Ne každý má možnost zařizovat interiér ve společnosti zkušeného designéra. Pokud patříte mezi ty, kteří si přejí zařídit bydlení sami, měli byste se vyhnout několika přešlapům. Abychom vám to usnadnili, přinášíme 7 nejčastějších chyb při zařizování interiéru.
Chyba číslo 1: Nepromyšlené změny dispozic
Kdo by nechtěl krásné a komfortní bydlení? Není proto od věci zvážit rekonstrukci, která takový domov vykouzlí. Jednou z častých chyb bývá renovace, která zahrnuje nepromyšlené změny dispozic. Tento krok, kdy se někteří z nás neporadí s odborníky, může znamenat krok zpět – a tím myslíme další náklady, spojené s opravami. Jestliže tedy plánujete větší zásahy do bytového jádra či úpravy a změny místností, udělejte si plán a raději přizvěte architekty či řemeslníky. V tomto případě jejich pomoc oceníte a budete mít jistotu, že rekonstrukce dopadne podle vašich představ.
Chyba číslo 2: Přehlcený interiér
Každý z nás chce mít pěkně a reprezentativní prostory. Někdy však právě díky této touze přehltíme interiér příliš mnoho nábytkem a doplňky. Přeplněné místnosti nejsou esteticky vhodné pro bydlení a už vůbec ne pro návštěvy. Proto vždy věnujte pozornost viditelným kabelům od elektroniky, rozmístění nábytku, kombinacím různých vzorů, kdy méně je více a jednotnosti podlahové krytiny.
Chyba číslo 3: Sladění barev
Sladěný interiér může být nudný, pokud to s tím laděním opravdu přeženeme. Pokud zvolíte neutrální barvy, bude prostor naprosto “bez šťávy“. Raději vsaďte na oblíbenou kombinaci “tón v tónu“ nebo vsaďte na pravidlo “tří barev“, které zaručí svěží atmosféru. Jednu barvou vyberte jako základní, a některé doplňky a nábytek dolaďte v dalších dvou tónech. Výsledek vás překvapí.
Chyba číslo 4: Otevřít prostor nestačí
Oblíbené otevřené vdzušné prostory jsou čím dál populárnější, ať už v bytech nebo v domech. Spojení obývací zóny a kuchyně s jídelnou je stylové. Nestačí však pouze tyto zóny spojit v jednu. Častou chybou je, že při tomto propojení dispozic zapomeneme na celkové sladění interiérových prvků. Myslete tedy na detaily, které jednotlivé prostory spojí.
Chyba číslo 5: Kopírování stylu
Při zařizování interiéru se rádi a často inspirujeme. Někdy na webech, jindy u souseda. Každý domov by však měl skrývat osobitý dotek vašich představ. Inspirovat se není špatné, ale nezapomeňte do tvorby domova vložit také kus sebe.
Chyba číslo 6: Není nábytek jako nábytek
Další chybou je nesprávná kombinace nábytku. Když se vám nějaký kus nábytku v obchodě líbí, ještě to nemusí znamenat, že padne do vašeho domova! Proto je potřeba vybírat s rozvahou a v souvislosti s konkrétním interiérem. Nábytek by měl být sladěný materiálem i provedením.
Chyba číslo 7: Výběr osvětlení
Tip: Víte, jak se zbavit stresu?
Někteří z nás nechávají výběr osvětlení až na závěr vybavování interiéru. To nutně být chybou nemusí, ale výběr světel pouze podle designu a vzhledu chybou jednoznačně je. Výběr správného osvětlení by se měl řídit především typem svítivosti v závislosti na jednotlivých prostorech. Je to přece právě světlo, které způsobí, jak se doma budete cítit. Teprve kombinace designu svítidel spolu se samotným světlem vytvoří nezaměnitelnou atmosféru vašeho domova.