Snad žádná pokojová květina nemá tak fascinující květy jako orchidej. Jak se o ní ale starat, aby prospívala a kvetla?
Orchidejí najdete po celém světě na 17 000 druhů. Jen v Česku jich máme přes 60! Některé jsou epifytní a rostou v korunách stromů, jiné jsou zase zemské. V obchodech se nejčastěji setkáte s orchidejemi rodu Phalaenopsis, jejichž pěstování není náročné a při správné péči se vám odmění záplavou překrásných květů. Navíc díky orchidejím i dalším pokojovkám jednoduše a levně zútulníte interiér i třeba v podnájmu. Jak se o ně tedy co nejlépe starat?
Substrát
Někdo si substrát míchá sám, jiný se spokojí s namíchaným už z obchodu. Hlavní je, aby to nebyla jen klasická zemina. Substrát pro orchideje (především pro vzdušné) je poměrně specifický tím, že je velmi lehký. V udusané hlíně by kořeny uhnívaly, a tak je substrát pro orchideje nejčastěji vyrobený z větších kusů borové kůry a kokosových čipsů, které poskytují ideální poměr vláhy a vzduchu.
Květináč
Asi jste si všimli, že květináče i obaly na ně jsou mnohdy průhledné. Má to jednoduché vysvětlení – většina u nás pěstovaných orchidejích je vzdušných a nerostou tedy v půdě. Kořeny jsou tak zvyklé na sluneční záření a probíhají v nich fotosyntetické procesy. Pokud ale rostlinu necháte v neprůhledném květináči, nijak ji to neohrozí. Důležitější je, aby měl květináč dost otvorů a kořeny mohly dýchat. Průhledné květináče ale oceníte i při přesazování – snadněji totiž uvidíte, kdy je čas na větší květináč.
Zálivka
Na rozdíl od jiných pokojovek se orchideje zalévají trošku jinak. Až budou mít substrát vyschlý (poznáte to i podle barvy kořenů, které zešednou), ponořte květináč z 2/3 do nádoby s vodou a nechte rostlinu klidně půl hodiny pít vodu. Kořeny po takové zálivce opět zezelenají.
Orchideje jsou poměrně citlivé na tvrdou vodu. Proto pokud máte k dispozici dešťovou vodou, zalévejte je tou. Další možnost je zalévání vodou z akvária. Pokud nemáte zahradu ani akvárium, nemusíte se orchidejí vzdávat. Tvrdá voda jde změkčit převařením nebo filtrační konvicí (pozor, ne všechny jsou vhodné, některé konvice vodu obohacují o minerály, jako je třeba hořčík). Případně můžete zalévat destilovanou vodou s velmi malým množstvím hnojiva.
Hnojení
Stejně jako ostatní květiny, i orchideje je potřeba pravidelně hnojit. Zvolte hnojivo na orchideje a jednou za dva týdny hnojte při zálivce. Na podzim a v zimě, kdy je vegetační klid, nehnojte téměř vůbec.
Vlhkost
V přírodě jsou orchideje zvyklé na vlhký vzduch, rosit je ale není potřeba. Vlhkost to výrazně nezvýší a dlouhodobě mokré listy by mohly uhnívat. Vlhkost snadno zvýšíte tak, že květináč umístíte na tác s kamínky nebo keramzitem a zalijete ho vodou, která se bude postupně odpařovat a zvyšovat vlhkost.
Umístění
Jak vzdušné, tak zemní orchideje milují světlo. Nejlépe se jim bude dařit tam, kde ho budou mít dostatek, ale nebude na ně pražit přímé slunce, které by jim spálilo listy. Ideální pro ně je východní nebo západní okno.
Teplota
Teplota v bytě je pro většinu orchidejí naprosto v pořádku. Pokud je ale v zimě můžete dát do chladnější místnosti, budou rozhodně spokojenější. Ale pozor, aby teplota neklesla pod nějakých 16 °C. Pokles noční teploty o pár stupňů milují orchideje celoročně. Dokonce to podporuje jejich kvetení.
Zdravé rostliny nejen nádherně kvetou, ale jsou odolnější také proti škůdcům. Ale i tak rostlinky pravidelně kontrolujte. Orchideje chutnají červcům, puklicím, sviluškám i vlnatkám. Vždy je lepší zasáhnout včas, dokud to zvládnete i bez chemie.