Jak se zbavit bradavice a jak předcházet jejímu výskytu
J

Objevil se vám na těle nevzhledný výrůstek, který vás ale jinak neobtěžuje? S největší pravděpodobností jde o bradavici. Nevyhýbá se dospělým ani dětem a je poměrně těžké se jí zbavit. Pokud nad ní chcete vyzrát, čtěte dál.

Bradavice na ruce, chodidle i třeba v ústech dokážou pěkně potrápit. Během života se s nimi navíc aspoň jednou setká téměř každý z nás. I když naše zdraví přímo neohrožují, je to poměrně nepříjemný kosmetický problém, který mnohdy mívá i bolestivé projevy. Někdy bradavice vymizí samy, ale spíše se bez vhodné léčby začnou rozrůstat. Proto se v článku podíváme na to, jak se zbavit bradavice, i na to, co dělat, aby se vám znovu nevrátila.

Co jsou to bradavice

Bradavice nebo také veruky jsou nezhoubné výrůstky na těle, které způsobuje virus zvaný HPV, tedy lidský papilomavirus. Nejčastěji se bradavice objevují na rukou nebo na ploskách nohou, ale setkat se s nimi můžete i v obličeji a kdekoli jinde po těle, včetně sliznic. Nejvíc se jim daří v oblastech, kde se nachází více potních žláz, kterými se virus snadněji dostane do těla.

Jedná se většinou o neškodné onemocnění, které vadí zejména z hlediska estetiky. V řadě případů ale dokážou život znepříjemnit i svou bolestivostí. A protože jejich původ je virový, mají tendenci se bez včasné léčby šířit do okolních tkání.

shutterstock 724651303

Jak se bradavice přenáší

Bradavice se přenášejí přímým i nepřímým kontaktem. A to buď z člověka na člověka, z jedné části těla na druhou nebo kontaktem s infikovaným předmětem. Do podkoží se virus dostane drobnými poraněními, případně v místech, kde je pokožka jinak oslabená, například rozmočená nebo propocená.

Přenos přímým kontaktem

Nákaza přímým kontaktem může proběhnout například podáním ruky s infikovaným člověkem, ale také pohlavním stykem s partnerem, který trpí genitálními bradavicemi způsobenými HPV infekcí.

Pod přímý kontakt spadá i autoinfekce tedy když si virus přeneseme sami z jedné části těla na jinou. To se děje například při rozškrábání bradavic, případně při neodborném odstranění, kdy může dojít k poranění kůže a rozšíření viru do okolí.

Přenos nepřímým kontaktem

Kromě přímého kontaktu s nakaženým člověkem bradavice chytíte nejčastěji ve veřejných prostorách, jako jsou bazény, koupaliště, sauny a wellness, kde je velká vlhkost a lidé tam chodí naboso. Je tam velká šance kontaktu s infikovaným předmětem. Vysoké riziko nákazy také číhá v šatnách sportovních zařízení a společných sprchách. Kromě toho je rizikové používání cizích hygienických potřeb, ručníků nebo půjčování bot a přezůvek.

Rizikové faktory

Lidské papilomaviry jsou v populaci poměrně běžné a většinou nezpůsobují žádné potíže. Problémové bývá, když s nimi do kontaktu přijde osoba se slabší imunitou. I proto jsou bradavice mnohem častější u dětí, které ještě nemají plně vyvinutou obranyschopnost. Náchylnější bývají také osoby trpící na ekzémy nebo na nadměrnou tvorbu potu na dlaních a chodidlech.

Inkubační doba bradavic

Bradavic existuje více druhů, u kterých je odlišná inkubační doba. Obecně počítejte s rozmezím několika týdnů až měsíců, v některých případech se jedná dokonce i o roky. Nejběžněji udávané rozpětí bývá mezi 4 týdny až 20 měsíci. Vir navíc v těle vydrží dlouho a může počkat, až bude imunita oslabená.

Jaké druhy bradavic existují a jak je poznat

Bradavice se vyskytují na řadě míst po těle. Na rozdíl od jiných kožních výrůstků v nich můžete často vidět malé červené až černé tečky, kterým se někdy říká kořínky. Ty nejsou nic jiného než odumřelé drobné cévky, které bradavici vyživovaly.

Podle typického místa výskytu se bradavice dělí na pět základních typů:

Pravé bradavice

Obecné neboli pravé bradavice (verruca vulgaris) postihují nejčastěji osoby pod 30 let, nejběžněji se pak vyskytují u osob mezi 5 a 20 lety.

Nejčastěji se jedná o bradavice na rukou, konkrétně na dlaních nebo hřbetech rukou, které vytváří hnědé nebo šedavé hrbolky o velikosti 1 až 10 mm. V momentě, kdy prorostou na povrch kůže, začnou rohovatět a vytvoří se typicky hrubý bradavičnatý vzhled. Právě to láká k jejich škrábání, což vede k rozšíření nemoci kamkoli po těle.

Pravé bradavice bývají nebolestivé (výjimkou je jen jejich výskyt kolem nehtového lůžka, kde mohou bolestivě zarůstat pod nehet) a vyskytují se jak samostatně, tak i ve skupinách.

Plantární bradavice

Plantární bradavice (verruca plantaris) postihují hlavně dospělé jedince. Nejčastěji je najdete jako bradavice na noze, konkrétně na ploskách chodidel, kde je na nohu kladem při chůzi největší tlak. Často je tak objevíte na patě a bříšku chodidla.

Na postiženém místě se objeví ztluštělá kůže, která mívá kruhovitý tvar a je po okraji ohraničená bílým prstencem.

Zpočátku plantární bradavice nebolí, ale jak se rozrůstají do hloubky a zároveň začnou vystupovat nad povrch, stávají se čím dál bolestivější a způsobují diskomfort při chůzi a běhu. Tvrdý výstupek se lidé často snaží seškrábnout, což vede ke krvácení a rozšíření problému do okolních tkání.

Bradavice na nohou mají tu nevýhodu, že se rády shlukují do skupinek a jsou poměrně rezistentní k léčbě.

shutterstock 1041891454

Ploché bradavice

Ploché bradavice (verruca plana) jsou nejběžnější u dětí. Nejčastěji najdete tyto bradavice na hlavě, krku, zápěstí nebo kotnících.

Oproti pravým bradavicím jsou menší, dorůstají do velikosti 1–4 mm. Projevují se formou hladkých růžových puchýřků. Často je najdete ve shlucích desítek až stovek pupínků.

Problémové bývá, když děti svědí a ty si je škrábáním roznesou i na další místa na těle.

Nitkovité bradavice

V místech, kde je kůže tenčí, tedy na obličeji v okolí očí (včetně očních víček) nebo rtů, se mohou objevit nitkovité bradavice (verruca filiformis), které najdete také pod názvem střapcovité bradavice.

Tento typ bradavic se projevuje ve formě drobných, úzkých kožních útvarů, které stopkovitě vystupují nad povrch kůže. Někdy bývají růžové a měkké, jindy mohou na povrchu zrohovatět a ztvrdnout.

Kvůli tomu, že vystupují nad povrch kůže, je snadné je strhnout například během holení. Právě to způsobí, že se snadno rozšíří do okolí a vytvoří větší skupinky.

Genitální bradavice

Do samostatné skupiny pak patří kondylomata známá jako genitální bradavice, které patří mezi nejběžnější pohlavně přenosné nemoci současnosti. Ty se projevují jako menší narůžovělé novotvary, které se ovšem velmi rychle rozrůstají do květákovitých útvarů.

Genitální bradavice se objevují na vnitřní i vnější straně genitálií a v jejich okolí, výjimkou není ale ani výskyt v ústech, na jazyku a v okolí rtů.

Genitální bradavice jsou často bezpříznakové, ale můžou způsobovat i řadu přidružených symptomů, jako jsou problémy s močením, výtok, krvácení nebo silné svědění.

Jak na odstranění bradavic

Někdy si tělo s bradavicemi poradí samo, většinou je ale potřeba mu pomoci zvenčí. Způsobů, jak se zbavit bradavic, existuje mnoho. Od babských rad až po odborné odstranění lékařem. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, mějte na paměti, že na výsledek si musíte chvíli počkat, bradavice jsou dost odolné a jejich léčba je poměrně dlouhodobá záležitost.

Použití lokálních přípravků

Nejběžnější způsob odstranění bradavic je použití konzervativní léčby v podobě lokálních přípravků. Nejčastěji se setkáte s následujícími přípravky pro domácí použití:

  • Masti, krémy a roztoky obsahující kyselinu salicylovou, která při pravidelném používání změkčí napadenou zrohovatělou kůži a bradavice jde pak snadno odstranit. Další účinnou látkou bývá kyselina trichloroctová a mléčná. K léčbě bradavic slouží také fenarová mast s obsahem fenolu.
  • Náplasti na bradavice. Ty zároveň léčí a zabraňují přenášení bradavic na ostatní osoby nebo jiné oblasti těla. Většinou obsahují kyselinu salicylovou nebo trichloroctovou a působí podobně jako masti. S tím rozdílem, že náplast stačí vyměnit co 12 hodin. Náplast navíc vytvoří mechanickou bariéru, která chrání pokožku před vlivy prostředí, stejně jako zabraňuje viru proniknout ven.
  • Pera na odstranění bradavic s obsahem kyselin nabízí jednoduché a rychlé použití díky přesnému aplikátoru. Výhodou je, že stačí aplikace jednou týdně.
  • Lapis (čertův kamínek) je tyčinka na bradavice s obsahem dusičnanu stříbrného, která podporuje hojení napadené kůže.

Kryoterapie

Nejpoužívanější a také jednou z nejúčinnějších metod odstranění bradavic na kůži je v současnosti použití kryoterapie, tedy zmražení napadené kůže tekutým dusíkem. Dříve se terapie prováděla pod dohledem lékaře, dnes si můžete v lékárně zakoupit přípravek na ošetření bradavic kryoterapií i na domácí použití.

Při kryoterapii u lékaře se bradavice zmrazí pomocí tekutého dusíku na teplotu okolo -190 °C, v případě domácího ošetření se používá oxid dusný, který napadenou tkáň zmrazí na nějakých -80 °C. V obou případech se na kůži udělá krátce po aplikaci puchýřek, který během několika dní společně s bradavicí odpadne.

Aplikace probíhá buď bezkontaktně pomocí kryospreje, nebo kontaktně pomocí vatové tyčinky namočené do tekutého dusíku. Obě varianty jsou stejně účinné, jen kontaktní varianta může být problémová z hlediska roznesení infekce do okolí.

Kryoterapie je rychlá, účinná a téměř bezbolestná. Při aplikaci ucítíte jen chlad a lehké štípání. Metoda je proto vhodná i pro odstranění bradavic u dětí.

Ošetření tekutým dusíkem i oxidem dusným je nutné ve většině případů opakovat, aby došlo k úplnému vymizení problému. Vždy záleží na velikosti bradavice.

shutterstock 538991698

Laserové odstranění

Další způsob, jak odstranit bradavice na různých částech těla, je laserové ošetření. To je rychlé a prakticky bezbolestné. Tento zákrok nehradí zdravotní pojišťovna, tak se nejprve informujte, kolik by vás takové ošetření stálo. Někdy stačí jen jedno sezení, ale zejména u větších bradavic je potřeba ošetření několikrát zopakovat.

Při laserovém zákroku se pomocí působení krátkých laserových pulsů bradavice doslova vypaří. Okolní zdravou tkáň laser nijak nepoškodí.

Výhodou laserového ošetření je, že nedochází ke krvácení. Po ošetření vám na kůži zůstane jen malý stroupek, který by se měl zahojit v rámci jednoho týdne.

Odstranění bradavic laserem se doporučuje na silně rezistentní bradavice, kde jiné metody selhaly.

Chirurgické odstranění

Dnes už se ke chirurgickému odstranění bradavic nepřistupuje tak často jako dříve. Zejména odstranění skalpelem se ukázalo být problémové z hlediska rozšíření viru do okolních tkání.

V případě, že se potýkáte s bradavicemi většího rozsahu, je ale chirurgické odstranění nejlepší řešení. Setkat se můžete s odstraněním pomocí kyretáže nebo exkochleační lžičkou, případně vypálením elektrokauterem.

Léčba medikamenty

Zejména u těžkých stavů se přistupuje k léčbě retinoidy. Ty jsou sice účinné, ale mají řadu nežádoucích účinků. Další formou léčby je pak imunoterapie, která spočívá v podávání různých imunomodulátorů. Stejně jako léčba retinoidy zahrnuje i imunoterapie četná omezení.

Babské rady na domácí léčbu bradavic

Hledáte způsob, jak na bradavice vyzrát přírodní cestou? Vyzkoušejte babské rady, které si s nezhoubnými novotvary na kůži poradí také. Pokud ale ani po několika týdnech neuvidíte zlepšení, nebo naopak bude problém horší, zvolte raději jinou metodu.

Babské rady sází na bylinky a přírodní produkty, mezi kterými jsou následující:

  • Vlaštovičník větší, který roste téměř všude jako plevel. Pořídíte ho ve formě tinktury, stejně tak můžete na bradavice rovnou nakapat šťávu, která vytéká z utržené rostliny. Šťáva z vlaštovičníku má sytě oranžovou barvu, kterou z oblečení jen tak nedostanete, tak na to při aplikaci myslete. Vždy ho používejte jen na infikovanou kůži, zdravou kůži by mohl podráždit. A hlavně ho nikdy neužívejte vnitřně, je jedovatý! Vlaštovičník na bradavice aplikujte několikrát denně, dokud nezmizí.
  • Jablečný ocet na bradavice nanášejte několikrát denně pomocí vatové tyčinky, nebo v něm namočte vatový tamponek, který na postižené místo přiložíte, zafixujete pomocí gázy a necháte působit přes noc. Opakujte do vymizení problému.
  • Česnek se v boji s bradavicemi osvědčil díky svým antivirotickým účinkům. Na postižené místo přiložte plátek a nechte působit přes noc, postup opakujte tak dlouho, dokud bradavice nezmizí. Stejně jako česnek můžete použít i cibuli.
  • Propolis na bradavice seženete v surové formě i jako koncentrovanou tinkturu. Obě formy jsou podobně účinné, záleží tedy na vás, jaká forma aplikace je pro vás příjemnější. Účinky byste měli poznat do několika týdnů.

Mezi další babské rady patří použití šťávy z pampelišek, citronová šťáva nebo ricinový olej. I tady platí, že pokud během několika týdnů nezaznamenáte zlepšení, raději zvolte jinou ověřenou metodu.

Homeopatika

Příznivci alternativní medicíny mohou vyzkoušet přípravky na odstranění bradavic na bázi homeopatik. Na trhu najdete více produktů, ideálně se tak poraďte se svým homeopatem nebo lékárníkem.

Kdy raději navštívit lékaře

Pokud se vám bradavice na chodidle, rukách i na jiných částech těla stále vracejí a domácí léčba nezabírá, navštivte svého obvodního lékaře, nebo se rovnou objednejte k dermatologovi, který zhodnotí vaši situaci a zvolí vhodnou léčbu.

Stejně tak by vás lékař měl vidět, pokud je bradavice bolestivá, rychle se zvětšuje, nebo mění barvu. Doma nezůstávejte ani když se objeví začervenání, výtok nebo zvýšená teplota.

Dermatologa navštivte také v případě, že si nejste jistí, jestli se jedná opravdu o bradavici. Bradavice je snadné zaměnit za jiné kožní novotvary, jako jsou například fibromy, kuří oka nebo stařecké bradavice, které vyžadují ošetření jiným způsobem.

Jak na prevenci vzniku bradavic

Jednodušší než řešit léčbu bradavice, je lepší přijmout taková opatření, abyste nákazu virem co nejvíc minimalizovali.

Co tedy (ne) dělat?

  • Myjte si pravidelně a důkladně ruce.
  • Do bazénů a společných sprch noste vlastní pantofle.
  • Nepůjčujte si od nikoho toaletní potřeby, ručník, boty nebo přezůvky.
  • Drobná poranění na rukou a na nohou vždy vydezinfikujte.
  • Jezte vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, abyste podpořili obranyschopnost organismu. Imunitu také posílí doplňky stravy s echinaceou nebo hlívou ústřičnou.

Pokud se vám bradavice na těle přeci jen objeví, řešte to co nejdříve. Čím delší čas ji necháte bez zásahu, tím víc se v těle rozroste a její odstranění bude zdlouhavější.

Magda Petříčková
Magda Petříčková
Jsem freelance copywriterka, vášnivá čtenářka, pěstitelka rostlin a milovnice útulkových psů. Svými texty usnadňuji život čtenářům v řadě odvětví – od těch, ke kterým můžu přidat osobní zkušenost, až po ta, kde dané téma projedu skrz na skrz důkladnou rešerší, abyste vy už nemuseli. Když nejsem u klávesnice, toulám se přírodou, opakovaně hledám něco dobrého v lednici, i když tam nebylo nic ani poprvé, nebo čtu chytré knížky i brak.

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here