Losos je velmi chutná a zdravá ryba, kterou lze připravit různými způsoby. Může se připravovat na oleji, másle nebo bez použití tuku. V následujících řádcích se dgozvíte, jak vybrat nejčerstvějšího lososa a jak ho nejvhodněji zpracovat. Připravili jsme pro vás recepty, jak rybu připravit na pánvi, v troubě a na grilu.
Tipy před přípravou
Jak si vybrat čerstvého lososa v obchodě? Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vybrat chutného lososa.
Zkontrolujte barvu
Čerstvý losos z farmy by měl mít jemně růžovou barvu. Divoký losos by měl být tmavě růžový. Nikdy nekupujte ryby, které mají nahnědlé části nebo šedé skvrny. To je známka toho, že nejsou čerstvé.
Přičichněte si
Vůně čerstvého lososa připomíná vůni oceánu. Čerstvý losos by neměl být štiplavě cítit rybinou. Proto hledejte lososa s čistou a svěží vůní.
Pozor na uměle obarveného lososa
Existují společnosti, které přidávají do krmiva pro lososy barviva, aby byli pro spotřebitele atraktivnější. Mnoho lososů chovaných na farmách má ve skutečnosti šedavé maso, protože nejsou krmeni kvalitní stravou.
Náš tip: Pořádně si přečtěte etiketu na výrobku, a pokud je na ní uvedeno, že ryba byla obarvena, nekupujte ji.
Jakého lososa si vybrat?
Volně žijící nebo chované
Na trhu si můžete vybrat divokého nebo chovaného lososa. Chované ryby mají obvykle jemnější chuť, protože jsou tučnější.
Divoký losos bývá o něco dražší, ale obsahuje méně tuku a více minerálních látek (železo, zinek). Poznáte jej podle narůžovělé barvy. Oba druhy těchto ryb jsou chutné a zdravé.
S kůží nebo bez ní?
Doporučujeme zvolit lososa s kůží. Pokud si na internetu vyhledáte recepty, většina z nich doporučuje tento typ. Důvodem je to, že kůže znamená, že si losos zachovává více chuti a lépe se griluje. Kůže lososa obsahuje také mnoho minerálů, živin a zdravých tuků.
Proč jíst lososa?
Má vysoký obsah živin
Ryby jsou obecně považovány za velmi zdravou potravinu. Obsahují velké množství minerálů a zdravých tuků, zejména vitaminu B12 a omega 3.
Je prospěšný pro vlasy, pokožku a nehty
Kromě toho, že skvěle chutná, obsahuje také velké množství vitamínů, minerálů, bílkovin a zdravých tuků. Jeho konzumací podporujeme své zdraví a také krásu. Zdravé tuky a minerály obsažené v lososu vyživují naše vlasy, pokožku a nehty.
Je považován za superpotravinu
Losos je dokonce považován za tzv. superpotravinu. Obsahuje nejen výše uvedené živiny, ale je také plný antioxidantů, jako je selen, zinek a fosfor. Antioxidanty pomáhají odstraňovat škodlivé látky z našeho těla a posilují imunitu.
Recepty na přípravu lososa
Losos na pánvi
Existuje mnoho způsobů přípravy lososa smaženého na pánvi, ale my jsme pro vás vybrali ten nejlepší recept. Losos na pánvi s citronovou šťávou je velmi jednoduchý a rychlý. Nejprve si však musíte připravit potřebné ingredience.
Co budete potřebovat:
- 2 filety z lososa s kůží
- 2 lžíce citronové šťávy
- 50 g másla
- 2 stroužky česneku
- olivový olej
- petržel
- sůl a pepř
Postup:
Nejméně 30 minut před přípravou vyjměte filety lososa z lednice, aby měly pokojovou teplotu. Po vychladnutí je osušte papírovou utěrkou, abyste se zbavili přebytečné vody. Poté filety osolte a opepřete a z obou stran je pokapejte citronovou šťávou.
Vyndejte velkou pánev s nepřilnavým povrchem. Postavte ji na sporák a zahřejte na středně vysokou teplotu. Přidejte olivový olej a počkejte, až se zahřeje.
Poté na pánev položte předem připraveného lososa. Lososa opečte na pánvi z obou stran. Začněte na straně s kůží a až bude křupavá, otočte.
Poté přidejte máslo, česnek, nasekanou petrželku a citronovou šťávu. Může trvat 2 až 3 minuty, než se máslo rozpustí. Pak omáčku promíchejte, aby se chutě spojily. Losos na pánvi by měl být upečený dozlatova.
Náš tip: Takto osmaženého lososa s citronovou šťávou lze podávat s jakýmkoli pyré nebo se zeleninovým salátem.
Naše tipy pro přípravu lososa
- Při přípravě používejte kvalitní nepřilnavou pánev. Ušetří vám to spoustu nervů a losos smažený na pánvi bude mnohem chutnější.
- Pokud chcete trochu experimentovat, můžete přidat 4 lžíce bílého vína.
- Při vaření používejte čerstvou petržel, ne sušenou.
- Pokud nechcete, aby se losos na pánvi připravoval na másle, použijte pouze olivový olej.
Losos v troubě
Toto je recept na rychlý a velmi chutný oběd. Stačí připravit potřebné ingredience, dát je na plech a vložit do trouby. Mezitím ukliďte kuchyň a máte hotovo.
Co budete potřebovat:
- olivový olej
- sůl a pepř
- 4 filety z lososa bez kůže
- brambory
- 2 lžíce mletého česneku
- čerstvá petržel
- 3 lžíce citronové šťávy
- 80 g másla
- 3 svazky chřestu
- plátky citronu na ozdobu
Postup:
Začněte předehřátím trouby na 200 °C.
Připravte si velký plech s okrajem, na který vložte nakrájené brambory, olej, ½ lžíce prolisovaného česneku, sůl a pepř podle chuti. Všechny ingredience rovnoměrně rozprostřete na plech.
Plech vložte do předehřáté trouby a pečte asi 10 minut, dokud brambory nezačnou měknout.
Lososa potřete z každé strany mletým česnekem a petrželkou. Vyjměte plech a přesuňte brambory na jednu stranu plechu.
Na volné místo na plechu položte ochuceného lososa a přidejte chřest. Citronovou šťávu smíchejte s rozpuštěným máslem a omáčkou přelijte chřest a lososa. Nakonec vše osolte a opepřete.
Vraťte plech do trouby a pokračujte v pečení. Losos by se měl v troubě péct asi 10 minut.
TIP: Nezapomeňte troubu udržovat v čistotě, aby spáleniny z minulých pokusů neovlivnily výslednou chuť pečené ryby. Čištění trouby je tak po každém pečení základ.
Grilovaný losos s česnekem a bylinkami
Tento recept je ideální pro každou grilovací party. Zaručujeme, že bude chutnat celé vaší rodině i vašim přátelům.
Jak horký by měl být gril pro přípravu lososa? Před grilováním lososa je třeba zahřát zahradní gril na středně vysokou teplotu 375 až 400 °C. Při této teplotě se ryba krásně propeče a zároveň si zachová svou šťavnatost. Tím zabráníte převaření.
Co budete potřebovat:
- 4 filety z lososa s kůží
- olivový olej
- 4 polévkové lžíce medu
- 4 lžíce sójové omáčky
- 2 lžičky citronové šťávy
- 2 lžičky nasekané čerstvé petrželky
- 2 lžičky čerstvého tymiánu
- sůl a pepř
- 2 stroužky česneku
- plátky citronu na podávání
TIP: Výraznou chuť lososu dodá i medvědí česnek.
Postup:
Pro přípravu marinády si vyberte větší mísu a přidejte olivový olej, sójovou omáčku, citronovou šťávu, med, tymián, petrželku, drcený česnek, sůl a pepř podle chuti. Vše promíchejte, aby se ingredience spojily.
Dvě polévkové lžíce marinády si nechte na později. Použijete ji při grilování lososa. Lososa přidejte do mísy s marinádou. Důležité je, aby byla zcela ponořená v marinádě.
Lososa nechte v marinádě odležet ideálně 5 hodin, ale můžete ho nechat i déle.
Před grilováním lososa vyjměte z marinády a odstraňte z něj zbytky česneku a bylinek. Ty by se mohly při grilování spálit.
Předehřejte venkovní gril na střední teplotu. Když je gril rozpálený, přidejte lososa a grilujte asi 6 minut. Lososa začněte grilovat na straně s kůží a poté ho otočte.
Těsně před koncem grilování potřete rybu zbylou marinádou, kterou jste si předtím odložili stranou. Po podlití marinádou nechte lososa ještě asi 2 minuty péct a podávejte s plátky citronu. Ideální přílohou je grilovaná zelenina nebo čerstvě upečený chléb.