Recept na šťavnaté masové kuličky. Zn. Jednoduše!
R

Stejně jako guláš nebo zelňačka nabízejí masové kuličky mnoho způsobů přípravy. Z tohoto důvodu nelze s jistotou říci, který je nejlepší. Každému může vyhovovat něco jiného. V každém případě se však můžete od obecného receptu odchýlit. Pokud jde o přípravu šťavnatých masových koulí, vyzkoušejte následující postup.

Recept na přípravu masových kuliček

Kuličky by měly být nejen šťavnaté, ale také křupavé na povrchu a dobře propečené uvnitř. To vám potvrdí každý, kdo je někdy vyráběl. Kromě toho je důležitým předpokladem také to, aby držely tvar a nebyly příliš nasáklé olejem. Toho všeho můžete dosáhnout, když vyzkoušíte náš recept. A hlavně se vyhnete rozmočeným a mastným masovým koulím na povrchu.

shutterstock 612092117
Zdroj: shutterstock.com

Je dobré vědět na začátek…

Placičky připravujeme z mletého masa. Maso si můžete koupit již namleté, ale z vlastní zkušenosti můžeme jen potvrdit, že není nad to namlít si vlastní maso – nejlépe domácí. Pokud tedy máte tu možnost, jděte do toho!

TIP: Vyplatí se pořídit mlýnek na maso? Sepsali jsme vám tipy a triky v článku tady.

Na karbanátky můžete použít prakticky jakékoli maso – vepřové, hovězí, kuřecí, zvěřinu atd. Pokud však chcete, aby byly opravdu šťavnaté, je nejlepší kombinovat vepřové maso s hovězím nebo zvěřinou v poměru 1:1. A nebojte se pracovat i s trochu prorostlým nebo tučnějším masem. Tím se vyhnete příliš suchým karbanátkům.

Další důležitou součástí šťavnatého výsledku je chleba. Spočítejte si, že na 2 kg masa budete potřebovat asi 4 krajíce starého suchého chleba. Kromě toho budete potřebovat asi 6 až 8 vajec, strouhanku, cibuli, česnek a koření, jako je sůl, mletý černý pepř a mletá červená paprika.

Co budete potřebovat:

Na přípravu přibližně 30 koulí budete potřebovat následující ingredience:

2 kg mletého masa (1 kg masa vystačí asi na 15 kuliček)
4 plátky starého suchého chleba
6 až 8 vajec
100 g strouhanky
1 cibule
5 stroužků česneku
1 polévková lžíce soli
1 lžička mletého černého pepře
1 lžička mleté červené papriky
sádlo / olej

shutterstock 553637371
Zdroj: shutterstock.com

Postup:

Tajemství úspěchu šťavnatých kuliček spočívá v několika jednoduchých tricích. Snad nejdůležitější je příprava chleba.

  1. Příprava mletého masa
    Předpokládejme, že jste se řídili našimi radami a pořídili si kvalitní maso z domácího chovu, případně od řezníka. Namelte ho doma na hustotu, která vám vyhovuje, a můžete se pustit do dalších fází přípravy.
  2. Namočte starý suchý chléb
    Plátky starého suchého chleba předem namočte do mléka, aby co nejvíce změkly. Lze použít i vodu, ale mléko dodá kuličkám lepší chuť.
shutterstock 619984709
Zdroj: shutterstock.com
  1. Příprava cibule a česneku
    Než začnete připravovat nádivku, připravte si cibuli a česnek. Cibuli doporučujeme nakrájet na malé kousky, česnek můžete jednoduše rozmačkat.
  2. Přidejte vejce, strouhanku a koření.
    Smíchejte maso, chléb, cibuli a česnek v jedné velké míse a přidejte rozšlehaná vejce a trochu strouhanky. Ujistěte se, že je celá směs dobře spojená. A nezapomeňte na dochucovadla, jejichž množství jsme uvedli výše pouze jako orientační. Nebojte se je dochutit podle vlastních preferencí. Můžete přidat například kmín, majoránku, jarní cibulku, pažitku nebo petrželku.
  3. Vytvarujte kuličky
    Ze směsi vytvarujte kuličky. Abyste zbytečně neplýtvali máslem nebo olejem nebo aby se nerozmočily, připravte je malé. Čas od času je můžete položit na pečicí papír nebo na plech.
shutterstock 1107636218
Zdroj: shutterstock.com
  1. Obalte placičky ve strouhance.
    Tento bod v žádném případě nevynechávejte. Jinak budou kuličky mastné, nasáklé sádlem nebo olejem. Obalení ve strouhance tomu zabrání.
  2. Smažení/pečení
    Samotnou přípravu lze provést dvěma způsoby. Můžete je buď smažit na klasické pánvi, nebo péct v troubě na plechu. Pokud se chystáte kuličky smažit, snažte se, aby byly během několika minut zlatavě hnědé. Pokud je však budete připravovat v troubě, bude jejich příprava trvat asi 60 minut při teplotě 180 stupňů Celsia.

Je to opravdu jednoduché. Takové šťavnaté lívance si můžete připravit například ve své zahradní kuchyni. Užijte si to!

Praktické tipy pro přípravu masových kuliček

Přestože jsme zásady obecného receptu úspěšně zvládli, zbývá nám ještě několik praktických rad pro přípravu:

  1. Přidejte nastrouhaný brambor pro lepší lepivost
    Pokud se vám zdá, že bramborová kaše špatně drží, nemusíte plýtvat dalšími vejci ani přidávat více strouhanky. Zkuste místo toho přidat nastrouhaný brambor.
  2. Nahraďte část masa mrkví.
    Pokud byste chtěli připravit takříkajíc dietnější lívance, doporučujeme část masa nahradit nastrouhanou mrkví. Záleží na vás, zda nahradíte 1/4, 1/3 nebo dokonce 1/2 z celkového množství masa. Recept na mrkvové kuličky však rozhodně stojí za vyzkoušení.
shutterstock 1928273300
Zdroj: shutterstock.com
  1. Hotové kuličky otřete kuchyňskými utěrkami.
    Pro někoho je to samozřejmost, pro jiného ne. Pro nás to však není jinak. Aby příliš nenasákly máslem/olejem a nepromokly na povrchu, otírejte je kuchyňskými utěrkami. Díky tomu budou šťavnaté a zároveň křupavé. To se samozřejmě týká smažených kuliček, ne těch pečených v troubě.
  2. Na zapečené kuličky přidejte strouhaný sýr.
    Pokud byste chtěli zapečené kuličky nějak vylepšit, můžete k tomu využít strouhaný sýr. Stačí jej přidat jen několik minut před koncem pečení, aby se lehce rozpustil.
shutterstock 365690555
Zdroj: shutterstock.com
  1. Podávejte s bramborami na různé způsoby
    I když jsme toho názoru, že „sto lidí, sto chutí“, pokud jde o jídlo, myslíme si, že kuličky nejlépe vyniknou s bramborami na různé způsoby. Vařené brambory jsou jistě klasika, ale chybu neuděláte ani s bramborovou kaší nebo kroketami. Naopak, jen si zpestříte jídelníček.

Náš tip: Pokud se rozhodnete pro bramborovou kaši, zkuste přidat například mrkev nebo hokkaido. Mrkvové nebo hokkaido pyré je velmi chutné a v kombinaci s kuličkami vytvoří fantastický pokrm.

shutterstock 602957888
Zdroj: shutterstock.com
  1. Ke kuličkám podávejte cibuli a hořčici.
    Upřímně, kdo by neznal klasické čevapčiči s cibulí a hořčicí? Vězte, že jemně nakrájená cibule s hořčicí je dokonalou přílohou nejen k čevapčiči, ale i ke koulím.

TIP: Ke kuličkám si dejte smaženou cibulku se smaženými houbami.
Věřte tomu nebo ne, ale tato kombinace je opravdu vynikající. Někteří lidé sice nemají rádi syrovou cibuli v karbanátcích, ale zaručujeme vám, že pokud ji osmažíte a přidáte smažené houby, budete si na nich náramně pochutnávat.

shutterstock 618149057
Zdroj: shutterstock.com

Nemusí se jednat jen o kuličky z masa

Pokud jde o to, jak připravit šťavnaté kuličky, můžete se realizovat opravdu mnoha způsoby. A přestože je hlavní surovinou pro jejich přípravu mleté maso, můžete ho také nahradit – buď částečně (jako ve výše uvedeném případě strouhanou mrkví), nebo zcela. Pokud se rozhodnete pro plnohodnotnou náhražku masa, budou vaše karbanátky poživatelné i během půstu, a to i pro vegetariány. Na závěr proto přidáváme několik tipů, pro jaké druhy se můžete rozhodnout:

  • zeleninové kuličky
  • brokolicové kuličky
  • cuketové kuličky
  • kapustové kuličky
  • květákové kuličky
  • čočkové kuličky
  • cizrnové kuličky
  • kuličky z červené řepy
  • mrkvové kuličky
  • bramborové kuličky
  • dýňové kuličky
shutterstock 168526721
Zdroj: shutterstock.com

Pokud jde o alternativy ke šťavnatým masovým kuličkám, můžete vyzkoušet například kuličky s krůtím, kuřecím, rybím nebo tuňákovým masem. Ať už se nakonec rozhodnete pro kteroukoli z nich, přejeme vám dobrou chuť!

Nové články

Podobné články

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here