Radujete se, že konečně bydlíte ve vlastním bytě. Konec je privátům, bydlení po podnájmech, u rodičů nebo s kamarády. Ale váš byt není zrovna z těch největších. Nemusíte se bát, že vám brzy dojdou úložné prostory nebo se tady budete po pár týdnech cítit jako lvi zavření v kleci. Stačí před prvotní rekonstrukcí myslet na několik triků a váš malý byt “opticky přifouknout”. Tento článek vám dodá hned několik vychytávek, jak na to můžete jít.
Nezdá se to, ale i dveře vám v bytě zabírají nějaké místo. I v případě, že je nezavíráte, pořád musíte mít vyhraněný prostor, co kdybyste je náhodou chtěli zavřít. Tento problém vám pomohou vyřešit posuvné dveře.
Na trhu existuje několik variant, jak mohou být posuvné dveře v domácnostech řešeny. První je instalace do pouzdra. Dveře se budou zasouvat do předem připraveného a zazděného pouzdra ve stěně. Druhým řešením je pak montáž na stěnu. V tomto případě jsou dveře umístěné na stěně, tj. jsou zvenku a nezasouvají se do zděného pouzdra. Ocení zejména ti z vás, kteří z nějakého důvodu nesmíte zasahovat do stavby příček a stěn.
Rozdělte prostor na více menších
Jestli žijete v 1+1 nebo 1+kk uvítáte vymoženosti typu paravan, sádrokartonová příčka nebo grafosklo. Ve všech případech oddělíte například propojenou kuchyň s obývacím pokojem na dvě části. Výhoda paravanu je v jeho mobilitě a možnosti si zvolit barevný motiv včetně materiálu, ze kterého je zhotoven. Grafosklo představují dvě skleněné desky, mezi kterými je vsunuta fólie s nějakou grafikou. Všechno je tepelně “zapečetěno” k sobě. Zvolte si například fotky z dovolených a vneste letní náladu do vašeho bydlení.
Optické triky pro větší místnost
Oprašte znalosti z fyziky a využijte je konečně i v praxi – ve své malé ložnici nebo obývacím pokoji. Zrcadla vám místnost opticky zvětší. Pořiďte si například šatní skříň se zrcadlovou stěnou. Ani výmalbou pokoje na světlou barvu nešlápnete z bláta do louže. Zdaleka nemusíte zůstávat pouze u standardní bílé barvy. Zdi i strop můžete natřít například na světle žlutou nebo zelenkavou.
V závěru nezapomeňte ani na vhodné osvětlení. Mimo hlavní svítidla na stropě pokoje mějte například i nějakou tu bodovku nebo lampičku ke gauči či křeslu. Výsledný dojem bude prozářenější a nebudete mít pocit, že žijete v kobce.
Pohrajte si s nábytkem
Vcelku logicky zní rada, že do malých prostorů nebude nejvhodnější umísťovat mohutný a vysoký jednolitý nábytek. Ve vašem případě je lepším řešením vsadit na policový systém. Například v obývacím pokoji umístěte pod televizní set nízkou stěnu a následně kolem dokola po stranách přivrtejte poličky. Ty umístěte v několika řadách nad sebou.
Dalším řešením úložných prostorů je zaplnit nevyužité místo, které se nachází těsně u stropu vašich místností. I zde nad horním rámem dveří může viset nějaká ta police nebo malá šatní skříňka. Avšak nesmíte si zapomenout pořídit i schody, abyste se pro své věci nahoru dostali.
Zajímavým řešením problému s úložným prostorem pro oblečení jsou vakuové pytle. Naplníte, poté vysavačem vysajete přebytečný vzduch a hned se vám vak smrskne o více než polovinu. Turisté je využívají na dlouhé treky s batohem.