Sklenička se šampusem, možná i s jednou či dvěma jahodami, odložená na lemu vířivky. Tichá hudba z dálky, kterou ruší pouze šumění bublinek ve vířivce. Tak tomuto stylu relaxování odolá opravdu jenom málo kdo. Není se ostatně čemu divit. Žijeme v uspěchané době, kdy se od nás očekává být perfektní za každé situace – zvládat domácnost, ale zároveň si budovat kariéru. Stres pak na sebe nenechá dlouho čekat.
Pobyty ve wellness centrech jsou velice příjemné a vhodným způsobem relaxace od každodenního stresu. Navíc saunování je i zdraví prospěšné pro náš organismus. Nicméně nemůžeme tady trávit každý den – zaskočit si do vířivky nebo sauny po práci. Ale co si pořídit vlastní privátní vířivku domů? Neděláme si z vás srandu, i do bytu je dnes možné si zabudovat vířivku nebo vanu s masážními tryskami.
Specifika vířivek v bytě
Samozřejmě, že do domu se vám bude vířivka instalovat snáze. Můžete si zvolit větší rozměry a pravděpodobně nebudete pracně řešit její umístění v interiéru. Navíc můžete zvolit i levnější nafukovací vířivku, kterou je možné přemisťovat. V případě bytů je potřeba myslet na několik věcí a pečlivě hledat místo, kam vanu zabudujete.
Do bytu si pořizujte jen modely, u kterých se počítá, že budou umísťovány do obytných domů na patro. Musí totiž počítat s plošným zatížením. To by v tomto případě nemělo přesáhnout 500 kg na metr čtvereční. Její rozměry by neměly majitele omezovat. Vana o délce 2 metry a šířce 1,5 metru už bude dostatečně komfortní pro pár. Vejdete se tam i tři, takže ani vaše děti nebudou o zábavu ochuzeni.
Kam s vanou v bytě?
Máte už vybraný model a zrovna přemýšlíte, kam byste ho v interiéru zabudovali? Jako nejvhodnějšími se ukazují prostory na balkónech, lodžiích nebo střešních terasách. S jejich zabudováním sem nebývá žádný problém. Nemusíte se bát ani špatného počasí, vždyť voda ve vířivce je teplá.
Bohužel žádný balkón ani jemu podobný prostor nevlastníte? Nevadí, pouze budete muset více improvizovat. Vířivá vana se dá zabudovat do koupelny místo normální, akorát budete muset provést rekonstrukci jádra.
Vyhýbat se nemusíte ani vstupní hale, pokud ji máte v bytě, nebo umístění vany do některého z pokojů. Výhoda vířivých van spočívá v tom, že ji nemusíte mít neustále zapojenou v elektrice. Vystačíte si s běžným napájením na 230 V, které máte v každé zásuvce. Tedy i té pokojové.
Bezpečnost nade vše
Pokud jste museli sáhnout po řešení vířivky v pokoji nebo hale, myslete na bezpečnost. Vířivá vana v interiéru přináší jistá rizika, přece jen tu máte “poletující” vodu. Proto by její součástí měla být tzv. hydrodistribuční soustava, která obsahuje systém stavítek. K čemu jsou stavítka dobrá? Jak už z jejich názvy vyplývá, dokáží v případě nehody odpojit konkrétní část vany z provozu.
Vanu byste neměli umísťovat přímo u stěny pokoje. Je potřeba mít přístup ke všem stranám. Doporučuje se minimální vzdálenost 40 centimetrů od všech okolních stěn.
Myslete i na bezpečnost v nejbližším okolí vířivky. Přece jenom se určité množství vody dostane i mimo samotnou vanu. Jestli to váš interiér umožňuje, zabudujte do podlahy výpust, která dokáže zachytit alespoň 50 litrů za minutu. Okolí vany by mělo být vykachličkované. Přesto ale hrozí riziko uklouznutí na mokrém povrchu. Myslete na to zejména u malých dětí.