Jakmile si jednou pořídíte kvalitní mixér nebo šlehač, jen těžko za ně budete hledat náhradu. Rozmixují a ušlehají všechno, co si jen usmyslíte. Dokonce vám připraví i lahodné smoothie.
Čtyři základní druhy
Samozřejmě existuje množství různých druhů spotřebičů. Obecně se ale dají rozdělí do čtyř základních skupin. Ty se od sebe liší nejen tím, jakou práci zastanou. Rozdílný je i vzhled a v neposlední řadě také cena. Takže v tuhle chvíli záleží na tom, co od mixéru nebo šlehače očekáváte vy sami.
Tyčové mixéry do jedné ruky
Tyčový mixér vypadá poměrně elegantně. Je složen z mixovací hlavice, rukojeti a napájecí šňůry. Na rukojeti se nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje, popřípadě pro různé jiné funkce. Ruční mixér tak mixuje pouze tehdy, když je tlačítko stisknuté. Kromě samotného kusu, který váží od 300 do 800 gramů, může balení obsahovat také nádobu a jiné typy hlavic pro přípravu různorodých pokrmů. Obecně lze říct, že ruční mixéry skvěle připraví krémové polévky, omáčky, ale i dětské přesnídávky a kaše.
Ruční šlehače do druhé ruky
Pokud jste nadějným cukrářem nebo cukrářkou a nic vás neuklidňuje tak jako pečení, potřebujete ruční šlehač. Ten je totiž ideální pro přípravu těst všeho druhu. Ušlehejte nebesky křehký sníh nebo uhněťte těsto. Ruční šlehače sestávají z rukojeti s ovladačem a šlehacími metlami. Ty se dají zpravidla vytáhnout a vyměnit nebo umýt v myčce. Pokud by vás odrazovalo držení spotřebiče, existují i takové kousky, které jsou opatřeny nádobou a stojanem. V takovém případě pak šlehač odvede svou práci, aniž byste ho museli neustále držet.
Stolní mixéry pro více práce
Na rozdíl od toho ručního stolní mixér ustojí delší nepřerušovaný provoz. Také je vybaven větším množstvím příslušenství a může vážit od 3 do 8 kilogramů. Ty nejlepší kromě sekání ledu nebo ohřevu polévek mívají i digitální displej nebo automatické vypínání. Musíte však počítat s tím, že vám zaberou mnohem více místa. Aby totiž mohly mít vysoký výkon, musí podle toho vypadat. Pokud však na kuchyňské lince na stolní mixér prostor máte, určitě do něj investujte. Dokáže totiž mimo jiné připravit i lahodnou zmrzlinu.
Smoothie mixéry pro zdraví
Každé smoothie musí být umixováno dohladka, a to z jakékoli suroviny. Na rozdíl od odšťavňovače je výhodou mixéru na smoothie to, že zpracovává celý plod i se slupkou, ne jen jeho šťávu. Každý nápoj tak obsahuje mnohem více vitaminů a vlákniny. Mixéry na smoothie bývají opatřeny i praktickou nádobkou, ve které si pochoutku můžete odnést s sebou kamkoli a kdykoli. A pokud do své zdravé životosprávy poctivě zařazujete i ořechy a semínka, ty nejvýkonnější přístroje si poradí i s nimi.
Hlavní parametry mixérů a šlehačů
Kromě toho, co všechno spotřebiče zvládnou, je potřeba se zaměřit i na základní parametry. Od těch se totiž odvíjí, kolik práce odvedou a jak bude výsledek kvalitní.
Zaměřte se na příkon
Příkon je, stejně jako u všech ostatních kuchyňských spotřebičů, alfou a omegou výkonu. Čím větší příkon totiž mixér nebo šlehač má, tím více toho zvládne. Tak například pro mixování vařené zeleniny a brambor vám vystačí příkon do 150 wattů. na ty nejtvrdší suroviny, jako jsou led nebo ořechy, budete potřebovat příkon od 1000 wattů a výš.
Co ještě dělá spotřebič výkonným?
Kromě příkonu je to také počet otáček za minutu. Čím více jich je, tím rychlejší a kvalitnější výsledek můžete očekávat. Rovněž platí, že nejnižší otáčky jsou určené k míchání, ty nejvyšší zase pro nejtvrdší suroviny. Vícerychlostní mixér i šlehač vám zajistí, že všechno připravíte precizně. Možnost přepínat mezi jednotlivými rychlostmi je totiž základem dobré kuchyně.
Nemusíte si zacpávat uši
Je jasné, že když nějaký spotřebič vydává tolik práce a poradí si i s nejtvrdšími oříšky, musí být také trochu hlučný. Jako obvyklá hodnota se uvádí 80 až 90 decibelů. Nemusíte se ale bát. Je jasné, že nebudete miminku připravovat kašičku ve chvíli, kdy konečně usne, ale jinak s přístrojem nestrávíte tolik času, aby vás rozbolela z jeho hluku hlava. Pokud byste přece jen chtěli co nejméně hlučného pomocníka, sáhněte po tom, který je opatřen slovem „silent“. Ten by totiž neměl překročit 72 decibelů.
Jak je to s cenou?
Do 2 tisíc seženete i takové kousky, které si hravě poradí se všemi nástrahami. Pokud ale hledáte spotřebič, který vám vydrží roky a zvládne dennodenní používání, vyplatí se si připlatit do 5 tisíc. ty nejdražší kousky nad 10 tisíc jsou pak určeny především pro profesionální účely.
Co ještě byste měli vědět?
V první řadě by s mixérem a šlehačem nikdy neměly pracovat děti. I pro vás platí při užívání přístroje zvýšená bezpečnost. Dbejte proto pokynů výrobce a resektujte výstražné symboly. Správné používání totiž zajistí nejen to, že předejdete zraněním, ale i dlouhou životnost spotřebiče. Ta také souvisí s péčí o něj, čili s údržbou. Ostré nože by se měly čistit v rukavicích a po každém používání byste měli celý mixér i šlehač očistit. V dnešní době lze většinu příslušenství mýt v myčce, v opačném případě je ale nezapomeňte omýt také. Efektivním způsobem je rovněž naplnit přístroj vodou a zapnout ho na 10 vteřin na maximální možný výkon.
Teď už o mixérech a šlehačích víte všechno. Nic vám tedy nebrání si jednoho pomocníka domů pořídit a těšit se z pokrmů, které díky němu připravíte. Uvidíte, že se celá rodina bude olizovat až za ušima.