Léto se sice zdá ještě poněkud vzdálené, nic ale nebrání tomu, abychom se na letní sezónu začali připravovat. Co takhle vyndat gril ze skříně, kůlny nebo zahradního domku, vyčistit ho a nastartovat na další sezónu? Znáte to. Kdo je připraven, není zaskočen a v tomto případě třeba bude mezi prvními, kdo si letos něco dobrého ugriluje.
I gril potřebuje správnou péči
Zatímco o sebe pečujeme a hlídáme si, co jíme, jak dlouho spíme, zda se hýbeme a máme dostatek potřebných vitamínů a minerálů, u věcí naše péče často pokulhává. I když ten, kdo má vlastní vozidlo nám asi bude odporovat, protože jemu jistě tu potřebnou péči věnuje. Nejen my a auto jsme na ní závislí, bez vhodné údržby se neobejde ani gril. Tak jak na to a bez čeho se neobejdete?
Tip číslo jedna: Pořiďte si správné vybavení
Asi nejdůležitější je čistící kartáč na grilovací rošt, který je na trhu dostupný hned v několika variantách. Liší se nejen materiálem, ale i délkou a tvarem. Hodit se mohou i houbičky na gril a pečící rošty, chybět nesmí grilovací rukavice, špachtle, čistící prostředek na grily, utěrka z mikrovlákna, odkapávací misky a ochranné obaly na gril.
TIP: Co dalšího je třeba připravit, než nastane grilovací sezóna? Začtěte se do našeho článku Jak připravit terasu na sezónu.
Tip číslo dva: Základem grilování je čistý rošt
Kdo by taky položil maso nebo sýr na gril, na kterém ulpěly zbytky z minulého grilování? Ideální je čistit mřížku už v průběhu grilování, dřív, než na rošt vložíme jiný pokrm. Tím se vyvarujete přenesení chutí a maso bude chutnat jako maso, zelenina jako zelenina.
Rošt ale očistěte i po grilování. Nejprve ho nechte několik minut běžet na vysoký výkon, aby se tuky a nečistoty zachycené na roštu vysušily. Pak gril otevřete a očistěte rošt z vrchní strany. Jakmile to budete mít, navlékněte si grilovací rukavice, rošt otočte a očistěte z druhé strany. Gril nechte pořádně vychladnout.
Víte, že k čištění roštů se vám bude hodit ocelový kartáč nebo ocelová houbička?
Tip číslo tři: Vyčistěte popelník
Máte gril na dřevěné uhlí? Pak je třeba taky vysypat popel, který vzniká hořením a je důležité ho po každém grilování odstranit. Dost možná vám kousek klobásy, masa nebo zeleniny do popela spadla a že by tam měla zůstat do dalšího grilování? To jistě nechcete.
Tip číslo čtyři: Gril je třeba odmastit
Tak schválně. Co si nejčastěji na grilu připravujete? Maso? Klobásy? Párky? Sýr? Z toho všeho může odkapávat omastek, který se na grilu uchytí a nevypadá vůbec dobře. Jednou za čas je třeba gril odmastit za pomoci speciálních přípravků, které stačí nastříkat, nechat několik minut působit a pak jen spláchnout vodou.
Máte na grilu větší nános omastku, kterého se jen tak nejde zbavit? Vezměte na ně plastovou špachtli, kterou je odstraníte i bez toho, abyste poškodili stěny grilovací vany.
Tip číslo pět: Očistěte i vnější plášť
Přece se nechcete koukat na špinavý, zaprášený gril. A co na něm teprve připravovat jídlo? Na čištění vnějšího pláště budete potřebovat utěrku a mýdlovou vodu nebo vhodný čistič k tomu určený. Pořídit si můžete i ochranný obal, který gril ochrání jak před prachem, tak i před nepřízní počasí.
Tip číslo šest: Péče se liší i druhem grilu
Každý typ grilu vyžaduje jinou péči. Co jednomu udělá dobře, jinému nesvědčí a naopak.
Jak se starat o elektrický gril?
Elektrické grily se snadno používají, můžete si díky nim nějakou tu pochoutku z grilu připravit klidně i v zimě v kuchyni nebo na terase. Snadno se s nimi manipuluje, výsledek je dokonalý. I elektrický gril ale potřebuje odstranit zbytky jídla a mastnotu z roštu. Jen tak vám bude sloužit dlouhé roky.
Víte, že elektrické grily bývají rozměrově menší, to ale nesnižuje jejich potřebu správné péče? Stěny grilovací vany je třeba čistit častěji než třeba u grilů na dřevěné uhlí nebo plynových grilů. Stačí na to plastová špachtle a jarový roztok.
Jak pečovat o plynový gril?
Plynové grily získávají v posledních letech na oblibě, slibují totiž zdravější grilování než grily na dřevěné uhlí. Po každém grilování spalte zbytky jídla a tuku tak, že gril zhruba na 15 minut rozpálíte na vysokou teplotu.
Rošty čistěte po každém grilování, nezapomínejte ani na flavorizéry, na které kape šťáva a tuk a propůjčují tak masu jedinečnou chuť a vůni. Po vypálení grilu stačí zbytky z flavonizérů otřít papírovou utěrkou nebo hadříkem.
Víte, že tuk je třeba odstranit i z grilovací vany a deflektorů? Péči si zaslouží i trubky hořáků, na které ale nesmíte použít stejný kartáč, kterým jste čistili rošty. Připravte si na to kartáč s nerezovými štětinami nebo sadu na čištění hořáků.
Jakou péči věnovat grilu na dřevěné uhlí?
Kouzlu grilu na dřevěné uhlí propadl nejeden z nás. Abyste maso a další dobroty ogrilovali správně, je třeba postarat se o správné proudění vzduchu. Toho ale nedosáhnete, když bude gril pod roštem plný popela. Ten nezapomeňte odstranit ani z popelníku pod grilem. Ale pozor! Popel vysypte až tehdy, kdy je gril studený.
Tip číslo sedm: Ochraňte gril před vlivy počasí
Kdo z nás používá gril každý den? Moc nás jistě není, navíc i během dne může začít pršet nebo foukat vítr, grilu nesvědčí ani přímé sluníčko. Chraňte svůj poklad před vlivy počasí, schovejte ho pod ochranný obal na gril nebo nějaký přístřešek.