotní komplikace. Na následujících řádcích je stručně představíme.
Vedlejší účinky
Doplňky železa mohou způsobit žaludeční potíže, změny stolice a zácpu.
Rizika
Nezačínejte užívat doplňky železa, pokud vám lékař jasně neřekne, že je potřebujete. To platí zejména v případě, že trpíte chronickým onemocněním. Ženy, které plánují otěhotnět, by se měly o užívání doplňků železa poradit se svým lékařem.
Interakce s jinými léky a doplňky stravy
Železo může interagovat s mnoha různými léky a doplňky stravy – například s antacidy, některými antibiotiky, vápníkem a dalšími. Ujistěte se, že váš lékař ví o všech lécích, které užíváte.
Předávkování
Předávkování železem je častou příčinou otravy u dětí. Pozor, může to mít fatální následky. Mezi příznaky předávkování železem patří žaludeční křeče, silné zvracení a průjem, slabost a bledá nebo namodralá kůže spolu s nehty. V takových případech okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.