Teploty stoupající nad 30 °C sice v České republice nejsou ničím neobvyklým, ale není jich zase tak mnoho. Obvykle jen v období letních prázdnin. Přesto mnohé české domácnosti pomýšlí na instalaci klimatizace do jejich bytů nebo domů. Vyplatí se jim tato investice do komfortu bydlení, která řádově může šplhat až k desítkám tisíc korun? Na to se blíže podíváme v tomto článku.
Klima není vhodná pro každé bydlení
Na začátek musíme zklamat ty z vás, kteří vlastní byt bez lodžie, terasy nebo aspoň malého balkónu. Bohužel v těchto bytech není kam tuto pevnou klimatizaci upevnit. U rodinných domů se často využívá fasád, nebo již zmíněných balkónů. V panelovém bytě ale nemůžete klimošku umístit na fasádu bez získání souhlasu sousedů a správce domu (nebo nově výboru SVJ).
Nicméně majitelé větších obytných komplexů, jako jsou hotely, restaurace nebo obchodní centra by měli zvážit umístění klimatizací do jejich prostorů. Zákazníci tento přidaný komfort očekávají už i v naší zemi.
Na kolik vás klimatizace přijde?
Důležité je si uvědomit, že investice do příjemného chládku ve vašem bydlení není pouze o pořízení si “škatule”. Počítat musíte s počáteční montáží. I když ta bývá často zahrnuta v prodejní ceně zařízení. Každý rok je potřeba nechat klimatizaci odborně vyčistit a seřídit. Bez toho hrozí vznik podhoubí pro plísně a další choroboplodné zárodky, které byste následně vdechovali. Toto seřízení obvykle stojí od 800 do 2000 Kč.
V neposlední řadě stojí něco i samotný provoz a běh klimatizace. Bohužel ani tady pro vás nemáme nejlepší zprávu. Klimatizace patří mezi energeticky náročnější zařízení ve vaší domácnosti. Vychlazení jedné vaší místnosti podle výpočtů odborníků vychází na cca 20 až 30 Kč. Je ale nutné počítat s tím, že ceny za dodávku elektřiny se v čase mění.
Klimatizací jde i topit
I přes finanční náročnost a ne mnoho horkých dnů v naší zemi se může vyplatit investovat do klimatizace. Mnoho rodin ji totiž využívá jako doplňkové vytápění v bytech během chladnějších měsíců. Je pouze na vás, na jaké teplotní stupně ji nastavíte.
Přes léto myslete na to, že teplotní rozdíl mezi klimatizovanou místností a vnějšími prostorami by neměl přesáhnout 6 až 10 °C. Jinak vám hrozí nemoci z teplotních šoků těla. Není ničím neobvyklým, že se vám začnou vysušovat sliznice v očích nebo chytnete nachlazení. Operujte s klimatizací obdobně, jako to děláte s A/C ve vašich autech.
Nezapomínejte na to, že když máte zapnutou klimatizaci, neměli byste mít otevřená okna v této místnosti. Účinnost klimatizace tak jde vniveč a zbytečně platíte za její provoz a chod.
Alternativní náhrada za klimatizaci
Nakonec jste se rozhodli, že klimatizace není to pravé ořechové pro vaši domácnost? Nebo patříte mezi ty domácnosti, které žijí v panelovém bytě bez balkónu? Nemusíte smutnit a trpět letní vedra mezi čtyřmi zdmi vašeho bydlení, investujte do větráku.
Na trhu existuje celá řada jeho variant. Nemusíte se spokojit pouze s větrákem postaveným v rohu místnosti. Zajímavým řešením je i závěsný ventilátor pod vašim světlem v obývacím pokoji. I tady existuje více řešení na trhu – pouze závěsný ventilátor anebo ventilátor, který jde přímo kombinovat se světlem.
Když už ji chcete, jak na to?
Na finální výběr si určitě zajděte do odborné firmy. Abyste zhruba věděli, co čekat a možná si udělali představu i sami, doporučíme vám tento návod.