Barvy v interiéru: Jak je správně vybrat a kombinovat?

0
586


Barva je základním výrazovým prostředkem interiéru. Může povzbudit chuť k jídlu, přinést nové nápady nebo navodit uvolněnou atmosféru. Abyste dosáhli požadovaného výsledku, musíte umět pracovat s barvami. Výběr barvy v interiéru se rozhodně nevyplatí urychlit. Nespěchejte a shromážděte všechny barvy, materiály a textury, které se v místnosti vyskytují nebo budou vyskytovat. Krok za krokem vás provedeme správným výběrem.

Správná volba barevných kombinací

Základní pravidlo při výběru barev v interiéru zní „méně je více“. Mějte na paměti, že v místnosti by se neměly vyskytovat více než 3-4 barvy, z nichž pouze jedna by měla být dominantní. Jaké barvy zvolit?

  1. Zaměřte se na barvy prvků, se kterými nebudete moci v budoucnu hýbat. Patří sem okenní rámy, podlahy a dveře. Měly by mít neutrální barvu, například bílou, šedou nebo hnědou.
  2. Přemýšlejte o barvě nábytku a dalšího většího vybavení.
  3. Odvážnější barvy patří k doplňkům, které můžete měnit podle módních trendů.
pexels joanna bogacz 4138152

Hra se smysly: světlé, tmavé a neutrální barvy

Přizpůsobte výběr barvy interiéru nejen kontextu, ale také tomu, jak bude působit na vaše smysly.

  • Teplé barvy – červená, oranžovo-červená, oranžová, žlutooranžová, žlutá, žlutozelená. Tyto barvy zateplují interiér a povzbuzují k aktivitě.
  • Studené barvy – modrozelená, modrá, fialovomodrá, fialová, červenofialová. Barvy jsou pasivní, uklidňující a dodávají místnosti chlad.
  • Neutrální barvy – béžová, šedá, krémová, bílá a černá jsou pomyslným základem pro ostatní barvy. Patří mezi univerzální, jsou lehké a pohodlné.

Barvy v interiéru mohou působit vizuálním kouzlem

Barva na stěně může místnost opticky zvětšit, zmenšit, zmenšit nebo zkrátit. Záleží tedy na konkrétní prostorové situaci.

  • Zvětšení místnosti – ať už máte malý pokoj nebo malý byt, který potřebujete opticky zvětšit, vymalujte ho světlejšími odstíny. Světlé barvy v interiéru na sebe neupozorňují a dávají prostor vyniknout například uměleckému dílu. Pokud chcete, aby místnost vypadala vyšší, než ve skutečnosti je, vymalujte strop světlou barvou.
  • Zmenšete místnost – tmavší barvy se hodí zejména do velkých a rozlehlých prostor, které mohou působit anonymně. Ty dodají interiéru intimitu i útulnost. Chcete-li místnost opticky snížit, vymalujte strop tmavou barvou. Stejně dlouhá chodba se bude zdát kratší, pokud její protější stěny vymalujete tmavým odstínem.
pexels vecislavas popa 1643383

Zahrajte si designéra

Kombinování barev v interiéru vyžaduje čas. Připravte si několik obálek, do kterých vložíte vzorky svých oblíbených barev, vzorky podlahových krytin, tapet nebo látek, které budou použity na výrobu záclon, závěsů nebo polštářů. Jedině tak zjistíte, zda vše ladí.

Časopisy nebo webové stránky s domácím designem vám rozhodně pomohou. Obrázky vytiskněte nebo vystřihněte a vložte je do obálek se vzory a barvami. Na internetu je k dispozici řada bezplatných verzí programů pro navrhování interiérů, takže si můžete snadno vytvořit vlastní.

Kombinace barev v jedné místnosti

Pokud se chystáte kombinovat barvy pouze v jedné místnosti, existuje několik způsobů, jak najít vhodné kombinace:

  • Zvolte si dominantní barvu, která bude v interiéru nejvýraznější. Inspirovat se můžete například barvami na ložním prádle nebo obrazy na stěnách. Vymalujte stěny v převládající barvě a poté do místnosti přidejte doplňky v barvě, která s dominantní barvou kontrastuje nebo s ní ladí.
  • Kombinujte barvy tón v tónu. K převládající barvě zvolte další, které jsou jen o tón světlejší nebo tmavší. Díky tomu bude místnost působit celistvě.
  • Zvolte barvu, která bude dominovat dekoracím a doplňkům.


Kombinace barev v interiéru

Aby váš domov působil celistvě, je třeba barevně sladit všechny místnosti. To však neplatí pro dvoupodlažní domy. Přízemí a horní patro se zde od sebe mohou barevně odlišovat, jako by šlo o dva samostatné světy.

pexels houzlook com 3797991

V případě tuningu bytu nebo jednopodlažního domu můžete zvolit několik přístupů.

  • Všimněte si, které místnosti jsou z pokoje viditelné. Cílem je vytvořit kompozici, která do sebe zapadá. Zaměřte se například na barvu nábytku. Například stejná barva zábradlí, pohovky nebo nábytku propojí celé patro, i když jsou místnosti vymalovány různými barvami.
  • Nejprve vymalujte centrální místnost. V závislosti na barvě ústřední místnosti zvolte pro ostatní místnosti barvy, které budou doplňovat barvu ústřední místnosti. Například velký obývací pokoj vymalujte tmavší barvou a menší místnosti v okolí světlejším odstínem.
  • Spojovací prostory, jako je vstupní hala, ze které se vchází do kuchyně, obývacího pokoje, pracovny a ložnice, vymalujte neutrální barvou, která ladí s barvou v těchto místnostech.

Vliv barev na lidskou psychiku

Existuje mnoho rozsáhlých studií, které ukazují vliv různých barev na lidský mozek. Výběrem správného odstínu můžete určit, jak bude daná místnost působit na vaši mysl. Obecně se barvy dělí na teplé (často označované jako aktivační) a chladné (uklidňující).

Příklad – pokud zařizujete ložnici, měli byste zvolit uklidňující barvy. Ty dají vašemu mozku signál, že je čas na odpočinek. Díky tomu se vám bude mnohem lépe usínat. Naopak v pracovně nebo domácí posilovně by se měly používat teplejší, aktivující barvy. Jejich vliv pocítíte v podobě psychologického „nakopnutí“, které vám pomůže k lepším výkonům.

pexels kaboompics com 5933

Nejoblíbenější barvy stěn v interiéru

Základní dělení barev na teplé a studené můžete posunout na novou úroveň, pokud znáte přesný vliv jednotlivých odstínů na psychiku. Každá barva má svůj vlastní význam. Vědci dokonce objevili způsob, jak propojit působení jednotlivých částí barevného spektra se základními povahovými rysy člověka. Na základě těchto znalostí si budete moci vybrat barvu stěn, která odpovídá vaší „vnitřní energii“. V současné době jsou oblíbené zejména tyto odstíny.

1. Kombinace barev s šedou

Po mnoho let se interiéroví architekti této barvě vyhýbali kvůli její fádnosti. Barevné kombinace s šedou jsou však nyní stále oblíbenější. Odstíny šedé jsou neutrální. Jsou vhodné zejména do místností, které mají na člověka působit uklidňujícím dojmem. Šedá barva je oblíbená zejména u klidných a nenápadných lidí, kteří chtějí vést život bez stresu a rozruchu. Jeho výhodou je dobrá kombinovatelnost s dalšími zářivými doplňky.

2. Žlutá

Téměř přesný opak šedé. Žlutá barva navozuje pocit tepla, prosvětluje místnost a působí tepleji. Nejčastěji si ji vybírají lidé, kteří vedou dynamický život a hledají optimismus. Může zvýšit kreativitu, navodit dobrou náladu a dokonce zlepšit schopnost mozku zapamatovat si informace. Hodí se zejména do dětských pokojů a pracoven.

Věděli jste, že šedá a žlutá jsou podle Pantone barvami roku 2021? Doporučujeme kombinovat jejich odstíny, například v rámci pohovek a křesel nebo pohovek a polštářů.

3. Zelená

Každý si automaticky spojuje odstíny zelené s přírodou. Pravděpodobně proto mají uklidňující účinky a příznivě působí na nervový systém. Nejlépe vyniknou v ložnicích a koupelnách. Vyhledávají je zejména kreativní a emocionální lidé. Oblíbené jsou také v oblastech v blízkosti silnic nebo jiných zdrojů dopravy.

pexels monstera 6373859

4. Modrá

Stejně jako zelená má i modrá barva uklidňující účinky na psychiku. Navozuje pocity harmonie a vnitřní rovnováhy. Díky tomu je vhodná do místností, které slouží k relaxaci a soustředění – například do ložnic a pracoven. Vědci zjistili, že modrá barva může snižovat chuť k jídlu, a proto by se v jídelně a kuchyni neměla používat.

5. Hnědá

Tato barva je zajímavá tím, že dokáže vyvolat silný pocit domova a zútulnit místnost. Vyhledávají ji zejména racionální lidé, kteří mají rádi klid.

6. Fialová

Fialová vzniká smícháním červené a modré, tedy teplých a studených odstínů. Má proto specifický účinek na psychiku, podporuje meditaci, rozjímání a relaxaci. Je vhodná do dětských pokojů, kterým dodává výjimečný mystický charakter.

pexels dids 3527786

7. Oranžová

Zatímco modrá barva snižuje chuť k jídlu, oranžová ji podporuje. Proto ji můžete použít v jídelně i v kuchyni. Probouzí energii, navozuje pocit štěstí a podporuje soustředění a aktivitu. Její stimulační účinky mohou být poměrně výrazné, zejména u malých dětí. Pokud jsou vaše ratolesti hyperaktivní a nemůžete je „zkrotit“, oranžová barva by neměla být použita na stěny dětského pokoje.

8. Tyrkysová

Jemné tyrkysové odstíny jsou skvělým způsobem, jak oživit interiér a dodat mu moderní nádech. Kromě toho má tato barva také dobrý vliv na psychiku. Spojujeme ji s mořem, a proto vyvolává příjemné pocity. Podporuje představivost, živost a sebedůvěru. Doporučujeme ji do dětských pokojů a obývacích pokojů.

9. Růžová

Tradiční barva lásky a romantiky, která se skvěle hodí zejména do dětského pokoje a ložnice. Je harmonická a podporuje vnitřní klid. Oblíbená je zejména u citlivých lidí s dobrým smyslem pro estetiku a detaily.

TIP: Jaké barvy do ložnice nepatří si přečtěte tady.

10. Červená

Jedna z nejvýraznějších barev spektra, při jejíž aplikaci je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Červená barva vyvolává silné emoce, vášeň a probouzí vnitřní energii. Správný odstín může změnit vaše vnímání vizuálně nevýrazných místností. Vynikne zejména v kuchyni a jídelně. Vyplatí se však volit jemnější odstíny. Sytě červená barva může vyvolávat pocity úzkosti a agrese.

pexels nohk 1735658

11. Černá

Černé stěny jsou doménou prostor v industriálním stylu. Je však třeba s nimi zacházet opatrně. Velké množství černé barvy vyvolává silné pocity úzkosti a smutku. Pokud se rozhodnete pro tuto barvu, měli byste ji doplnit vyváženým množstvím světlých a zářivých odstínů.

12. Bílá

Bílými stěnami nikdy nic nezkazíte. Bílá barva je symbolem čistoty a sterility. Vytváří pocit vzdušnosti a nechává vyniknout příslušenství v místnosti. Můžete ji použít prakticky na jakoukoli stěnu.

Jaké barvy v interiéru kombinovat?


Kombinování jednotlivých barev v místnosti může být náročné. Spoléhejte se především na své pocity a intuici. Můžete se však inspirovat i návrhy odborníků. Mezi nejoblíbenější barevné kombinace interiérových designérů patří:

  • hnědá – růžová – bílá – šedá,
  • olivová – hnědá – krémová,
  • hnědá – zelená – bílá,
  • meruňková – bílá – hnědá,
  • modrá – zelená – antracitová.


Při kombinování barev se držte základního pravidla architektů 60:40:10. V místnosti by tedy měla být hlavní barva zastoupena ze 60 %, vedlejší barva ze 40 % a akcentní barva z 10 %.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here