Máte rádi neotřelý design a hravost je vaše druhé já, ale umělecký styl pop-artu vám nevyhovuje? Pak by se vám mohl líbit další z extravagantnějších stylů – Memphis. U nás je tento styl méně známý, neboť hnutí vzniklo počátkem 80. let minulého století v Itálii. Kde jinde než v kolébce umění a módy v Milánu. Právě tady se v roce 1980 sešlo několik postmoderních designerů, architektů a umělců, kteří postrádali v tehdejším designu bydlení něco inovativního.
Zjednodušeně se dá říci, že umělecký styl Memphis je protireakcí na cokoliv v designu 80. let 20. století. Nábytek, dekorace i motivy překypují barevností, metalovými odlesky i geometrickými tvary. Materiál se zdaleka neomezuje na dřevo nebo plast. Rozhodně mu nechybí nádech osobitosti. Inspiraci návrháři hledali ve stylech typu Pop Art a Bauhaus nebo Art deco. Pokud vás tento umělecký styl zaujal, zkuste jeho prvky oživit vaše bydlení.
Memphis jako vynikající icebreaker
Je zaručeno, že styl memphis ve vaší domácnosti rozproudí k debatě i ty nejtišší návštěvy. Jeho neotřelost s barevností upoutávají pozornost na první pohled. Ostatně i designeři měli jasný cíl – rozhýbat konverzaci, rozproudit hovor. Proto se o něm mluví jako o skvělém icebreakeru. Zajímavostí je fakt, že na funkčnost nábytku se až příliš nehledělo. Prim měly použité tvary a celkový uměleckým dojem ze vzhledu interiéru.
Pokud nemáte odvahu aplikovat prvky stylu Memphis do všech místností, začněte v obývacím pokoji. Přece jenom tady trávíte nejvíce času s návštěvou i sami se sebou. Začněte kombinovat barvy a geometrické motivy. Postupně zjistíte, co vám sedí a vyhovuje.
Všechno začíná u podlahy
Jestli jste se rozhodli, že změníte interiér v celém bytě nebo domě, tak si připravte návrh. Jak už tomu bývá zvykem, i v Memphisu se začíná doslova od podlahy. Chodíte po ní a není jednoduché ji po rekonstrukci snadno vyměnit, tak na ni myslete od začátku. Navíc podlaha je základním kamenem tohoto uměleckého hnutí. Návrháři vám doporučí zvolit odstíny šedé nebo rovnou bílou barvu. U materiálu máte širší volbu. Chybu neuděláte se dřevem, betonem, ale ani kamenem.
Podlaha je konečně hotová a teď přichází fáze hraní si. Musíte tento základ zkombinovat s dalšími prvky stylu Memphis. Jak už jsme psali, vyhrát si musíte zejména s barvami a méně otřelými tvary nábytku. Zkuste například koupit kusové koberce a závěsy, na kterých se objevují geometrické obrazce – trojúhelníky, linie či kruhy. V některých interiérech ve stylu Memphis narazíte i na metalické tóny barev.
Dominantou tohoto směru je taky keramika. Chybu tedy neuděláte s keramickou mozaikou na zdi nebo zakoupením váz. Ty by samozřejmě měly být v pastelových (růžová, žlutá) a pestrých barvách, nebo už se zmiňovanými geometrickými tvary.
Memphis v proměnách věků
Tip: Víte, jak se zbavit stresu?
Dnes se už nábytek vyznačuje větším minimalismem a elegancí. Barvy nehýří do všech stran. Nicméně hravost by se z interiéru vytratit neměla, což zajišťují mimo jiné právě geometrické motivy. Všechny barvy je snaha ladit do přírodnějších odstínů. Výsledný dojem z interiéru je poklidnější, než tomu bývalo v osmdesátkách. Ovšem je jen na vás, který “proud Memphisu” vyhovuje právě vám a vaší domácnosti.