Jeden by si mohl říci, že vybrat žárovku přece není žádná věda. Stačí znát potřebný obvod závitu, velikost či tvar, jaký chceme, a samozřejmě taky její výkon. Ono to ale přece jen není tak jednoduché a výběru žárovek bychom měli věnovat čas a dostatečný rozmysl. Roli hraje svítivost jednotlivých žárovek, ale i to, do jakého pokoje je zamýšlíme dát.
Obývací pokoj
V obývacím pokoji se stává trendem mít více světelných zdrojů. To umožňuje korigovat atmosféru vhodnou ke konkrétní situaci nebo činnosti, na kterou se chystáte, ať už jde o vítání návštěvy, čtení nebo sledování televize. Jeden lustr v případě této místnosti nestačí. Vhodná jsou zde doplňková osvětlení v podobě stojacích a stolních lamp nebo LED pásek.
Pro práci či čtení jsou vhodnější světla s větším výkonem. To znamená žárovky o objemu 60 W. Pro odpočinek pak postačí slabší žárovka o 40 W. Televizor byste neměli sledovat za úplné tmy, namáhají se při tom zbytečně oči. Zmírnění kontrastu můžete vyřešit LED páskou nataženou nad televizorem.
Kuchyně
Osvětlení v kuchyni by mělo být především praktické a musí plnit správně svůj účel. Kromě hlavního stropního osvětlení a světla z digestoře není na škodu přidat pár dalších funkčních světelných zdrojů. Moderními jsou LED pásky a lištové osvětlení umístěné na spodku horních skříněk, které vám usnadní práci na kuchyňské lince. Nebude vám tak vadit, pokud si svým tělem zastíníte přívod hlavního světla. Vhodná jsou také bodová světla nad kuchyňskými ostrůvky či barem.
Aby se nám neměnil odstín surovin a zachovala se věrná barva, je vhodné použít v kuchyních žárovky v bílých barvách.
Ložnice
Výběr světla do tohoto pokoje nemusí být nikterak jednoduchý. Na jednu stranu jsou vhodné tlumenější barvy centrálního osvětlení pro útulnou atmosféru. Někteří si však v ložnicích čtou, háčkují či žehlí, potřebují tedy kvalitní osvětlení. Tento problém lze opět vyřešit více zdroji světla. Na noční stolky pořiďte stolní lampičky, k zrcadlu pak stojací lampu.
Pozor na výběr barvy světla, do ložnice se hodí spíše teplejší barvy. Studené odstíny či dokonce LED svítidla v nás mohou vyvolat pocit, že je pořád denní světlo a vy byste mohli mít problém při usínání.
Dětské pokoje
V dětských pokojích je třeba zvážit věk dítěte a jeho konkrétní potřeby. Jiná svítidla budete pořizovat dítěti předškolního věku a jiná zase pro školáka, který tráví čas psaním domácích úkolů. Opět lze řešit více zdroji světla, která můžete přikoupit dle potřeby.
Obecně však platí, že pro děti je vhodné kupovat bezpečnostní žárovky, které se nezahřívají a děti se tak nemohou spálit. Svítidla by měla být z nerozbitných materiálů. Vhodné jsou například LED zářivky.