Přemýšlíte-li nad novou podlahou v průmyslové či výrobně hale, v garážích či například na chodbách, měli byste vědět několik důležitých skutečností a výhod, které s sebou epoxidové podlahy přinášejí. Proč jsou tou nejvhodnější volbou a jaký je obvykle postup práce při jejich realizaci?
Kam se epoxidové podlahy hodí?
Epoxidové podlahy můžeme rozdělit na dvě skupiny. Jsou buď lité, tedy samonivelační, anebo stěrkové neboli vrstvené. Lité epoxidové podlahy se hodí zejména na místa, u nichž je kladem důraz na vysokou mechanickou a chemickou odolnost, nebo na místa, na nichž je nutné udržovat podlahu neustále čistou, a která musí být snadno udržovatelná. Své využití najdou především v kuchyních, koupelnách nebo například garážích, v interiérech administrativních budov, v technických místnostech, ve sklepních či půdních prostorách.
Jaké jsou jejich hlavní vlastnosti?
- oděruvzdornost
- odolnost proti průsaku vody
- odolnost vůči solím, louhům, kyselinám či velmi agresivním čisticím prostředkům
Dalších nespornou výhodou epoxidových podlah je rovněž to, že mohou být lesklé, pololesklé či matné a také v mnoha barevných odstínech a barevných kombinacích. Taktéž se realizují protiskluzové epoxidové podlahy či podlahy s 3D efekty.
Jak se při vylívání epoxidových podlah postupuje?
- Nejprve je nutné zabezpečit rovinatost a bezprašnost povrchu. Je zapotřebí odstranit všechny nežádoucí, tedy nepevné a uvolněné předměty z podlahy nebo případnou mastnotu. Podklad musí být suchý a nosný.
- Následně se aplikuje penetrační pryskyřice, která musí patnáct až dvacet hodin vyzrávat.
- Poté se provádí pokládka vlastní samonivelační vrstvy. Ta se rozlije a roztáhne do stran s pomocí zubového nerezového hladítka, aby vrstva získala požadovanou tloušťku.
- Dalším nutným krokem, který se nesmí vynechat, je odvzdušnění, které se provede pomocí zubového nebo bublinového válečku.
- V případě protiskluzové úpravy se provádí vsyp křemičitého písku a následně se uzavře vrchní epoxidovou UV stabilní pryskyřicí.
Veškeré epoxidové nátěry je zapotřebí realizovat přesně podle doporučení výrobce. Epoxidové nátěry bývají dodávány v jednotlivých složkách a v přesném mísícím poměru. Je nutné mísit podle návodu, pomalu běžícím míchadlem, dokud nevznikne homogenní hmota. Obvyklá doma mísení činí tři minuty, ale může to být i více. Dobu zpracovatelnosti zase ovlivňuje teplota. Spotřebu materiálu ovlivňuje tloušťka vrstvy. Druhý nátěr se vždycky provádí příčně k předchozímu nátěru. Mezi nátěry je také nutné zachovat předepsanou dobu zasychání. Může se také stát, že bude zapotřebí postup ještě několikrát zopakovat a to kvůli předpokládanému zatížení. V praxi se rovněž stává, že kvůli chemikáliím dochází k optickému zabarvení, které však nemá žádný vliv na technickou funkci povrchu.
Péče o epoxidové podlahy
Rozdělujeme ji na běžnou denní údržbu, kterou lze realizovat svépomocí běžně dostupnými čisticími prostředky na podlahy, a hlubší údržbu, jíž musí provádět profesionálové, jelikož je k tomuto druhu čištění zapotřebí složitých a odborných procesů.
Pro běžné čištění epoxidové podlahy postačí obyčejný vysavač a mop na vytírání. Pokud se na podlaze vyskytují zaschlé nečistoty, které neodstraní vysavač ani mop, lze použít PU čistič. Na velké plochy používáme mycí automat se středně tvrdým kartáčem či speciálním padem. Diamantový lešticí pad můžete použít k zalešťování jemných škrábanců.
K odstranění intenzivní špíny, kterou nelze vyčistit ručně ani strojem, používáme roztok PU čističe a vody v takové koncentraci, která odpovídá stupni znečištění podlahy. Po nanesení roztoku na podlahu je nutné vyčkat pět až deset minut. Následně se povrch očistí jednokotoučovým strojem. Uvolněné nečistoty se vysají vysavačem na vodu a nakonec se podlaha vytře běžným způsobem.
Co je sprejová metoda čištění?
K čištění epoxidové podlahy je možné použít i sprejovou metodu. K ní se používá PU čistič zředěný s vodou, nejčastěji v poměru k 1:50 či 1:200. Roztokem se podlaha posprejuje a čistí se jednokotoučovým strojem. Aby podlaha vydržela co nejdéle a udržovala si stále stejný vzhled, je zapotřebí takto vyčištěnou podlahu ještě přeleštit jednokotoučovým rotačním strojem nebo lešticím kartáčem.