Pulzující bolest hlavy zvanou migréna zažívali lidé už dávno před dnešní uspěchanou dobou. Co ji tedy způsobuje a jak si můžete ulevit i bez lékaře?
Věděli jste, že první zmínky o migréně pochází z Egypta z poloviny 3. tisíciletí před naším letopočtem? Její projevy se v průběhu času mírnily různými způsoby, například i vrtáním do lebeční kosti. V dnešní době se sice stále neumíme zbavit migrény 100%, ale lze ji natolik utlumit, že vás už nemusí omezovat v běžném životě. Zjistěte, co na ni platí.
Co je migréna?
Než se pustíte do čtení, pojďme si vysvětlit, že ne každá bolest hlavy je zároveň i migréna. Migréna je chronické onemocnění, které se nejčastěji projevuje opakovanými záchvaty silné bolesti jedné poloviny hlavy. Takový záchvat může trvat v řádu několika hodin až dní. Udává se rozmezí 4–72 hodin.
Migréna patří mezi takzvané primární bolesti hlavy, tedy nesouvisí s jiným onemocněním, úrazem ani poškozením tkání. Nejčastěji postihuje osoby mezi 20. a 40. rokem života, ženy pak dvakrát častěji než muže. Výjimečně mívají migrény i děti. Celkem u nás migrénami trpí každý desátý člověk, což je opravdu velké číslo.
Když mluvíme o migréně, nemáme tak na mysli běžnou bolest hlavy, ale neurologické onemocnění, které postihuje cévy v mozku. Ty se nejprve nadměrně stáhnou a pak se rozšíří a stanou se propustnějšími. Právě rozšíření cév provází bolesti a další specifické příznaky, kterým se budeme věnovat dále v článku.
Typy bolestí hlavy
Asi každý někdy zažil bolest hlavy. Zatímco některé bolesti jsou jen nepříjemné, další jsou život ohrožující. Je proto dobré vědět, kdy navštívit lékaře a kdy si vystačíte s domácí léčbou. Bolesti hlavy se proto rozdělují do dvou základních skupin.
Primární bolesti hlavy
První skupinou jsou primární bolesti hlavy, mezi které patří kromě migrény také tenzní bolesti hlavy a takzvané cluster headache.
Tenzní bolesti se projevují mírnou až střední intenzitou a typicky bývají oboustranné. Projevují se tlakem v hlavě nebo tupou či svíravou bolestí. Cluster headache postihuje převážně muže a projevuje se bolestí v konkrétním místě (nejčastěji kolem oka), může však jít i nakupení záchvatů bolesti v období, které trvá 4–8 týdnů a přichází zpravidla jednou ročně. Bolesti jsou silné a trvají nanejvýše tři hodiny. Někteří pacienti však trpí chronickými bolestmi a nemívají klidnou fázi, která běžně po záchvatech přichází.
Sekundární bolesti hlavy
Sekundární bolesti hlavy vznikají jako projev jiného onemocnění. A to od nezávažných onemocnění (nachlazení) až po život ohrožující stavy (úraz hlavy, nádor hlavy, zánět mozkových blan). Pokud se u vás vyskytla náhlá neznámá silná bolest hlavy nebo se bolest objevila po úraze, neváhejte se obrátit na lékaře.
Průběh a příznaky migrény
Migréna má několik stádií, ne vždy se však projevuje u každého stejně. Běžně se setkáte s následujícími stádii:
- První stádium, kterému se říká také prodromální, se projevuje změnou chuti (především na sladké), pocitem únavy, lítostivostí, výkyvy nálad, svalovým napětím, bolestmi břicha i nadměrným zíváním. Tento stav trvá přibližně hodinu a zatím ho neprovází typická bolest hlavy.
- Dále se může objevit takzvaná aura. Migréna s aurou neboli oční migréna trápí okolo 20 % migreniků a projevuje se dvojitým viděním nebo výpadky zorného pole, které netrvá déle než 60 minut. Také můžete pociťovat mravenčení a výjimečně i poruchy řeči. Pokud se vám toto stane poprvé, neváhejte a raději zavolejte lékaře.
- Další stádium je už samotná migréna. Ta se projevuje pulzující bolestí v konkrétní části hlavy, nejčastěji ve spánku, za uchem nebo v týlu, a šíří se do jedné poloviny hlavy nebo do očního okolí. Bolesti často provází citlivost na světlo a hluky, stejně jako závratě, dezorientace i zvracení. Tyto potíže trvají několik hodin, ale není výjimkou, že vás potrápí až 3 dny.
- Poslední fází je takzvané postdromální stádium, kdy bolest polevuje a nastupuje úleva spojená s vyčerpáním. V této fázi můžete být podráždění a neschopní normálně fungovat. Je proto dobré odpočívat a doplnit tekutiny a minerály, zejména, pokud migrénu provázelo zvracení.
Jaké jsou nejčastější spouštěče migrény
Migrénu může nastartovat celá řada spouštěčů. Zatímco u někoho to je čokoláda, jinému se roztřeští hlava z velkého hluku. Sepsali jsme pro vás nejčastější spouštěče, které pacienti popisují.
- Stres a silné emoce: Velká míra stresu se podepisuje na zdraví každého jedince, u migreniků je pak jeho vliv ještě výraznější, protože může spustit bolesti hlavy. To stejné platí pro emoční vypětí během stavů deprese a podobně.
- Hormonální změny: Zejména ženy trpí na migrény v začátku menstruace, kdy dochází k výraznějšímu výkyvů hladiny estrogenů. Stejně tak se může týkat žen v prvním trimestru těhotenství, kdy tělo zažívá hotovou hormonální bouři.
- Nedostatečný spánek: Za bolestí hlavy stojí často i nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek.
- Nevhodná strava: Jedním z nejčastějších spouštěčů bývá jídlo. Řada potravin může výrazně zhoršovat bolest hlavy a migrény nejsou žádnou výjimkou. (Ne)vhodným potravinám se věnujeme níže v článku.
- Změny klimatu: Mezi příčiny patří i zdánlivě nesouvisející věci jako jsou změny počasí a tlaku i nadmořská výška. Zatímco s počasím nic neuděláte, při cestě letadlem, kde se mění nadmořská výška a tlak, je dobré připravit si do příručního zavazadla vhodné léky, případně použít špunty do uší pro omezení zvukových vjemů.
- Intenzivní smyslové vjemy: Některým lidem může migrénu spustit jasné světlo i například silný parfém. Problematická bývají i hlučná nebo zakouřená místa.
- Medikace: I některé léky mohou zhoršovat migrény. Nejběžněji se jedná o hormonální antikoncepci nebo léky rozšiřující cévy.
Jak se zbavit migrény bez medikace
Hledáte návod, jak se zbavit migrény, aniž byste sahali do lékárničky? Vyzkoušejte následující způsoby, na které řada migreniků nedá dopustit.
Vyhýbejte se hluku a světlu
První věc, kterou byste měli při nástupu migrény udělat, je odebrat se do klidného a temného prostředí. Ideálně zatáhněte závěsy nebo použijte masku na spaní. Vystavení světlu totiž aktivuje v sítnici buňky přenášející bolest a pobyt ve tmě je naopak zklidní.
Doplňte hořčík
Hořčík ovlivňuje stovky biochemických procesů v těle a je tak naprosto nezbytný pro naše fungování. Pomáhá preventivně, ale doporučuje se jeho užití i během samotného záchvatu.
Dejte si studený obklad
Na bolest hlavy od migrény pomáhají studené obklady. Klasikou je studený obklad z ledu (led zabalte do igelitu a následně do kapesníku nebo utěrky), kterým si chladíte spánky. Obklad lze přikládat i na šíji nebo na oči. Sami zjistíte, co vám dělá dobře. Vyzkoušet můžete také chladivou mast, kterou si natřete na spánky.
Odpočívejte
Odpočinek během migrény je naprostý základ. Při silných bolestech stejně nejste schopní běžného provozu a je to tak ta nejlepší věc, kterou pro svoje tělo můžete udělat. Nezapomeňte odpočívat ale také následující den, kdy už bolesti odezní. Často se migréna objevuje, když jste vyčerpaní a může tak sloužit jako jakési varování, že je potřeba zvolnit.
Vsaďte na sílu zázvoru
Pokud nechcete bolest řešit léky, zkuste si ve vodě rozmíchat zázvorový prášek a pomalu ho upíjet. Pomáhá nejen proti bolesti, ale také zmírňuje žaludeční nevolnost.
Nezapomeňte doplňovat tekutiny
Dehydratace může být jednou z příčin, která migrénu vyvolá. Je tak důležité dostatečně pít i během záchvatu. Pijte ale jen po malých doušcích, ať si zbytečně nepodráždíte žaludek. Nemusíte pít jen samotnou vodu, když si do ní rozpustíte elektrolyty, doplníte tělu zároveň i potřebné minerály.
Jak se zbavit migrény pomocí léků
Na časté záchvaty migrény se používají léky na migrénu (antimigrenika), takzvané triptany, které tlumí bolest i doprovodné příznaky a také zabraňují rozvoji záchvatu. Aby takový lék mohl působit, je potřeba ho užít ještě, než se záchvat plně rozvine.
Pokud trpíte mírnější formou, můžete si ulevit i klasickými analgetiky obsahující paracetamol, ibuprofen nebo kyselinu acetylsalicylovou (ta se ovšem nedoporučuje během menstruace, protože zvyšuje krvácení). I tady se však vyplatí užít lék dříve, než se bolest hlavy stihne plně rozvinout.
Naučte se migréně předcházet
Život s migrénou není mnohdy zrovna jednoduchý. Ovlivňuje váš osobní i pracovní život. Proto je dobré hasit nejen následky, ale ideálně zkusit bolestem a doprovodným příznakům také předcházet. Jak?
Zjistěte spouštěče migrény
Migrény může spustit prakticky cokoli od stresu až po určitá jídla. Spouštěče bývají u každého velmi individuální, proto je dobré si vést záznamy, abyste zjistili, co migrénu spouští právě vám a jaké příznaky pociťujete před jejím nástupem.
Díky tomu budete vědět, čemu se ideálně vyhnout, případně rozpoznáte počínající záchvat včas, abyste si stihli ulevit dřív, než se bolest rozjede naplno.
Upravte svůj jídelníček
Vyvážený jídelníček ocení vaše tělo bez ohledu na to, jestli trpíte migrénami či nikoli. Ideálně se vyhněte potravinám s obsahem tyraminu, jako jsou například uzeniny nebo sušené maso, stejně tak je dobré vyřadit potraviny s glutamátem sodným.
Mezi nevhodné potraviny patří i kvašené nápoje a další fermentované potraviny, tučné mléčné výrobky, řada sýrů (hlavně plísňové), umělá sladidla, čokoláda, přezrálé banány a avokádo nebo dýňová semínka.
Pokud jste vypozorovali, že vám nedělají dobře jakékoli jiné potraviny, vyřaďte je také. Chybu neuděláte ani s výrazným omezením alkoholu (hlavně červeného vína).
A co je naopak dobré? Za vhodné potraviny se považuje tmavé pečivo, světlé maso, vejce, ryby, zelenina, ovoce, luštěniny i různé bylinkové čaje. Nezapomeňte na to, že je důležité jíst také přiměřené porce. Nejlépe uděláte, když budete jíst více malých porcí v průběhu celého dne a vyhnete se hladovění i přejídání.
Pravidelně se hýbejte
Pohyb na čerstvém vzduchu snižuje stres a jak je známo, stres patří mezi nejčastější spouštěče. Proto do své denní rutiny zařaďte pravidelný pohyb. Vhodné jsou také různá relaxační a protahovací cvičení, jako je například jóga.
Zlepšete svou spánkovou hygienu
Jestliže málo nebo nekvalitně spíte, snažte se to napravit. Každý máme nějaké svoje vnitřní hodiny, které se vyplatí poslouchat. Zkuste proto zjistit, v jakou hodinu se vám nejlépe usíná a kdy se vzbudíte odpočatí i bez budíku.
Kvalitní spánek vyžaduje určitou rutinu, proto je dobré chodit do postele v přibližně stejnou hodinu, stejně jako se budit v podobný čas.
Pokud máte problémy s usínáním, snažte se večer eliminovat modré světlo, které blokuje tvorbu melatoninu, který je pro kvalitní spánek nezbytný. Také nejezte několik hodin před spaním těžká, tučná a příliš kořeněná jídla.
Užívejte preventivní doplňky
Často mívají osoby trpící na migrény snížené množství hořčíku. Pokud nejste schopni ho přijmout dostatečně vyváženou stravou, zkuste si pořídit doplňky stravy s hořčíkem.
Dále se doporučuje užívání B vitamínů, které normalizují funkci nervové soustavy. K nim lze ještě přidat vitamín D, kterého máme zejména přes zimu nedostatek. To vše ještě můžete doplnit koenzymem Q10 a omega-3 mastnými kyselinami.
Jako prevence migrén se osvědčil i enzym zvaný serrapeptáza, který běžně pořídíte ve formě kapslí.
Zkusit můžete také různé babské rady v podobě bylinek. Mezi efektivního bojovníka s migrénami patří například devětsil lékařský, řimbaba obecná, pupalka dvouletá i zázvor. Někteří nedají dopustit na CBD kapky, ale u nich nebyla účinnost na migrénu zatím vědecky ověřená.
Preventivní léčba pomocí medikace
Pokud se vám stále nedaří snížit frekvenci záchvatů migrény, poraďte se se svým lékařem, jestli by nebylo dobré zvážit biologickou léčbu, případně zvolit jiné léky mezi které patří například antidepresiva nebo léky na snížení tlaku.
Další možnosti prevence
Mnoha pacientům pomáhá psychoterapie, která může být vhodná pro snížení stresu, stejně jako akupunktura nebo autogenní trénink. Vyzkoušet lze také masáže i různé techniky meditace.
Rada závěrem
Migrény se nejspíše nezbavíte ze dne na den, proto ze dne na den nedělejte ani veškeré změny. Začněte postupně tak, aby to pro vás nebylo stresující a pozorujte, co vám dělá dobře a co naopak nikam nevede.
Berte však v potaz, že různé doplňky stravy je potřeba brát delší dobu, než pocítíte změnu. Stejně tak nečekejte, že i u změn životního stylu půjde vše na ráz. Buďte trpěliví.