Pomalu se blíží jaro a s tímto obdobím přibývá v ČR domácností, které si pořizují čističku vzduchu. S následujícími měsíci totiž roste pravděpodobnost výskytu alergií. Nejvíce trpí lidé s alergiemi na všemožné pyly, jakými jsou například řepka olejná nebo bříza, nebo lidé alergičtí na prach.
Koupi čističky vzduchu si ale předem pečlivě promyslete, aby se z ní později nestal pouze kus předraženého nábytku a lapač prachu. Ne všechny problémy s alergiemi totiž může definitivně vyřešit.
Kam s čističkou vzduchu
Zaměřte se především na pokoje, ve kterých trávíte nejvíce času, a na zdroje, které mohou vaše alergické reakce spouštět. Nemusí to být totiž jen pyl přicházející z venčí, ale například omítka, různé chemie ve zdivu nebo nátěry a barvy v interiéru.
Čističku umístěte nejlépe do uzavřené místnosti. Funguje vždy jen pro jeden jednotlivý pokoj, nikoliv pro celý byt najednou. Nejvhodnějšími místnostmi bývají ložnice a dětské pokojíčky. Pokud ji plánujete stěhovat z jednoho pokoje do druhého, dbejte při jejím nákupu především na její celkovou hmotnost.
Neměla by být umístěná přímo na zemi, u zdi ani u stropu. Vyhněte se také její instalaci přímo pod okna. Nejvhodnější umístění bývá uprostřed mezi dveřmi a oknem zhruba ve výšce jednoho metru. Můžete ji umístit například na komodu nebo poličku.
Jakou čističku zvolit
Hlavním kritériem při výběru čističky vzduchu by měl být její protiprašný výkon, který je dán kvalitou jejího filtru. Ty je třeba samozřejmě pravidelně vyměňovat. Při výběru uvažujte nad jejich životností a cenou.
To, jak rychle bude místnost vyčištěna, je dáno vzduchovým výkonem přístroje. Podle něj zjistíte, jaké množství metrů krychlových čistička přefiltruje. Optimální čistička by měla být taková, která je schopná z pokoje odstranit více jak 80 % prachu, hlučnost ventilátoru nepřekročí 35 decibelů a její vzduchový výkon převyšuje velikost místnosti aspoň o 1,5 násobek.
Nezapomeňte také zvážit její pořizovací cenu nebo spotřebu elektrické energie.
Jak čističku správně používat
Čištění vzduchu je dlouhodobá záležitost. Nestačí zapínat čističku pouze na pár desítek minut. V tu chvíli se stává neúčinnou. Ideální doba jejího provozu je po celý čas, který trávíte ve stejné místnosti. Zapínejte si v několika hodinových cyklech párkrát denně. Její výkon, a tím potřeba ji zapínat, závisí i na znečištění vzduchu v daném pokoji nebo na ročním období.
Čističku vzduchu lze také použít k vyčištění vzduchu od cigaretového kouře. Pamatujte ale, že kouř se zachycuje do všech textilií, koberců a dokonce i do omítky. Již „zažraný“ kouř nemá čistička vzduchu šanci vyčistit. Bude vám ale dobře sloužit jako prevence před zachycením kouře.