Pěstování bazalky doma v kuchyni, na balkoně i na zahrádce je extrémně snadné. A tak by byla škoda toho nevyužít a nemít kdykoliv k dispozici čerstvé lístky s úžasnou vůní této bylinky. Bazalka se dá pěstovat ze semínek, ale i z koupených sazenic. A též se vám může podařit rozesadit a pěstovat bazalku ze supermarketu! Přesvědčte se sami, že vám to moc práce ani času nezabere!
Bazalka má co nabídnout!
Bazalka je bylinkou, která by neměla chybět v žádné kuchyni. Známe ji především z italských a francouzských receptů, ale uplatní se i v kuchyni středomořské. Nejstarší recepty s bazalkou pocházejí z kuchyně indické a jí přilehlých států.
Bazalka je významnou nositelkou chuti a vůně především v pokrmech lehčích, kterým dodává typické aroma.
Bazalka náleží k čeledi hluchavkovitých. Pro indickou kuchyni se pěstuje déle než 5 tisíc let, je tu považována za bylinku posvátnou. Evropa ji zná od století šestnáctého. Za chuť a vůni bazalky vděčíme silicím, tříslovinám, flavonoidům, éterickým olejům, taninu, či bazalkovému kafru. A to zdaleka není kompletní výčet. Všechny mají příznivé účinky na lidské tělo.
Zelenou, červenou, s jiným aroma nebo okrasnou? Výběr je pestrý!
Bazalka má spoustu kultivarů. Volit můžete mezi listy červenými a zelenými. Též mezi typickou bazalkovou vůní proti vůním netradičním, jako je skořice, citron. Listy mohou být rovné nebo zkadeřené. Bazalku můžete dokonce pěstovat jako rostlinka okrasná, s repelentními účinky. Proto se často dává do truhlíků před okna.
Co budete potřebovat k pěstování bazalky
Bazalka je extrémně nenáročná na prostor. Takže stačí květník a podtácek. Víc opravdu nepotřebuje. Pořídit byste si však měli kvalitní organické hnojivo na bylinky, neboť bazalka potřebuje hodně živin. Tvoří spoustu listové hmoty – a tak se bez kvalitní výživy neobejde.
Hnojivo pro pokojové kytky rozhodně nepoužívejte, není určeno pro rostliny, které se konzumují!
Potřebovat budete výsevní substrát a misku, kde vám semínka vyklíčí, pokud se rozhodnete pro pěstování bazalky zcela od základů. Plus střičku s vodou, ta je u pěstování ze semínek praktickým pomocníkem. Kousek folie, abyste semínkům vytvořily malý skleníček.
Když budete „jen“ přesazovat pořízení sazenice nebo bazalku ze supermarketu, vystačíte si se substrátem zahradnickým, v lepším případě pro bylinky. Ten je písčitější, může se v něm bylinkám lépe dařit.
Jak vypěstovat bazalku ze semínek
Pokud se pustíte pěstování ze semínka, má to jednu velkou výhodu: vyberete si přesně tu odrůdu bazalky, o niž máte zájem. Naklíčení bazalky je snadné a rychlé, dopooručuje se v březnu. Postupujte takto:
- Do misky nasypte výsevní substrát, řádně jej prolijte a nechte vodu, aby se do něj dobře vsákla (cirka 5 minut).
- Pak nasypte semínka tak, aby mezi nimi bylo vždy několik milimetrů místa – budou se pak narostené semenáčky lépe přesazovat.
- Zasypte tenkou vrstvičkou substrátu, jemně přimáčkněte a zastříkejte vodou ze střičky.
- Pak překryjte fólií a dejte na teplé místo (ale ne na přímé slunce za oknem).
- Až bazalka vyklíčí, sem tam přistříkněte vodu ze střičky, ale nepřemokřujte. Počkejte, až semenáčkům narostou alespoň první dva až tři pravé lístky, pak je můžete začít rozesazovat.
Jestliže si na rozesazování netroufáte, bojíte se, že rostlinkám potrháte kořeny, že se vám do sebe zamotajjí i listy bazalky, můžete ji vysít do drobných pikýrovacích výsevových misek.
Postup je stejný, akorát do každé z mističek vložíte jen 3 – 4 semínka tak, abyste později přesazovali do květníku nebo do záhonu celé hnízdečko najednou. Tím se vyhnete rozdělování křehkých sazeniček od sebe.
Jak pěstovat bazalku ze sazenic
Jakmile máte narostené sazeničky, nebo jste si je pořídili, je potřeba bazalku umístit na její konečné stanoviště. Květník, truhlík nebo záhon. Výběr je jen na vás. Každé z těchto stanovišť by mělo splňovat základní požadavky:
- teplo
- lehčí substrát neutrálního charakteru
- hodně živin
- pravidelný přísun vláhy – ale ne přemokření.
Bazalka, narozdíl například od tymiánu, potřebuje hodně výživy. Tohle sice již bylo zmíněno, ale zopakovat tento fakt rozhodně neuškodí. U bylinek jsme zvyklí spíš na menší míru hnojení, aby neztratily svou voňavost. Ale bazalka je výjimkou, což je samozřejmě dáno rychlým růstem a značnou listovou hmotou.
Bazalku saďte do květníku, který je ze spodní strany perforovaný, aby odtékala přebytečná vláha. A měli byste jí dopřát i drenáž ve formě jemných kamínků, keramzitu aj. Sazeničky vsaďte o kousek hlouběji, než vyklíčily.
Přihrňte substrátem a řádně jej prolijte. Toť vše. Pokud budete bazalku dávat ven, a jen několik sazenic do jednoho hnízda, dopřejte bazalce oporu. Je náchylná na pocuchání větrem. Pokud je součástí hustšího porostu, podepře se sama navzájem.
Jak pěstovat bazalku koupenou v supermarketu
Jestliže si chcete zapěstovat bazalku, kterou jste si koupili v potravinách jakožto bylinku ke sklizni, musíte ji seříznout (aby neživila tak velkou listovou plochu) a přesadit do většího. Nejlépe ještě rozdělit na více skupin, v květníčcích totiž bývají rostlinky extrémně hustě namačkány – a veká část z nich pak přesazení stejně ani nepřežije.
Proto se nebojte, že pár rostlinek poničíte, když od sebe budete trs trhat: přišli byste o ně tak jako tak. Bazalce připravte několik květníků nebo širší truhlík. A postupujte jako se sazeničkami – na pěstování i sazení jsou tu pak stejné požadavky.
Stále ji držte v teple, nesmí nachladnout. Z toho plyne, že v zimě si takto bazalku nezapěstujete, nejdřív na jaře, až nebude přepravou vystavena příliš nízkým teplotám. I po přivezení domů ji nechte ještě pár hodin v plastovém obalu, musí se pomalu aklimatizovat. Pak teprve se pusťte do přesazování.
Nejlépe se bazalce daří za východním/západním oknem nebo na balkoně. Nesmí prochladnout
Bazalka ocení spíš interiér (alespoň tedy bazalka pravá, ta je nejcitlivější). Postavte ji na teplé místečko v bytě, ale ne na spalující polední slunce za oknem. Pokud bude na balkoně, preferujte spíše roh nebo alespoň stěnu.
Okrasné bazalky zvládnou i běžné povětrnostní podmínky na zahradě nebo na zábradlí balkonu. Ale rozhodně ne mráz či teploty příliš blízko nule. Pro bylinku z indických džunglí holt musíme připravit teplejší podmínky.
Základem úspěchu je pravidelné zaštipování – to vám pak bazalka vydrží i déle než rok
Bylinka je to jednoletá, zahyne po odkvětu. I proto je nutné ji pravidelně zaštipovat, aby nevykvetla. V interiéru nepozná, že přišla zima – a pokud nevykvete, přežije i déle než rok. Sice už nebude tak svěží a košatá, ale poroste stále.
Jakmile odkvete, můžete se s ní rozloučit. Zaštipování též povede k tvorbě postranních výhonů. Díky tomu bude rostlinka nejen košatá, ale i si připravíte (zdarma) výhony k zakořenění.
Bazalka vám zakoření i z postranních výhonů
Máte-li v květníku starší košatou bazalku, a rádi byste ji omladili (nechali si narůst několik nových rostlinek), opatrně přihrňte několik postranních výhonů zeminou. A lehce je zatižte tak, aby se výhon nemohl ze zeminy vysmeknout.
Tomuto postupu se říká hřížení – a funguje u rostlin, co dokáží zakořenit i ze stonku. Právě bazalka k nim patří. Pěstování v tomto režimu vám zajistí několik let bez nutnosti nákupu nových sazenic.
Jakmile budou kořínky dostatečné pro novou sazeničku, odstřihnete výhon od mateřské rostliny a zasadíte jako novou sazeničku na nové stanoviště.
Bazalka na zahrádce? Pozor na mšice a svilušky!
Bazalka se v českých podmínkách dá dát na záhon. Ale s velkým rizikem, že se na ní usadí škůdci, především mšice a svilušky. Vzhledem k tomu, že se konzumují přímo listy bazalky, je těžké se z bazalky těchto škůdců zbavit.
Pomoci nemusí ani ochranná textilie, neboť mšice si na bazalku zespod „natahají“ mravenci. Mnohem bezpečnější bude v květináči/truhlíku na balkoně či doma.
Jak sklízet bazalku
Tuto bylinku můžete postupně sklízet přesně podle svých potřeb – lístky nebo celé výhonky uštipovat podle potřebného množství. Ale vždy dbejte, abyste ji včas zaštípli, aby nevykvetla. Pokud máte více rostlinek, je vhodné jednou za čas provést větší sklizeň, a listy zamrazit pro pozdější využití.
Jak uskladnit bazalku, aneb raději ji mrazte, než sušte.
Bazalka se může sušit (i když jen do teploty 35 stupňů celsia). Ale sušením přijdete o část toho svěžího bazalkového aroma, které si na této bylince tak ceníme. Mnohem lepší je zamrazení. Zda zmrazíte celé lístky, nebo bazalku nasekanou, je jen na vás.
Do mrazáku si můžete vytvořit kostičky z nasekané bazalky, či ji dát do skleniček – a z nich postupně vyškrabávat. Pakliže používáte větší množství bazalky najednou, zamrazte celé lístky ve větších porcích. A porce uložte tak, aby se daly snadno oddělit i ve zmrzlé podobě.
A pesto, děláte?
Z bazalky jsou vynikající pesta, aromatizované oleje, bylinné směsi nakládané v oleji – možností je spousta. Stačí si najít recepty. Jde o skvělé způsoby uskladnění bazalky k instantnímu použití vlastně do čehokoliv. Do pesta můžete přidat česnek a výrazná koření, ale také nemusíte. Vše je jen na vás a vašich chutích.