Žijte jako bohémové, mějte loftový byt
Ž

Místnost s vysokými stropy, všechno kolem dokola působí industriálním vzhledem a od plátna se zvedá mladík, aby na chvilku protáhl tělo. Rozhlédne se po svém ateliéru, který je zároveň ložnicí, obývacím pokojem i kuchyní.

Loftový byt - ilustrační obrázek, zdroj
Loftový byt – ilustrační obrázek, zdroj

Výše popsaná situace není pouze filmovou scénou, jak by se na první pohled mohlo zdát. Právě jsme vám ve zkratce popsali základní charakteristiky loftového bydlení. Záměrně jsme zvolili za majitele malíře, neboť to byli právě umělci, kteří vdechli život loftovému bydlení. Kvůli jejich bohémské povaze byli často líní, či snad pouze neschopní, se přesunout do vlastního bytu. Nehledě na to, že bylo jistě ekonomičtější mít ateliér a bydlení v jednom.

Loftové bydlení až na Manhattanu

Ale co se vlastně skrývá za označením loft? Povětšinou se jedná o horní podlaží nebo podkroví ve stavbě, které se nachází přímo pod střechou. Ale za tímto označením si také můžete představit loftový byt, který je značně rozlehlý a je vytvořen buď jako otevřený prostor (tzv. open space), nebo účelově slouží jako obytný prostor. Lofty nejsou jen skladiště nebo půdy pod střechou.

Pokud stále nejste přesvědčení, že trend bydlení “pod střechou” je něco uznávaného, tak nám dovolte jeden příklad. Dokonce až ze samotné Ameriky. Jedna bohémská oblast plná loftů se nachází na Manhattanu. Má i své pojmenování, nazývá se Meatpacking District. V Los Angeles se v roce 2001 rozjel projekt nazvaný Adaptive Reuse Ordinance. Jeho snahou je dokázat, jak může legislativa města podporovat přestavbu málo ekonomicky využitelných staveb do podoby luxusních vilových rezidencí. Ty se nesou v loftovém stylu.

Dejte sbohem klaustrofobii

Pokud jste uvažovali o změně bydlení a chcete něco více vzdušného s velkými prostory i okny, pak zkuste vsadit na loftový byt. Rozhodně se nemusíte bát, že budete trpět klaustrofobií. Stísněné prostory tu nehrozí. Spíše naopak, budete řešit uspořádání podkroví tak, abyste navodili pocit několika místností.

Řešíte, jaký styl interiéru se hodí k loftu? Jak už bylo naznačeno, dříve tyto byty vznikaly ve starých nevyužívaných továrních halách. Proto industriální styl bude tím nejvhodnějším. Prvky vašeho bydlení tak hledejte v podobě průmyslových budov. Jedná se tak především o betonové podlahy, neomítnuté zdi, zatočená kovová schodiště s viditelnou obnaženou vzduchotechnikou.

Nechcete-li kovové schodiště, pořiďte si klasické dřevěné s kovovým zábradlím. Zdi samozřejmě nemusí zůstat neomítnuté. Zkuste je nakombinovat s panelovým obložením – cihly či kámen.

Byt musí zůstat útulný

I když se loftové bydlení nejlépe doplňuje s industriálním stylem a těžko si pořídíte hodiny ve stylu vintage, sáhněte i po něčem osobním. Vy tady budete bydlet a vracet se sem. Postačí nějaký doplněk nebo kus nábytku, který bude kontrastní ke zbytku interiéru loftu.

Tip: Víte, jak se zbavit stresu?

Ptáte se, který druhý stylu jde do kontrastu s industriálním? Designéři by vám doporučili spotřebiče a nábytek v retro stylu. Určitě neuděláte chybu s něčím typickým pro minulé století. Sáhnete-li po extravaganci v duchu směru pop-artu, stanete se pravým bohémem-malířem. Zkuste obrazy s geometrickými motivy nebo kožešinové potahy na sedačce v obývacím pokoji.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here