Pracujete na zahrádce a zajímalo by vás, jestli se do toho či onoho pustit teď nebo si raději počkat na lepší počasí zítra? A chtěli byste vědět, jak jej co nejpřesněji odhadnout? V dnešní době, kdy se klima mění takřka k nepoznání, by bylo nanejvýš pošetilé spoléhat se na staré pranostiky. Pochopitelně se můžete řídit třeba předpovědí počasí v televizi či v telefonu, ale pokud ji chcete zpřesnit, pořiďte si na svou zahrádku něco, co vám s počasím opravdu pomůže.
Základ je teploměr
Teplota vzduchu je jeden ze základních údajů, které by nás na zahrádce měly zajímat. Teplotu vzduchu je dobré sledovat pravidelně a ideálně si údaje zjištěné pomocí teploměru i někam zaznamenávat. Tyto údaje se mohou hodit ke sledování dlouhodobějších trendů a tendencí počasí přímo na vaší zahrádce. Měření teploty by pak mělo mít svá pravidla. Teploměr by měl být umístěn asi dva metry nad zemí, pokud vás zajímá především to, jak bude teplo vám. Nezapomínejte na to, že je potřeba ho umístit do stínu. Jinak získáte opravdu nesmyslné údaje zkreslené slunečními paprsky. Jako zahrádkáře by vás pak měla zajímat spíše teplota vzduchu u půdy, ve které máte vysazené své rostliny a plodiny. V tomto případě teploměr nainstalujte těsně nad zem (cca 5 centimetrů).
Jaký typ je pro vás ten pravý?
Zahradních teploměrů je na trhu celá řada a záleží jen na vás, jaký si vyberete. V zásadě by se daly rozdělit na klasické analogové teploměry a ty digitální. Ty první mohou být „poháněny“ rtutí, nebo může teplotu ukazovat bimetalový pásek, který na základě různé teplotní roztažnosti kovů hýbe ručičkou. Digitální teploměry pak disponují teplotními čidly a hodnota se vám zjeví na displeji. Tyto digitální pomocníci bývají zpravidla o něco dražší, ale mnohé z nich mají k dispozici více než jedno čidlo. Můžete tak měřit teplotu na více místech zároveň pouze s jedním přístrojem. To ten analogový, zpravidla levnější, zkrátka nedokáže. Mnohé kousky však dokáží zahradu pěkně dekorovat svým stylovým designem, který dobře doplní vaši venkovskou usedlost, chatu či chalupu. To se zase podaří málokterému digitálnímu teploměru. Existují pak exempláře v rámci obou našich kategoriích, které dokáží kromě aktuální teploty měřit i nejvyšší a nejnižší teplotu v rámci vámi zvoleného časového intervalu. To se pochopitelně hodí v případě, že chcete zjistit, jak velké rozdíly teplot panují právě u vás a podle toho se rozhodnout, zda vysadit či nevysadit určité typy rostlin.
Když prší, prší, jen se leje…
Déšť je pro každého zahrádkáře nebo dokonce zemědělce opravdu klíčový. A mnohdy je to přímo dar z nebes, někdy takřka boží dopuštění. Každopádně se bude hodit srážkoměr, se kterým budete přesně vědět, kolik vody napršelo zrovna u vás. A ideálně si i o tom vést dlouhodobé statistiky, abyste byli připraveni na to, co může nastat. Přece jenom větru ani dešti zatím poručit neumíme, zkoumat je však můžeme. A s jednoduchým srážkoměrem opravdu snadno. Klasický prostý srážkoměr funguje jako jakási malá sběrná nádobka, která pojme to, co naprší, a pomocí rysek poznáme, kolik vody spadlo.
A nesmíme zapomenout na tlak
K měření tlaku používáme barometr a tento přístroj nám dokáže poskytnout ty nejpřesnější údaje, podle kterých se dá počasí skutečně předpovídat. Obecně se dá říct, že při nízkém atmosférickém tlaku (méně než 1000 hPa) bude pravděpodobně pršet. Naopak při tlaku nad 1020 hPa bude s největší pravděpodobností pěkné počasí bez srážek. Pozor však dejte na to, že tlak se mění i s narůstající nadmořskou výškou a tyto údaje platí pro 0 metrů nad mořem. Obecně se pak dá počítat s tím, že každých 100 výškových metrů tlak klesá o cca 10 hPa. Mnoho barometrů pak vedle číselného údaje o tlaku ukazuje i odhad počasí (zda bude pršet nebo jestli bude pěkné počasí). Oblíbené bývají i úplně jednoduché barometry ve tvaru chaloupky se dvěma dvířky, z nichž vyleze buď jedna nebo druhá postavička. Jedna pak ohlašuje počasí špatné, druhá dobré. To je ideální dekorace třeba na chatu, která navíc i něco dokáže. Většina barometrů pak fungují na principu malé kovové krabičky, která se nachází ve vzduchoprázdnu a mírně se deformuje právě působením atmosférického tlaku. Tato deformace se pak projeví vychýlením ručičky, která ukazuje příslušné hodnoty.
Vše v jednom
Pochopitelně si můžete koupit zvlášť teploměr i barometr, ale zpravidla se setkáme s kombinací obojího pěkně v jednom. Ať už ve formě digitální nebo analogové. Mnoho přístrojů pak obsahuje i vlhkoměr, který měří relativní vlhkost vzduchu, která může být rovněž důležitá pro zahradničení. Mnoho z těchto přístrojů, zejména pak ty analogové, opět působí opravdu pěkně a dokáží vaši zahrádku neobyčejně zkrášlit. Digitální meteostanice mohou klidně zůstat uvnitř, kde jedním čidlem snímají teplotu v místnosti, druhým pak teplotu venkovní. Jak digitální tak analogové meteostanice a soustavy pak mohou dokonce obsahovat i hodiny. Takže kromě údajů o počasí se na zahrádce dozvíte třeba i to, že je už čas s prací skončit, abyste stihli váš oblíbený seriál a po namáhavém dni si odpočinuli.
S těmito zahradními pomocníky se vám jistě povede dobře a jen tak něco vás nezaskočí. A pokud přece jenom zaskočí, nezoufejte. Vždyť bez náhlých změn počasí a bez jeho nevyzpytatelnosti bychom si s některými pomalu neměli ani o čem povídat.