Také vám není osud naší planety ukradený a zamýšlíte se nad svými činnostmi ve spojitosti s ekologií? Co spojit užitečné s příjemným, tj. šetřit naše prostředí a s ním i peníze?
Shodneme se, že největším žroutem energie a tedy i financí za poplatky v kuchyni je lednička. Přitom stačí vědět několik pouček a máte po starostech. Navíc nijak nemusíte slevovat ze svého pohodlí.
Nová lednice je základ
Máte ledničku po babičce a říkáte si, že dokud funguje, tak proč ji měnit? Omyl, nově zakoupené lednice mají až o 70 % nižší energetickou spotřebu, než modely vyrobené v minulém tisíciletí. Lednice stejně jako další elektrické spotřebiče jsou podle EU směrnic povinně opatřeny energetickým štítkem. Ten vás informuje o energetické šetrnosti/hospodárnosti zakoupeného kusu. Určitě si vybírejte ten v kategorii A+++.
Koukáte na štítek lednice se značkou A+++ a pomyslíte si, že to už jste tzv. za vodou. Ale víte, kdy vaše lednička spotřebuje nejméně energie? Možná je to s podivem, ale je to při teplotě 5 °C a naplnění cca ze 70 %. Prázdná lednice uloupí více energie než zaplněná. Také se podívejte, zda se některé potraviny nedotýkají zadní stěny lednice. Po ní stéká voda určená k ochlazení a zbytečně by vám zmáčela jídlo.
Pár rad, na které se rádo zapomíná
Mrazničku, pokud je součástí vaší lednice, byste měli pravidelně odmrazovat. Díky souvislé vrstvě ledu na stěně mrazničky začíná prudce stoupat spotřeba energie. I přes pravidelné rozmrazování, se vám led tvoří rychleji a rychleji? Na vině může být špatné dovírání dvířek mrazničky. Čas od času zkontrolujte těsnění ve dvířkách.
Je to sice zřejmé, ale opakování je matka moudrosti. Neumísťujte vaši lednici s mrazničkou v blízkosti tepelného zdroje (topení, kamna, sporák, ale i myčka s pračkou). Podle výzkumů každý stupeň Celsia navíc znamená zvýšení spotřeby energií asi o 4 %. Dejte lednici na samostatné místo nebo použijte izolaci mezi ní a zdrojem tepla.
Co do lednice nepatří?
Malý bonus na závěr, co vám sice nepomůže šetřit energií, ale alespoň se zbytečně vyhozenými potravinami do koše. Některé položky z nákupu prostě do ledničky nepatří.
Banány
Každý je tam občas dá v domnění, že mu déle vydrží žluté. Ale to je mylná domněnka. Místo zrání a sládnutí začnou banány v lednici moučnatět, hnědnout a ve výsledku ztratí chuť.
Citróny
Do ledničky je sice můžete umístit, ale pečlivě zabalené nebo uzavřené v krabičce. V opačném případě vám díky chladu rychleji vyschnou, ztratí šťávu a v neposlední řadě i svoji citrusovou vůni.
Salátové okurky
Okurka je plodina plná vody, proto v ledničce rychleji mění svoji konzistenci. Z pevné zelené okurky se tak rychle stane měkká a chuťově nevýrazná až mdlá.