Patříte mezi ty, koho bolí záda? Každý z nás si to už minimálně jednou zažil. Bolest zad může mít mnoho příčin a projevů, je dokonce jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Někteří lékaři ji nazývají epidemií 21.století, potkat vás může v každém věku. Proč nás záda bolí? Kde hledat příčiny?
Bolest zad umí pěkně otrávit život
S bolestí zad se za život potká velká část z nás, u některých dokonce přejde v chronickou formu. Na vině je nejčastěji náš životní styl. Zatímco naši předci byli neustále v pohybu, pracovali na polích a manuální práce jim nebyla cizí, většina z nás dnes má sedavé zaměstnání, málo pohybu, náš život je plný stresu. Bolest zad se prostě stala civilizační chorobou.
Od bolesti zad si někdy můžeme pomoci sami nebo za pomoci fyzioterapeuta, jindy je nutná návštěva lékaře.
Kde hledat příčiny bolesti zad?
Když se bolest páteře dostaví, hned si pokládáme otázku, proč záda bolí. Co jsme udělali špatně? Nezvedali jsme něco těžkého? Nemáme skřípnutá záda? Příčin může být celá řada, mezi ty nejčastější patří:
- Prochladnutí
- Výhřez meziobratlové ploténky
- Úraz
- Psychosomatické příčiny
- Přetížení páteře a měkkých struktur
- Těhotenství nebo hormonální změny během cyklu
- U žen za bolest zad často mohou i nevhodné boty nebo nošení kabelky na jednom rameni.
- Nedostatek pohybu
- Nadváha a obezita
- Ploché nohy
- Nadměrný stres
- Jiné onemocnění
Víte, že většina problémů se zády spočívá ve statickém nebo dynamickém přetížení páteře a měkkých struktur? Statickým přetížením rozumíme strnulou pracovní pozici, kdy oslabené svaly zátěž nevydrží a ztuhnou. O dynamickém přetížení mluvíme tehdy, kdy jste se dlouho nehýbali, pak se ve vás hnulo svědomí a vy jste se začali hýbat.
Jak vzniká bolest zad?
Bolest zad se projevuje nejčastěji na konkrétním úseku páteře, podle toho rozlišujeme bolest krční, hrudní a bederní páteře. Může dojít i k omezení hybnosti, a dokonce i mravenčení v končetinách.
Nejčastěji se setkáte s bolestí v kříži, která se objevuje náhle jako důsledek prochladnutí nebo sportu, následuje bolest v bedrech způsobená vlivem fyzického přetížení a svalové nerovnováhy.
Auu, bolí mě záda
Akutní bolest se projevuje nejčastěji v jednom místě a je důsledkem přetížení svalů nebo výhřezu plotýnky. Ulevit si můžete různými léky i pomocí rehabilitací. Za chronickou bolestí zad bývá ochabnutí zádových svalů a trvá déle než 6 měsíců.
Nejlepší lék je stejně prevence
Analgetika a další léky řeší důsledek, tedy bolest, neřeší ale příčinu. Jsou tak jen dočasným řešením. Mnohem lepším způsobem, jak bolest zad řešit, je prevence a cvičení na záda.
Snažte se eliminovat nepříznivé vlivy jako nadváhu, špatné držení těla, nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky, špatná matrace. Pokud pracujete na počítači, zkontrolujte si správné nastavení výšky monitoru a pořiďte si kvalitní židli.
Jaké cviky na záda pomáhají?
Na sport plný doskoků s bolestí zad zapomeňte. Jděte si zaplavat, zacvičit jógu, nebo si zacvičte opatrně doma, ideálně se poraďte o vhodném cvičení s fyzioterapeutem. Na bolest zad pomáhá třeba ohnutí v zádech, protahování, přitahování kolenou k hrudníku. Bolesti v dolní části zad může zmírnit i posilování hlubokého svalstva v oblasti trupu, břicha, zad a pánve.
Náš tip na závěr: Víte, že bolesti zad můžete předcházet i správným výběrem obuvi a správnou chůzí?
Naše tělo dosahuje největšího výkonu takové, jaké doopravdy je. Když se při chůzi odrážíme, došlapujeme, měníme směr, je důležité, aby se impulz dostal tam, kam má. Přenáší se přes klouby a ty musí být centrované, jinak se výkon snižuje.
Podrážka boty nesmí být moc tvrdá, chodidlo pak může přirozeně pracovat. Pomoci mohou i barefoot boty, které poskytnu prostor pro centrované prsty, celé tělo bude moci zaujmout své fyziologické postavení.
Foto: Shutterstock + ahinsashoes.cz