Skleník patří mezi vysněný vylepšovák nejednoho zahrádkáře. Urychluje pěstování a dokonce se díky němu daří i plodinám, které u nás jinak nemají šanci. Často se traduje, že skleník není pro každého. My ale říkáme, že je. Dáme vám pár tipů a rad pro pořízení toho správného skleníku a uvidíte, že ten pravý na vás někde čeká.
Začněte u velikosti
Základní otázka, kterou si musíte zodpovědět, je, k čemu bude skleník sloužit. Chcete pěstovat malé plodiny, které se drží u země a tak jim stačí miniskleník, nebo máte větší ambice a kromě rajčat a okurek byste si rádi vypěstovali taky melouny? Velikost skleníku si pečlivě promyslete. Miniskleník je v podstatě polykarbonátové pařeniště, které je obvykle prostornější do šířky a nikoliv na výšku. Ideální je pro pěstování ředkviček, kedluben a jiných plodin, které nevyžadují vertikální prostor. Pokud byste si ale rádi vypěstovali třeba vlastní rajčata, musíte zpozornět.
Právě rostliny, které rostou do výšky, budou potřebovat skleník alespoň 2 metry vysoký, jinak se jim nebude dařit. Nejlepším řešením jsou aktuálně obloukové skleníky, sedlové střechy už nenabízí dostatečný komfort ani vám, ani rostlinám. I oblouková řešení nabízejí střešní okénka k provětrávání. Nemusíte se tedy bát, že by skleník neměl horní ventilaci.
Zcela logicky potom prostor, který můžete skleníku na zahradě vyčlenit, závisí na rozměrech zahrady samotné. A taky na tom, jak velký zahrádkář jste. Ne každému je známo, že je potřeba stavbu skleníku konzultovat se stavebním úřadem. Tam vám poradí, jaká jsou pravidla pro umístění skleníku a také vám dají územní souhlas. Bez něj si skleník nepořizujte, závistiví sousedé by vás o něj mohli připravit. Pro skleníky vyšší než 5 metrů s plochou 40 metrů čtverečních a více je potřeba stavební povolení.
Časy skleněných skleníků jsou pryč
To, že skleník souvisí se sklem, je jasné i dětem ve školce. Od teď ale budou možná zmatené, protože skleněné skleníky za chvíli nebudou už nikde k vidění. Naprostou nadvládu převzaly totiž polykarbonáty. Ty mají totiž mnohem lepší tepelně-izolační a také fyzikální vlastnosti. Překvapí vás svou životností a především tím, že pořizovací náklady jsou srovnatelné s těmi, na které vás přijde standardní skleněný skleník. Navíc se zbavíte starostí o to, zda objektu neuškodí v zimě mráz. Získáte tak za stejně peněz mnohem více muziky.
Koupit nebo postavit, toť otázka
Nabízí se otázka, jestli si máte skleník postavit nebo koupit. Záleží jen na vás, jestli jste duší Bořek Stavitel nebo ne. Jednoznačně je časově i finančně méně náročné koupit smontovaný skleník. Odpadne vám starost s tím, jakou vybrat konstrukci, jaké vybrat výplně a také se nemusíte bát, že skleník nebude fungovat správně. Pokud si ale přece jen rádi nesete zodpovědnost za vlastní zahradu od začátku do konce, můžete si skleník postavit sami.
Také u samostavby se doporučuje vzdát se skla a vsadit na polykarbonáty. Při nákupu výplní se vám bude možná zdát, že jsou dražší než sklo. To sice jsou, ale jsou také výrazně lehčí, což znamená, že vyžadují méně robustní konstrukci, na které ušetříte. Při výběru materiálu pro kostru skleníku se doporučuje ocel nebo hliník. Pokud se rozhodnete pro polykarbonátové výplně, zkombinujte je s hliníkovou konstrukcí. Ta bude lehká a přitom dostatečně pevná a také cenově výhodnější, než konstrukce ocelová. U této kombinace navíc nemusíte stavět podezdívku, což je jednak úspora vašeho času a také peněz. Ať se rozhodnete jakkoliv, myslete na to, že skleníky ušly kus cesty a ze skla už je zkrátka nikdo nepotřebuje!
Zdroj:
- http://www.ceskeskleniky.cz/planujete-porizeni-skleniku-poradime-vam-jak-na-to
- http://www.ceskeskleniky.cz/jaky-sklenik-si-poridit-par-uzitecnych-rad-tipu
- http://zahradnikralovstvi.cz/novinky/jak-na-stavbu-skleniku.html
Autorka: Nikola Podhorská