Léta běží a trendy v bydlení se s nimi přirozeně proměňují a vyvíjí. Pokud jste vyrůstali v panelovém bytě, pak si možná pamatujete, že v době vašeho dětství bylo trendem zazdívat průchozí dveře mezi kuchyní a obývacím pokojem. Dneska naopak je častější vytvářet jeden velký obytný prostor, tj propojovat kuchyně s obývacím pokojem. Často tak vzniká jedna velká místnost, kde dochází k přípravě jídla, jeho servírování a zároveň se tady relaxuje.
Někdo namítá, že propojením těchto místností dochází ke zmatku v bytě, větší akumulaci pachů a vůní z vaření v pokoji, snáze se šíří nepořádek, apod. Na druhou stranu, ženy v kuchyni byly v oddělených místnostech izolovány od zbytku dění. To nemluvíme o tom, že pro matky na mateřské dovolené je ideální sledovat, co jejich děti zrovna vyvádějí. Nemohou je však mít pořád u nohou v kuchyni při přípravě pokrmů. Co je tedy lepší – propojovat nebo ponechat?
Propojení na základě rodinných požadavků
Definitivní rozhodnutí by mělo padnout na základě potřeb dané rodiny. Jsou rodiny, pro které je společenský život alfou a omegou života. Schází se kolem stolu a zvou si návštěvy. Jinde je centrem dění pohovka s televizí a na jídlo se chodí spíše ven. V druhém případě pak není potřeba začít bourat příčky a vymýšlet, jak účelně propojit kuchyň s obývákem.
Než se pustíte do rekonstrukce, pak si také ověřte, jakou zeď máte mezi obývacím pokojem a vaší kuchyní. Průřez byste měli provádět pouze do zdi, která není nosnou zdí vašeho domu či paneláku.
Rovněž si rozmyslete budoucí styl propojených místností. Pokud jste doteď měli kuchyň v hnědých odstínech s dřevěným nábytkem a váš obývák se naopak nesl v moderním stylu, kde to hýří barvami, pak propojení bez úprav může působit jako pěst na oko. Je potřeba si ujasnit společný tón a styl obou místností. Nebo ho navodit pozvolným přechodem.
Propojujeme od země po strop
Zvážili jste všechny možnosti a rozhodli jste se, že ve vašem bytě nesmí chybět centrum dění – tj. propojíte svoji kuchyň s obývacím pokojem. Nebo už máte místnosti ze dřívějška propojené a rádi byste byt oživili. Na co tedy myslet a čím se inspirovat?
Není nutné hned rušit celou zeď, někdy je lepší část příčky ponechat. Nebo naopak absenci zdi částečně nahradit grafosklem či paravanem. V obou případech můžete na vnitřní výplň využít vlastních fotografií a rozzářit tak místnosti vzpomínkami na vaše cesty nebo ratolesti.
Hodně rodin umísťuje do předělu mezi kuchyní a pokojem velký kuchyňský stůl. Jednak tady servírujete jídlo. Ale děti si tu připraví domácí úkoly a mohou se vás tak dotazovat od sporáku. Odpadá odbíhání. Navíc se stůl netísní nikde v koutě místnosti. Můžete si tak klidně pořídit kulatý stůl. Pokud si nechcete při jídle vzájemně překážet, myslete na to, že ideálními rozměry pro stolování jsou 60×40 cm pro jednoho. Odtud se odvozují rozměry jídelních stolů. Například rodinný kuchyňský stůl pro čtyři osoby by měl být minimálně 120 cm dlouhý a 80 cm široký.
Tip: Víte, jak se zbavit stresu?
Po propojení místností nastane logicky problém s osvětlením. Ukazuje se, že nejlepší je zrušit klasické stropní osvětlení uprostřed nově vzniklé jedné místnosti. Nahraďte ho masivními stojacími lampami v jednotlivých rozích pokoje.